патувања

(ФОТО) Амстердам е највозбудливиот град во Европа: Топ 4 причини зошто е многу посетуван

Со оглед на тоа дека поголемиот дел на Амстердам лежи на водени канали, сосема е логично во него да има голем број на мостови. На љубителите на историја и култура има многу што да им се понуди, но ќе го засакаат и оние кои сакаат возбудлив и автентичен помин. Потребата …

Повеќе »

(ВИДЕО) Мистериозно место во недопрена природа: Планината во магла прекриена со „Будината светлина”

Имено, многу е карактеристичен ефектот на светлината која специфично се прекршува низ облаците од магла, создавајќи илузија на „Будина светлина” Го пронајдовме „зен” – идеалното место за медитација. На околу 400. километри од селото Џаосинг Донг Минорити, се наоѓа мистериозната планина Фанџинг, која е воедно кинески национален резерват и светилиште …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Луксуз среде океан: Ова е најскапиот базен на светот

Водата во базенот допира само до половината, но ова место за релаксација е наменето исклучиво за постари од 18. години. Поради својот специфичен изглед и положбата, оваа атракција редовно го наоѓа своето место на листите за најубави на светот. One&Only Reethi Rah е името на луксузниот ресор со 5 ѕвездички …

Повеќе »

(ФОТО) Летување – Хотел со пет милиони ѕвездички а достапен на сите!

Убедени сте дека е луксуз да се отседне во хотел со пет ѕвезди. Вистина, е уживање, но имаме подобар предлог за ова лето. Постои сместување со „пет милиони ѕвездички кое е достапно на сите. Има една цака – за да бидете во ваков „апартман“ потребно е да сте љубител на …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Точка на ужас:Место кое ги чува спомените на најсмртоносниот настан во историјата

Облак пепел го скрил небото и настапила ноќ која траела една година. Температурите се спуштиле под нулата, а скоро 75. отсто живи суштества на Земјата се избришани… Во средината на 80. ттите години на минатиот век група американски археолози ги проучувале сателитските снимки на полуостровот Јукатан во Мексико и забележала …

Повеќе »

(ФОТО) За првпат во земјава: Роденден со кафе и техно!

За прв пат во нашата земја се организираше роденден на кој наместо алкохол и торта, на гостите им беше послужено кафе и добар техно сет. Ваков настан беше организиран денеска во Штип по повод три години постоење на агенцијата „Ескејп Травел“. На настанот свој ди-џеј сет имаше локалниот „Dj BAZZ“кој …

Повеќе »

(ФОТО) Ѕирнете во некогашната кула за контрола на летови а денес романтично место за одмор!

Контролната кула за летови од Втората светска војна е се’ поголем хит меѓу љубителите на места од историско значење бидејќи од неодамна во него можат да преспијат – ако се најдат во Шкотска. HMS Owl е некогашна воздухопловна база која се наоѓа околу девет километри југоисточно од Таин во шкотска …

Повеќе »

(ФОТО) Локалитетот од листата на УНЕСКО го ограничува пристапот на туристите за зачувување на културното наследство од 15.век

„Овие мерки се одговор на потребата да се сочува Мачу Пикчу, затоа што камената површина почнува да се уништува заради секојдневното поминување на туристите на споменатите локации“, се наведува во соопштението. Перуанските власти ќе го ограничат пристапот на туристи во два храма и малата камена пирамида на локалитетот на Инките, …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Оваа тврдина крие многу мрачни тајни: Се наоѓа среде „никаде“ а таму се спроведувани страшни насилни експерименти – Бегството не било возможно!

Тврдината Цар Александар I,како и самиот остров кое настанало „среде никаде“ биле вистинско изненадување за шведските морепловци. Од пристаништето во Кронштат испловил првиот руски пароброд, првиот ледокршач на светот и првиот руски морепловец кој го опловил светот, Иван Крузенштерн, поради што градот и се нарекува за колевка на Руската воена …

Повеќе »