патувања

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Како изгледа животот во најладното населено место во светот?

Во текот на зимата во Ојмјакон денот трае три часа а темпертурите се спуштаат и на -50 степени. Многумина тврдат дека Ојмјакон е најладното населено место на Земјата. Станува збор за село кое се сместило во Јакутска, источен дел на Сибир. Најниската темпертура е измерена во февруари 1993. година, а …

Повеќе »

(ФОТО) Со воз низ облаци: Железница која се издига на 4220. метри

Рутата долга 217. километри првично е замислена како поврзница помеѓу северна Аргентина и Чиле, преку Андите, а ја дизајнирал американскиот инженер Ричард Маури во дваесеттите години на минатиот век… Tren a las Nubes (Со воз низ облаци) е името на шестата највисока железница на светот која оди низ аргентинската провинција …

Повеќе »

(ФОТО) Ви треба „длабок џеб“ ако сакате да се преселите тука: Ова се најскапите градови за живеење на светот во 2018

Во едно големо истражување од 2017. година во кое биле опфатени повеќе сегменти, ова се најскапите или најнедостапните градови за живеење на планетата. Во третиот квартал од 2017 година биле анлизирани 293 градски пазари за домување во девет земји – Австралија, Канада, Хонг Конг, Ирска, Јапонија, Нов Зеланд, Сингапур, Велика …

Повеќе »

(ФОТО) Слаповите на Нијагара ги оковал лед – а фотките се потполно надреални

Делови од масивните слапови на Нијагара се оковани со лед додека во Америка и Канада се борат со голем бран студ. Но, тоа не ги спречува многубројните туристи во посетата на најпознатите американски и канадски водопади. Всушност, смрзнатите слапови преку зима стануваат голема атракција, а ќе ви биде јасно и’ …

Повеќе »

12. најдобри земји за живот

Обединетите нации го објавиле годишниот Извештај за хуман развој кој опфаќа податоци за тоа каде луѓето живеат најдолго, каде најздраво, со други зборови, станува збор за земји кои се најпогодни за живот. Обединетите нации испитувајќи податоци од 200. земји направиле листа на основа на неколку категории вклучувајќи ја финансиската ситуација, …

Повеќе »

(ФОТО) Фантастични кадри од Њујорк снимени од воздух: Град на солитери, спорт и паркови

Градот кој од птичја перспектива изгледа уште поубаво и помоќно… Њујорк е град кој од перспектива на фотографите никогаш не може да здодее и секогаш открива нешто ново. Но, фотографиите снимени од воздух ни даваат уште еден увид во некоај сосема подруга димензија на оваа светска метропола. Хумза Дис е …

Повеќе »

(ВИДЕО+ГАЛЕРИЈА) Белите дробови на Њујорк: 8. занимливости за славниот Централ Парк

Вилијам Кулен Брајант, поет и уредник на New York Evening Post уште во 1844. година повикувал на изградба на нов парк истакнувајќи дека е добро за здравјето на луѓето, но и за целиот град… Ви откриваме скриени тајни на омилениот парк на Њујорчани и задолжителна станица на многу туристи. Микрокосмос …

Повеќе »

(ВИДЕО) Ова е најскап апартман на светот: Една ноќ чини 80.000 долари

Иако се мисли дека епицентрите со епитетите „нај“ се Лас Вегас и Дубаи, најскапата хотелска соба се наоѓа во Женева. Rojal penthaus во хотелот Prezident Vilson е официјално најскап апартман на светот во кој една ноќ чини 80.000 долари. Освен шпо има најголема цена, воедно е и најголем апартман во …

Повеќе »

(ФОТО) Ги има само четири: Плажи кои се природно прекриени со зелен песок

На целиот свет има само четири плажи кои се прекриени со зелен песок. На различни краеви на нашата планета ретки плажи се прекриени со природен зелен песок кој содржи кристални честички кои се нарекуваат оливин – тежок зелен силикат кој водата тешко го мие. Станува збор за еден од најчестите …

Повеќе »