патувања

(ФОТО) Овој мост остава без здив: Фотографии ги преплавиле социјалните мрежи а изгледа НЕВЕРОЈАТНО!

Ако фантазирате за патување во Виетнам и ви треба само малку мотивација за конечно да купите билет за авион, тогаш оваа приказна е дефинитивно тоа…Секако, кога во светот, поради пандемијата со коронавирусот ќе се создадат услови за патување со авион… Новиот виетнамски мост со својот необичен изглед и наметливост веќе …

Повеќе »

Плажи без алкохол, поефтини пијалоци, кафе и лежалки? Што ги чека туристите во Грција поради намалувањето на ДДВ-то!

Прашањето како намалувањето на ДДВ ќе влијае на крајните потрошувачи во Грција, како и на туристите, е особено актуелно деновиве. Грчкиот заменик министер за развој, Никос Папатханасис навел дека е скоро извесно дека повеќето угостители ова намалување ќе го пренесат на цените, односно на џебовите на потрошувачите. „Кафеаните почнаа да …

Повеќе »

(ВИДЕО) Снегот на Антарктикот се ЗЕЛЕНЕЕ: Еве што за тоа велат научниците!

„Зелениот снег настанал поради цветање на алгите на Антарктикот, најверојатно, ќе се шири со зголемувањето на температурите како резултат на климатските промени“, велат истражувачите, откако ја направија првата карта на овие организми и нивните движења. Сателитските податоци собрани меѓу 2017. и 2019. година, во комбинација со теренски мерења во текот …

Повеќе »

(ВИДЕО) Ова шведско село, Сатра Брун, се продава ЦЕЛО – со сите имоти и извор на вида со светски награди за чистота!

После векови постоење селото Сатра Брун во Шведска се продава – ЦЕЛО! Селото датира од 1.700 година кога д-р Самуел Скраг открил извор на вода во Сатра и го купил околното земјиште. Потоа изградил бунар, куќа со извори, болница, црква и станови. Потоа, околу 1.740 година, земјата и куќите ги …

Повеќе »

(ФОТО) ЕНИГМА – Езерото на СМРТТА го споредуваат со Бермудскиот триаголник бидејќи во него мистериозна сила ГОЛТА бродови и луѓе!

Оваа кинеска „вода на смртта“ голта рибарски и воени бродови, а кога ќе се исуши на дното ги нема. Како што се исушило така и се полни со вода. Езерото Појанг, најголемото во Кина, има вековна репутација како „вода на смртта“. Рибарски, товарни и воени бродови исчезнуваат без трага во …

Повеќе »

(ФОТО) Природата е најголемо светско чудо: 12. нестварни феномени

Призори пред кои буквално застанува здивот… Човекот до денес научил безброј начини да ја модификува природата, но сеуште никој од нас не знае да направи чудо и ваква убавина, пред одреден призор буквално да се занеми…  

Повеќе »

ВАКА ЌЕ ИЗГЛЕДА ТУРИЗМОТ ВО ТУРЦИЈА – Наместо шведски стол – храна на киоск, а туристите ќе носат КОРОНА НАРАКВИЦИ: Еве како ќе изгледа летувањето!

Во петокот, турските хотелиери испратија „изјава за хигиена“ до туристичките агенции и стандардите што ќе треба да ги почитуваат туристите. Турските хотелиери ја сфатија коронарната инфекција многу сериозно и сите вработени мораа да поминат детална „обука за хигиена“. Тие нема да остават ништо на случајот, но дали тоа ќе биде …

Повеќе »

Грција конечно ги објави правилата за летување: Еве што треба да знаеме – но остануваат непознаниците за користење на плажите!

Во здравствените протоколи вклучени се и организираните кампови, каде што исто така ќе мора да има план за управување со сомнителен случај на Ковид-19… Сите хотели и туристички објекти во Грција мора да имаат “План за управување со сомнителен случај со Ковид-19”, согласно со здравствените протоколи од Министерството за Туризам. …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) СПЕКТАКУЛАРЕН ПРОНАЈДОК – СРЕДЕ РИМ СЕ ОТВОРИЛА ДУПКА: Кога истражителите погледнале внатре откриле нешто што стоело тука уште од античко време

Кога среде улица се отворила дупка во близина на римскиот Пантеон, откриен е уште еден скриен дел од италијанската престолнина. Дупката, длабока околу 2,5 метри и долга 3 метри, одеднаш се појавила минатиот месец на многу популарно место за туристите, а во меѓувреме, откриено е дека под него се крие …

Повеќе »