планета

(ВИДЕО) Холандски новинар „упаднал“ во виртуелна конференција на ЕУ

Министрите за одбрана на ЕУ дискутираале за зајакнување на колективната европска безбедност и општите насоки за зајакнување на одбраната на ЕУ во блиска иднина, кога холандски новинар „упаднал“ на нивната виртуелна средба преку апликацијата „Зум“, пишува белгиски „Соар“. И додека многумина се смееле на овој настан, има и такви кои …

Повеќе »

(ВИДЕО) ПРИКАЗНАТА ПОЧНУВА ВО ИДНИНА – Реклама за борба против корона вирусот станала хит на интернет

Германската реклама за вирусот корона е најдоброто видео што ќе го гледате во овие мрачни времиња, пренесува ddl. Имено, приказната започнува во иднина. Антон опишува како светот се борел со ковид-19 морничавата зима во 2020 година. Приказната добива феноменален пресврт што ќе ве насмее, а тоа е и најголемата вистина …

Повеќе »

МСУ блесна во сина боја, како дел од „Светскиот ден на детето“

Во знак на одбележување на Светскиот ден на детето, вчеравечер и вечерва, некои објекти и обележјата во Скопје се осветлени во сина боја, како симболичен гест на нивната заложба за унапредување на правата на децата. На покана од Уницеф, Музејот на современата уметност – Скопје се вклучи кон одбележувањето во …

Повеќе »

(ВИДЕО) ШТО СЕ СЛУЧУВА СО ЏУЛИЈАНИ? Америка „бруи“ за она што му се случило на адвокатот на Трамп среде конференција за медиумите!

Членовите на правниот тим на американскиот претседател Доналд Трамп, како и неговиот личен адвокат Руди Џулијани, одржале конференција на која повториле дека имало изборна измама на претседателските избори. Сепак, еден детаљ од конференцијата, што нема никаква врска со пребројувањето на гласовите,го привлече вниманието на корисниците на социјалната мрежа. Имено, конференцијата …

Повеќе »

ИСЧЕЗНАЛ ВО СЕПТЕМВРИ: Го барале со беспилотни летала и хелихоптери, а момчето (7) е откриено – 20. километри од куќата!

Седумгодишно момче кое исчезнало во рускиот град Владимир, кон крајот на септември, е пронајдено живо, соопштија локалните власти. „Заедничкиот оперативен центар за контрола доби повик дека е пронајден во селото Макариха. Тоа е сè што знаеме, момчето е живо“,изјавиллокален претставник за ТАСС. Селото Макариха се наоѓа на околу 20 километри …

Повеќе »

(ВИДЕО) РУСИН ИМАЛ ЛУДА СРЕЌА: Паднала огромна бетонска плоча и му го смачкала автомобилот – избегнал смрт во последна секунда!

Надзорните камери на една зграда во Владивосток снимиле како огромен бетонски блок паднал од голема висина врз паркиран автомобил, чиј сопственик имал многу среќа. Како што можете да видите, човекот го чистел автомобилот од снег и мраз, кога забележал дека нешто не е во ред. Видел дека нешто паѓа и …

Повеќе »

Дали знаевте што бојата на очите открива за вас?

Жените со светлни очи подобро ја поднесуваат болката од жените со темни очи. Приближно 79 проценти од луѓето имаат кафени очи, 8-10 проценти од населението имаат сини очи, 5 проценти имаат боја на лешник и само 2 проценти од луѓето имаат зелени очи. Покрај овие статистички податоци, истражувачите исто така …

Повеќе »

Сликај го Скопје и освој една од наградите со вкупна вредност од 100.000 денари

Петта година по ред, Скопје е домаќин и инспиратор на најдобрите фотографи, чија инспирација ги отвора новите хоризонти на дигиталната уметност.  Оваа година во значително изменето издание, почитувајќи ги мерките зазаштита од ковид-19 внесуваме енергија во сивото секојдневие и монолитноста која ја предизвика планетарната криза. Овој есенски самит ќе го …

Повеќе »

РАМНОПРАВНОСТ – И’ тие го имаат својот ден: Денес е Меѓународен ден на мажите

Целите на одбележувањето на Меѓународниот ден на мажите вклучуваат фокусирање на здравјето на мажите Меѓународен ден на мажите е годишен меѓународен настан што се слави на денешен ден, 19 ноември. Целите на прославата на Меѓународниот ден на мажите вклучуваат фокусирање на здравјето на мажите и момчињата, подобрување на родовите односи, …

Повеќе »