патувања

Крушево станува популарна дестинација за авантуристички туризам!

Заменик на Претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Фатмир Битиќи заедно со градоначалникот на Крушево Томе Христовски, денес во Крушево направија увид на завршените активности поврзани со потпроектот „Кругот на адреналинот – развој на авантуристичкиот туризам во Крушево” кој се имплементира во рамките на Проектот за локална и регионална конкурентност (ПЛРК) и …

Повеќе »

(ФОТО) ДАЛИ БИ ЖИВЕЕЛЕ ТУКА? Копенхаген е најбезбедниот светски град!

КОПЕНХАГЕН е најбезбедниот град во светот, според индексот објавен од Economist Intelligence Unit во Лондон, во кој се рангирани 60 меѓународни дестинации врз основа на дигитална, здравствена, инфраструктурна и лична безбедност, како и заштита на животната средина, нова категорија воведена оваа година. Копенхаген за првпат беше прогласен за најбезбеден град …

Повеќе »

(ФОТО) Паровите кои ќе го препливаат овој канал засекогаш ќе останат заедно!

Ако одите на Крф, не смеете да ја пропуштите оваа плажа. Најпопуларната плажа во северниот дел на островот во близина на селото Сидари е Каналот на Љубовта (Canal d’Amour), а зад неа лежи интересна легенда. Оваа плажа е опкружена со карпи, па издолжени ртови се протегаат во морето, формирајќи мал …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Езерото во седум нијанси на сина боја го спасила короната

Мексиканското езеро, кое се карактеризира со седум нијанси на сина, почнувајќи од светло тиркизна до темно сино кобалт, во одреден момент ја сменило бојата. Езерото Бакалар, познато по својата сина и бистра вода, е дом на строматолити, стари повеќе од три милијарди години. Ова се фосилни остатоци од цијанобактерии, кои …

Повеќе »

„Нови можности, нови авантури”: Отворен спортско-рекреативниот комплекс крај Прилепското езеро

Спортско-рекреативно доживување во Пелагонија: Нови велосипедски и пешачки патеки на Прилепското езеро Прилепското езеро го враќа својот сјај благодарение на проектот „Прилепско езеро – нови авантури, нови можности”. Ова парче природа лоцирано на самиот излез од Прилеп отсекогаш имало потенцијал да биде атрактивно туристичко и излетничко место, а сега го …

Повеќе »

Во Будва за првите седум месеци е остварен речиси половина од туристичкиот промет на Црна Гора, истакна директорка на ТО Будва Маја Љешевиќ

Дека во текот на оваа туристичка сезона беа постигнати многу подобри резултати отколку што се очекуваше на почетокот на годината, потврдуваат официјалните податоци на Заводот за статистика на Црна Гора – Монстат, кои се однесуваат на колективното сместување во Будва во текот на јули. Во јули, речиси 77.000 гости престојуваа …

Повеќе »

(ФОТО) АЛБАНИЈА – Ксамил: Дестинација која ќе ве воодушеви

Иако кај нас почна да заладува, на море е поинаку, а денес ви го претставуваме малото место Ксамил во Албанија… Покрај прекрасните плажи недалеку од брегот, има четири острови до кои може да се стигне со брод. View this post on Instagram A post shared by 𝐎𝐟𝐟𝐢𝐜𝐢𝐚𝐥 𝐩𝐚𝐠𝐞𝐬 𝐊𝐬𝐚𝐦𝐢𝐥 𝐀𝐥𝐛𝐚𝐧𝐢𝐚 …

Повеќе »

(ФОТО) Населба во која годишната кирија е 88. центи (околу 55. денари) и така е веќе 500 ГОДИНИ!

Пред точно пет века, богат трговец од Аугсбург ги ставил своите куќи на располагање на сиромашните. Населбата постои и денес, по истиот принцип, со симболична кирија. ДВ ја посетила најстарата социјална населба во светот. Станбената област Фугерај со куќи обраснати со зимзелени растенија и удобни плоштади е една од најголемите …

Повеќе »

(ВИДЕО) ОВАА КУЌИЧКА Е СОН НА СЕКОЈ ОД НАС: Широка е само 2,5 метри, долга 6 метри, а во неа собира се што ни треба!

Луксуз е да имате се’ под еден покрив… Д -р Лорен од Нов Зеланд одлучила да купи мала куќа на тркала што може да ја преместува низ земјата. Така дошла до оваа мала куќа, долга 6 и широка 2,5 метри. Оваа куќа лесно се транспортира од место до место, така …

Повеќе »