патувања

(ФОТО) СЕ ПРЕТВОРА ВО МУЗИЧКИ ИНСТРУМЕНТ – Чудесна зграда во која не може да се спие кога врне

Чудното здание што се претвора во музички инструмент за време на дождливите денови е едно од омилените места во германската студентска четврт, пренесува ddl. Дворот на елементите е една од најнеобичните и забавни атракции во студентската област во Дрезден. Овој свет на имагинација е дел од уметничкото движење „Kunsthofpassage” дворови …

Повеќе »

(ФОТО) СЕ НАОЃА ВО КАНАДА – Кристалното око Нунавика, кратер со скоро совршени облици

На самиот врв на северниот дел на Квебек во канадскиот Арктик се наоѓа кратер со скоро совршен кружен облик, полн со кристално чиста вода, што може да се види и од Универзумот – Пингуалуит, локално познат како Нунавик кристално око. Кратерот е создаден кога метеор ја погодил Земјата пред 1,4 …

Повеќе »

(ФОТО) На плажите во Грција пристигнале првите лежалки со заштита: „Не можеме да ги чекаме препораките на владата!“

Бар на плажа на Санторини стана првиот во Грција што инсталира плексиглас околу своите лежалки за да ги заштити пливачите од коронавирусот. „Демилмар“ сместена на познатата плажа со црн песок во Периса, ја смислил оваа смела и иновативна идеја за да се осигура дека луѓето навистина можат да одат на …

Повеќе »

(ФОТО) Под надзор од 0 до 24: Град на стравот кој голта куќи и автомобили!

Замислете да ставите коцка шеќер во чаша чај. Ова е токму она што се случува под градот чија почва се отвора и голта сè што ќе стаса… Во рударските региони, отворањето дупки и земјиштето што се распаѓа не е невообичаено. Причината за ова е вадење на слоеви на растворливи минерали, …

Повеќе »

(ФОТО) Прекрасни призори од Индија: Поради помалата загаденост Хималаите се гледаат првпат после 30. години

Поради помалото загадување на воздухот за време на пандемијата со корона вирус од Индија почнале да се гледаат делови на Хималаите. Жителите на градот Јаландхар во државата Пенџаб во Индија велат дека оваа сцена не е видена скоро 30. години, пренесува SBS Hindi. Himalaya mountains can be seen from Jalandhar …

Повеќе »

(ФОТО) Мост на покривот на Европа кој годишно го посетуваат половина милион луѓе

Aiguille du Midi е место на кое можете да бидете најблиску до Монт Бланк, без качување и планинарење, а освен видиковецот од кој „пука“ совршен поглед, на посетителите им нуди и адреналинско возење со жичарата од Шамони… Aiguille du Midi е планински врв на француските Алпи висок 3.842 метри и …

Повеќе »

(ФОТО) НАЈУБАВ ПАРК – Завеса од цвеќе: Парк како вистинско уметничко дело!

Овој парк изгледа како вистинско уметничко дело. Тоа е омилено место за љубителите на цвеќето, како и за оние кои сакаат да се релаксираат во природа. Цветниот парк Ашикага во Јапонија се наоѓа во Ашикага, околу осумдесет милји оддалеченост од Токио. Се смета за најдобро место во Јапонија за проучување …

Повеќе »

МОРЕ И МЕДИТЕРАНСКА ИСХРАНА: Малечка земја во која има најдолг животен век!

Една од најмалите држави на светот, Монако, во последните години е земја со најдолг животен век. Се смета дека за долг животен век можат са му се заблагодарат на животот на море, консумацијата на медитеранска храна, но и склоноста кон активниот живот, односно време поминато на отворено. Монако се простира …

Повеќе »

(ФОТО Галерија) На овој остров од бајките на туристите им ги враќаат парите ако падне дожд: Заинтересирани?

Иако не постои ниту една дестинација која може да ви гарантира совршено време за време на вашиот одмор, италијанскиот остров Елба има нова програма наречена „Елба без дожд“ која им ветува на туристите дека нема да падне дожд… Необичната програма се заснова на непредвидливата клима, а доколку врне дожд на …

Повеќе »