патувања

(ФОТО) ЕНИГМА – Езерото на СМРТТА го споредуваат со Бермудскиот триаголник бидејќи во него мистериозна сила ГОЛТА бродови и луѓе!

Оваа кинеска „вода на смртта“ голта рибарски и воени бродови, а кога ќе се исуши на дното ги нема. Како што се исушило така и се полни со вода. Езерото Појанг, најголемото во Кина, има вековна репутација како „вода на смртта“. Рибарски, товарни и воени бродови исчезнуваат без трага во …

Повеќе »

(ФОТО) Природата е најголемо светско чудо: 12. нестварни феномени

Призори пред кои буквално застанува здивот… Човекот до денес научил безброј начини да ја модификува природата, но сеуште никој од нас не знае да направи чудо и ваква убавина, пред одреден призор буквално да се занеми…  

Повеќе »

ВАКА ЌЕ ИЗГЛЕДА ТУРИЗМОТ ВО ТУРЦИЈА – Наместо шведски стол – храна на киоск, а туристите ќе носат КОРОНА НАРАКВИЦИ: Еве како ќе изгледа летувањето!

Во петокот, турските хотелиери испратија „изјава за хигиена“ до туристичките агенции и стандардите што ќе треба да ги почитуваат туристите. Турските хотелиери ја сфатија коронарната инфекција многу сериозно и сите вработени мораа да поминат детална „обука за хигиена“. Тие нема да остават ништо на случајот, но дали тоа ќе биде …

Повеќе »

Грција конечно ги објави правилата за летување: Еве што треба да знаеме – но остануваат непознаниците за користење на плажите!

Во здравствените протоколи вклучени се и организираните кампови, каде што исто така ќе мора да има план за управување со сомнителен случај на Ковид-19… Сите хотели и туристички објекти во Грција мора да имаат “План за управување со сомнителен случај со Ковид-19”, согласно со здравствените протоколи од Министерството за Туризам. …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) СПЕКТАКУЛАРЕН ПРОНАЈДОК – СРЕДЕ РИМ СЕ ОТВОРИЛА ДУПКА: Кога истражителите погледнале внатре откриле нешто што стоело тука уште од античко време

Кога среде улица се отворила дупка во близина на римскиот Пантеон, откриен е уште еден скриен дел од италијанската престолнина. Дупката, длабока околу 2,5 метри и долга 3 метри, одеднаш се појавила минатиот месец на многу популарно место за туристите, а во меѓувреме, откриено е дека под него се крие …

Повеќе »

Сепак ќе има тестирање на патници во Грција, но не на сите!

Македонските туристи кои планираат да ја посетат Грција ова лето, нема да бидат обврзани да тестираат за ковид 19 пред патувањето. Македонските туристи кои планираат да ја посетат Грција ова лето нема да бидат обврзани да бидат тестирани за ковид 19 пред патувањето, но може да бидат случајно тестирани на …

Повеќе »

Летувања: Најверојатно во Грција ќе може и порано и тоа без тест на Ковид-19

Многу македонски граѓани со нетрпение чекаат Грција да објави дека ќе ги отвори своите граници пред странските туристи пред крајниот рок, што се чини дека ќе биде случај наскоро. Имено, Грција брза да ја спаси туристичката сезона, што беше особено погодено од пандемијата на коронавирус. Професионалците во секторот за туризам …

Повеќе »

Состојбата во Венеција е лоша, жителите се очајни:„Ова е војна!“

Властите со години ги занемаруваат своите граѓани. Венеција со поширокиот градски прстен има 260.000 жители но од тоа помалку од петина живеат во историскиот центар. Од славниот плоштад Свети Марко исчезнале и гулабите. Зошто би доаѓале кога нема кој да ги храни? Спречени од коронавирусот, странските туристи не можат да …

Повеќе »

Што никако не смеете да правите на плажа во Грција: Казни и до 20.000 евра!

Вчера во Грција се отворени 515 плажи и пропишани се бројни мерки за да се избегне ширењето на коронавирусот. Пред влезот на плажите имало редици, бидејќи бројот на капачи е ограничен. Усогласеноста со мерките е задолжителна, а оние што ги прекршуваат ги очекуваат големи казни. Министерството за развој и инвестиции …

Повеќе »