планета

Дневен хороскоп за вторник, 17.11.2020: Бикот мора да биде трпелив,Ракот мистериозен, Девица сака контрола…

Овен Љубов: Кога се среќавате со некој близок, нема причина да инсистирате на некои споредни настани. Работа: Консултирајте се со соработници пред да донесете конечна одлука. Повеќе глави можат да дојдат до подобро решение. Здравје: Ќе уживате во релаксација или во средби со пријатели. Бик Љубов: Реагирате импулсивно кон блиска …

Повеќе »

(ВИДЕО) НЕОДГОВОРНИ – „Мртви” пијани комуналци од Хрватска паѓаат од службено комбе

Видеото на работници од комуналното претпријатие „Запрешиќ“, „Водопскрба и одвод“ што се појави на социјалните мрежи, ја шокира Хрватска. Видеото, кое се шири на социјалните мрежи последните неколку дена, покажува како комуналните работници од Запрешиќ паѓаат мртви пијани од службеното комбе и немаат сила да станат. Тие се онесвестиле од …

Повеќе »

(ФОТО) СЛИКИТЕ ГО ОБИКОЛИЛЕ СВЕТОТ – ЗНАЧАЈНО АРХЕОЛОШКО ОТКРИТИЕ ВО ЕГИПЕТ: Прионајдени најмалку 100 древни саркофази со мумии и околу 40. позлатени статуи

Египетските власти задолжени за антиквитети денес објавија откривање на најмалку 100 древни саркофази, со мумии во некои од нив и околу 40 позлатени статуи во огромната фараонска некропола Сакари јужно од Каиро. Шарени, запечатени саркофази и статуи кои беа погребани пред повеќе од 2.500 години беа изложени на импровизирана изложба …

Повеќе »

(ВИДЕО) Новогодишна реклама која треба сите да ја видат на крајот на 2020

Новогодишните празници може да бидат малку поразлични оваа година, но знаеме кој ги прави посебни. „Треба само да верувате“, е пораката на празничната реклама на ирскиот ланец продавници „СуперВалу“, која трогна многумина. Во оваа 2020 година, сè е непредвидливо, ние сме полни со разни стравови и нервози, нашите желби и …

Повеќе »

(ВИДЕО) НЕВЕРОЈАТНО! ОВИЕ ДРВА СЕ ЗАЧУВАНИ 18. МИЛИОНИ ГОДИНИ: Откриени 14. чудесни дрвја во близина на скаменетата шума на Лезбос!

На грчкиот остров Лезбос се пронајдени 14. грчки фосилизирани дрвја стари 18 милиони години. Фосилизираните дрвја се пронајдени во близина на населбата Сигри и скаменетата шума на грчкиот остров Лезбос, пренесува „Grik riporter”. Професорот Никос Зурос, директор на музејот „Сигри“, вели дека дрвјата се многу добро сочувани и дека се …

Повеќе »

(ФОТО) Тајната на Чернобил за која и денес се молчи: Сите пожарникари лекувани во Москва починале, а оние што биле лекуваа во Киев преживеале!

Тоа било вака: Кога се случила експлозијата и големата катастрофа во Чернобил, познато е дека првите специјално озрачени луѓе од таа несреќа биле пожарникари кои дошле да го изгаснат пожарот. Потоа биле пренесени во Москва, во Шестата клиничка болница, да им се укаже помош. Малку е познато дека во Москва …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) МАКЕДОНИЈА СЕУШТЕ СЛАВИ: „Во ова тешко време кога нашата националност, јазик, гени, име и презиме не се признаваат, одиме на ЕП!“

Сите знаат дека Македонија со голот на Горан Пандев се пласира на Европското првенство, а потоа започна прославата… Македонскиот спортски коментатор испрати силна порака по пласманот на нашата селекција на Европското првенство во фудбал. Нашата репрезентација ја совлада Грузија со 1:0 на гости со голот на Горан Пандев. Ова ќе …

Повеќе »

ДУХОВИТ (НО СЕРИОЗЕН) НАТПИС ПРЕД КАФУЛЕ ВО РИЕКА: „Ве молиме, не влегувајте ако имате некој од овие симптоми“

Епидемијата на коронавирус ги сврте животите наопаку и принуди многумина да ги променат своите правила на однесување. Еден клуб во Риека им забранил влез на луѓе со низа „симптоми“. Смешен натпис се појави пред еден бар во Риека, кој и покрај шегите, некои ќе ги натера да размислат. „Клубот на …

Повеќе »

МАЈЧИНА ЉУБОВ: Мајка засадила два милиони стебла за да ја исполни последната желба на својот син

Пред да загине, кинескиот студент Јанг и кажал на својата мајка дека сака да се врати дома од студиите во Јапонија и да засади цела шума. Тој бил загрижен за еколошкиот проблем на неговата земја и сакал да смени нешто таму. Бидејќи живееле во дел од Кина каде доминирала пустината …

Повеќе »