(ВИДЕО+ФОТО) ЦЕРЕМОНИЈА ВО АМАН – Ѕирнете во раскошната свадба на јорданскиот принц: Принцот Вилијам и Кејт биле меѓу 1.700 гости

Јорданскиот престолонаследник Хусеин во четвртокот се ожени со Раџва Алсеиф, кој потекнува од угледно семејство од Саудиска Арабија, на блескава церемонија на која присуствуваа членови на кралското семејство и бројни шефови на држави.

This image has an empty alt attribute; its file name is kejt-i-vilijam-vo-jordan.jpg
Од британскиот принц и принцезата од Велс до првата дама на САД Џил Бајден, 140 од 1.700 гости пристигнаа во палатата Захран во јорданскиот главен град Аман за да присуствуваат на свадбата на 28-годишниот престолонаследник Хусеин бин Абдула Втори и неговата свршеницата Раџва Алсеиф.


This image has an empty alt attribute; its file name is vencavka-vo-jordan-3.jpg
Принцезата Шарлот и членовите на кралските семејства од Белгија, Шпанија, Данска, Холандија и Јапонија беа исто така во палатата Захран, пренесува Sky News.

View this post on Instagram

A post shared by Queen Rania Al Abdullah (@queenrania)


Алсеиф, 29-годишна саудиска архитектка која дипломирала на Универзитетот Сиракуза во Њујорк, ќе биде позната како Нејзиното кралско височество престолонаследничка на Јордан, а кога престолонаследникот ќе го преземе тронот, нејзината титула ќе се промени во кралица на Раџва.
Невестата е поврзана со принцот и де факто владетел на Саудиска Арабија, Мохамед бин Салман, преку нејзината мајка, која потекнува од угледното семејство Ал-Судаири.


Настанот започнал во 9 часот, кога кралот и кралицата на Јордан почнале да примаат гости во палатата Захран. Јорданските вооружени сили пуштале музика додека присутните пристигнувале да го поздрават и му честитаат на кралското семејство.
Убавата невеста носела венчаница од дизајнерот Ели Сааб, пристигнувајќи во палатата Захран со Rolls-Royce Phantom V од 1968 година, направен по нарачка за покојната прабаба на принцот.

Настанот потоа се преселил во градината на палатата, каде што парот и нивните татковци го потпишале брачниот договор на церемонија Катб Ал-Китаб и размениле прстени.

This image has an empty alt attribute; its file name is vencavka-vo-jordan-5.jpg
Надвор од палатата, радосната толпа славела и веела знамиња додека чекала колона да ги однесе младенците по патот во главниот град, кој е долг околу еден километар. Со денови улиците биле украсени со фотографии од парот и знамето на Јордан.

Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) СЕ’ СНИМИЛА И ОБЈАВИЛА – Сцената е тешка за гледање: Трудница во деветти месец ги фатила сопругот и љубовницата на плажа

Американката Кели Смит на TikTok споделила видео на кое се гледа како го нашла својот …