патувања

(ФОТО) Шпански остров на кој „се зборува“ јазик без зборови

Гомера е мал канарски остров што го поседува лекот против хаосот во секојдневниот живот – уживање во природата и откривање растителни и животински видови кои не можат да се видат на друго место.   View this post on Instagram   A post shared by La Gomera (@lagomera__) Колку би било …

Повеќе »

(ВИДЕО) Новиот облакодер во Дубаи ќе биде чудо на архитектурата

Дубаи е град на луксуз и облакодери, а сега ќе добие вистинско чудо на архитектурата. Турските архитекти планираат да изградат висока зграда што ќе може да се врти. Генијалците од турското студио „Hayri Atak“ дизајнираа облакодер што потсетува на некаква креација од филмови со научна фантастика. Инспириран од ветерници, облакодерот, …

Повеќе »

(ФОТО) Островче во Италија за кое никој не знае, а изгледа како од бајките

Мали улички со многу свиоци, шарени фасади, кафуле покрај кафуле, Италијанци на Веспи, палми и кристално чисто море што светка на сонцето ја прават Процида совршено место за бегство. Најдобро од сè, овој остров е мал, автентичен и не бил под опсада од туристи дури и пред пандемијата. Островот е …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Започнала резервацијата на станови во првиот пловечки град во светот

Во моментов се прифаќаат резервации за станови во пловечкиот град. Најевтиниот ќе чини околу 25.000 американски долари. Компанијата The Blue Estate Island ги открила плановите за изградба на првиот пловечки град на вештачки остров среде Карибите. Островот ќе биде изграден од специјални бетонски модули, и ќе се наоѓа помеѓу Флорида …

Повеќе »

(ФОТО) Ова се 10. најубави дестинации во Европа: Има и две места од екс ЈУ

Condé Nast Traveller, престижното американско списание за патувања, составил список на топ 10 места во Европа кои вреди да се посетат во следните години. На самиот врв на листата е балканска земја. И’ покрај фактот дека сите планови за патувања за оваа година треба да бидат направени со претпазливост, сепак …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Алексеј Навалјни: „Ја видов палатата на Путин одвнатре“

Во неодамна објавеното видео, Алексеј Навални го покажува величествениот имот на рускиот претседател Владимир Путин. Активистот Дмитриј Шевченко, кој со години ја следи изградбата на овој објект, во интервју за Дојче веле, открил некои пикантерии за овој прекрасен објект. Филмот на Фондацијата против корупција на Алексеј Навални, објавен на Јутјуб, …

Повеќе »

(ВИДЕО) Стјуардеса вели дека никогаш не треба да пиете вода во авион – Експертите се согласуваат!

30-годишна Кат Камалани е стјуардеса која стана sвезда на ТикТок благодарение на видеата во кои открива детали што не им се познати на многу патници. Таа неодамна крена прашина откако ги предупреди луѓето да пијат само конзерви или пијалаци во шишиња во авион. „Не јадете го ова во авион“, е …

Повеќе »

(ФОТО) ПРЕУБАВ ПРИЗОР – Мајката природа прави чуда: Ова уметничко дело е создадено од самата природа

Оваа прекрасна сцена што ја гледате на насловната слика не е дело на уметник, туку е сосема природен, иако необичен, феномен. За можноста да уживаме во нејзината убавина, можеме да му се заблагодариме на фотографот Дери Марони, кој беше на вистинското место во вистинско време. Овој природен феномен првпат го …

Повеќе »

(ФОТО) Ковид рај за богатите каде што нема ограничувања

Има место каде и покрај пандемијата, диви и гламурозни забави се случуваат без никакви ограничувања, но тоа место е само за оние со многу пари. Дубаи одби да воведе мерки што би им го расипале однесувањето на богатите, и покрај тоа што се соочуваат со зголемување на случаите на коронавирус. …

Повеќе »