патувања

Сепак ќе има тестирање на патници во Грција, но не на сите!

Македонските туристи кои планираат да ја посетат Грција ова лето, нема да бидат обврзани да тестираат за ковид 19 пред патувањето. Македонските туристи кои планираат да ја посетат Грција ова лето нема да бидат обврзани да бидат тестирани за ковид 19 пред патувањето, но може да бидат случајно тестирани на …

Повеќе »

Летувања: Најверојатно во Грција ќе може и порано и тоа без тест на Ковид-19

Многу македонски граѓани со нетрпение чекаат Грција да објави дека ќе ги отвори своите граници пред странските туристи пред крајниот рок, што се чини дека ќе биде случај наскоро. Имено, Грција брза да ја спаси туристичката сезона, што беше особено погодено од пандемијата на коронавирус. Професионалците во секторот за туризам …

Повеќе »

Состојбата во Венеција е лоша, жителите се очајни:„Ова е војна!“

Властите со години ги занемаруваат своите граѓани. Венеција со поширокиот градски прстен има 260.000 жители но од тоа помалку од петина живеат во историскиот центар. Од славниот плоштад Свети Марко исчезнале и гулабите. Зошто би доаѓале кога нема кој да ги храни? Спречени од коронавирусот, странските туристи не можат да …

Повеќе »

Што никако не смеете да правите на плажа во Грција: Казни и до 20.000 евра!

Вчера во Грција се отворени 515 плажи и пропишани се бројни мерки за да се избегне ширењето на коронавирусот. Пред влезот на плажите имало редици, бидејќи бројот на капачи е ограничен. Усогласеноста со мерките е задолжителна, а оние што ги прекршуваат ги очекуваат големи казни. Министерството за развој и инвестиции …

Повеќе »

Италијанците честат!„Дојдете на Сицилија, ние покриваме дел од трошоците на летувањето!“

Со цел земјата да се опорави, италијанската влада бара нови начини за привлекување туристи Поради вирусот корона, Сицилија изгубила повеќе од милијарда евра приходи од туризам и била принудена да измисли нов план за привлекување туристи. Регионалната влада ќе покрие половина од трошоците за летовите, како и една третина од …

Повеќе »

Не е битно како САМО ДА СЕ ДОЈДЕ: Грција е желна за туристи на островите, бараат отворање на границите – Се спомнува 15. јуни!

Очигледно желни да го обноват туризмот на грчките острови, Атина вели дека не смее да има дискриминација помеѓу начините на патување… Грчката влада и понудила на Европската унија голем број предлози за обновување на туризмот и, воопшто, патувањето во Европа. Наводно, Грците сакаат границите да бидат отворени „таму каде што …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ФЕНОМЕН – Во ова гратче штом падне дожд сите бегаат од полињата бидејќу таму РАСТАТ КАМЕЊА!

Романското гратче Костешти е „дом“ на мистериозен камен познат како „трованти“, кое само се движи и ја менува големината… Во малиот град Костешти во Романија, има камења кои долго време ги збунувале геолозите низ целиот свет. Последните сто години, локалното население знаеше за „трованте“ (преведено како цементен песок), сферични грутки …

Повеќе »

(ФОТО) Базенот Хамилтон  – Оаза среде пустина

Во срцето на пустината во Тексас, САД, во близина на градот Остин, се наоѓа базенот Хамилтон – зелена оаза која зафаќа заштитено подрачје од 0,92 квадратни километри, а кое е омилена локација за локалното население и многу туристи во жешките летни денови. Базенот Хамилтон е природен извор формиран во варовникот …

Повеќе »

(ФОТО) НЕВЕРОЈАТНО – Мистериозно село на богаташи во Кина: Никој не смее да го напупшти, во спротивно…

Сите жители живеат во идентични вили кои се преполни со луксуз Кинеското село Хуаки се наоѓа во провинцијата Џиангсу, познато и како „село на богатите“. Облакодери од 72. спрата, хеликоптери кои кружат на небото, како и тематски парк го прават ова место потполно различно од остатокот на светот. Но, има …

Повеќе »