патувања

(ФОТО) ЛУЃЕТО САКААТ ДА ПЛОВАТ ОКРУЖЕНИ СО САНТИ ЛЕД: Заборавете го Медитеранот – во мода се крстарења по ледените мориња!

Заборавете на Медитеранот и Карибите барем еден момент. Оставете ги Барселона, Сицилија, Корзика, но и Куба, Бахамите и слични дестинации. Според списанието „Блумберг“, во мода се „ледени“ крстарења, т.е. . патувања за Норвешка, Гренланд, па дури и Антарктик. Бидејќи туристите последниве години бараат уникатни искуства, овие дестинации дојдоа до „добра …

Повеќе »

(ФОТО) СИМБОЛ НА АБУ ДАБИ – Кривата кула во Пиза има конкуренција на Блискиот исток

Искривената кула во италијанскиот град Пиза има историја која ја знае скоро целиот свет, а нејзиниот „конкурент“ на Блискиот исток е, засега, познат само за љубителите на современата архитектура. Под прекрасното сино небо на Абу Даби се крева огромната стаклениот облакодер Капитал Гејт. Додека луѓето брзаат низ улиците, далеку над …

Повеќе »

(ФОТО) Импресивни снимки на Атакама: Пустинска рака која очајнички бара спас

Навидум бесконечните црвеникаво-портокалови рамнини на пустината Атакама во северено Чиле потсетуваат на слики на Марс. Она што придонесува за нереалноста на оваа област е необичниот споменик, за кој многумина се неизвесни дали навистина постои „Mano del Desierto” (пустинска рака). Нереалните области на најсушната пустина во светот, Атакама, зафаќаат површина од …

Повеќе »

(ФОТО) УКРАИНА: Тунел на љубов и воени тајни: Каде води популарната пруга?

Тунелот на љубовта во источна Украина во близина на градот Клеван е дел од железничката пруга што води кон Оржив. Тунелот е долг околу три километри, а железничката пруга е наменета за товарен воз на патот до фабриката за преработка на дрво. View this post on Instagram 🥰😍💘 Close your …

Повеќе »

(ФОТО) Grand Prismatic Spring – Шарен термален извор кој убавината им ја должи на бактерии

Grand Prismatic Spring е еден од најголемите термални извори во светот, поточно трет по ред и најголемо во САД. Сместено е во Националниот парк Yellowstone, Вајоминг, САД. Достигнува максимална длабочина од околу 50 метри, и се здобил со светска слава за прекрасниот опсег на бои што го опкружуваат. Различните бои …

Повеќе »

(ФОТО) Тука живеат најсреќните луѓе на планетата: 13. работи кои остатокот на светот никако не ги сфаќа!

Ако сите бевме малку повеќе како Финците, светот ќе изгледаше сосема поинаку… Финска, земја во која живеат крајно точни, одговорни и вредни луѓе, го зазеде првото место на списокот на најсреќните држави во светот. Тоа е мала северна држава каде што луѓето го ценат патриотизмот и каде 99% од луѓето …

Повеќе »

(ФОТО) Вистинска зимска идила: Места од бајките кои морате да ги посетите барем еднаш во животот!

Овие зданија одземаат здив… Туристичката посета на замоците станува се’ повеќе популарна. Кога ќе дојде зимата и ќе падне снегот, овие места се претвораат во бајка, а малку кој призор може да му парира. Некои од нив биле инспирација за креаторите на прекрасните замоци во бајките на Дизни, како и …

Повеќе »

МАХМУТ ОРХАН: JAС НОВАTA ГОДИНА ВЕЌЕ ЈА ДОЧЕКАВ ВО БУДВА!

Младите и перспективни диџеи од Будва, Стеван Мандиќ и Никола Радуловиќ, ЈОХН К, синоќа овозможија фантастична вечер на електронска музика на главниот плоштад Будва, која траеше до 2 часот по полноќ. Публиката уживаше во нивната музика, очекувајќи го со нетрпение креаторот на планетарниот хит „Feel”, кој има над 380 милиони …

Повеќе »

(ФОТО) Мистериозна пештера: Звуците за кои нема објаснување ги збунуваат посетителите

Мистериозното место во близина на Атина едвај некој го посетува заради многуте суеверни приказни кои ги привлекуваат само фановите на паранормалното. Пештерата Давелис се наоѓа во планината Пендели, од која порано се користел материјал за градење на Партенон. Пештерата е именувана по арамијата од 19. век Давелис. Тој и неговата …

Повеќе »