(ФОТО) Никола Роквиќ пристигнува во Егина: По 30 дена планинарење стигнува на дестинацијата – „Ми беше незамисливо“

Никола Роквиќ пред точно еден месец го започна своето патување од Белград до Грција, поточно островот Егина. Неговата цел е пеш да стигне до манастирот Свети Нектариј Егински.
Денеска започна последниот ден од планинарењето и целта е поблиску од било кога.
Патувањето долго 1.000 километри не било лесно, па Никола покрај кучињата скитници кои не биле секогаш љубезни кон него, наишол и на змии, а една фотографирал вчера.


-Каква е оваа трага, нешто ми е познато, шарка – вели Никола во видеото, а потоа покажал фотографија од змија прегазена на патот.


Пејачот Никола Роквиќ го започна своето аџилак пред 30 дена кога пеш тргна од Белград кон Грција, поточно Егина и манастирот Свети Нектариј Егински.
Останува само уште малку до целта, па Никола денеска ќе стигне до крајната дестинација.

На ова патување Никола собрал пари наменети за хуманитарни цели, а секојдневно се огласувал на социјалната мрежа Инстаграм.


 

View this post on Instagram

 


A post shared by Nikola Rokvic (@nikolarokvic)


– Толку многу чувства. Толку многу емоции во секој ден, поглед, збор, чекор… Многумина пред патувањето ми рекоа дека главата е најважна. Сега сум убеден дека најважна е рамнотежата! И не можете да се потпрете само на една работа. Можеш, но нема да одиш далеку. Хармонија на духот, душата и телото! Духот е како гориво, колку е почист, толку подобро работи душата. Душата е моторот. А каросеријата е шасијата и гумите! А понекогаш навистина изгледа така, како да сум патник во своето битие, кое кога ќе влезе во ритам, ја набљудува околината и се восхитува на моментите на Божјата мудрост, која изобилно се излева по овој пат! – напиша пејачот и додал.

– Останува уште утре! На самата помисла дека со Божја помош ќе ја допрам Света Егина со стапалата и усните, од мене избувнува ерупција на емоции. Незамисливо за мојот ум. Сега од границите на моите хоризонти му благодарам на Господа, Свети Нектариј и на Сите Светци за помошта! Подготвен сум да го направам тој одлучувачки чекор за да прифатам се што сакам!! На Бога, Светците, семејството, соседите и луѓето! Ве сакам, Господ да ве благослови.

Во Егина ќе го чекаат сопругата Бојана Баровиќ и нивните три деца.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Nikola Rokvic (@nikolarokvic)

– Прекрасна Егина, звук на бранови, мирис на вегетација и тивко исчекување – напиша вчера Бојана.

Видео и фото: Инстаграм
https://www.instagram.com/nikolarokvic/

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Денес се сеќаваме на истакнатиот македонски историчар на уметност и публицист Димитар Ќорнаков

Проф. д-р. Димитар Ќорнаков е роден во 1927 година во Стојаково, Гевгелиско. Тој беше македонски …