патувања

(ФОТО) Добри плати, мали трошоци: Седум најевтини европски градови за живот!

Првото место го зазема најголемиот универзитетски центар на Естонија, градот Тарту. Со нешто повеќе од 100. илјади жители, тој се смета за интелектуална престолнина на државата… На Стариот Контитент се наоѓаат бројни преубави градови кои нудат се’, а сепак се одликуваат со „евтин живот”. Секако, пред да се запрашате како …

Повеќе »

(ВИДЕО) Чудо на природата кое не престанува да ги привлекува туристите: Црвената плажа Панџин

Необична природа каква што ретко може да се види. Плажата Панџин во покраината Лиаонинг на североистокот од Кина е најголемото мочуриште во државата. Панџин е “дом” на реткото растение Suaeda, кое за разлика од останатите билки му е потребно солено земјиште за да опстане. На лето, оваа билка е зелена …

Повеќе »

(ФОТО) Бангкок е најпосетуван град, најмногу се троши во Дубаи

Меѓу десетте најпосетувани дестинации се и Сеул, Куала Лумпур, Токио и Истанбул, при што на Токио годинава му се предвидува најголем раст. Втора година по ред Бангкок има претензии да биде најпопуларниот град во светот за меѓународните авантуристи, објави СиЕнЕн. Според прогнозите, престолнината на Тајланд ќе им посака добредојде на …

Повеќе »

22. најмоќни пасоши на светот

Патувањата никогаш не биле подостапни, но без пасош и понатаму нема да стасате многу далеку. Едни вредат повеќе од други, а со пасоши на одредени земји ќе имате многу повеќе погодности. Магазинот „Бизнис инсајдер“ направил листа на најмоќни светски пасоши за да процени кои земји се најценети во светот и …

Повеќе »

(ВИДЕО) Во пресрет на есента National Geographic Travel ги одбра најдобрите патувања за оваа 2017 година

National Geographic и оваа година составиле листа од најдобрите есенски патувања за 2017. година. Каналот National Geographic Travel на својата веб страна објави кусо слајдшоу за најдобрите есенски патувања во 2017 година. Овој канал им овозможува на своите гледачи да се запознаат со многу различни места низ светот, култура, традиција, …

Повеќе »

(ФОТО) Најубавата река на светот менува пет бои: Преку година е сосем обична, па наеднаш експлодирува и оживува- ова е нејзината тајна

 Една река во Колумбија претставува вистински природен феномен кој со години ги воодушевува локалните жители, но и туристите ширум светот кои доаѓаат за самите да се уверат во нејзината убавина. Имено, реката Кањо Кристалес е специфична по тоа што во неа можете да ја видите жолтата, зелената, сината, црната, а …

Повеќе »

(ВИДЕО) Погледнете како изгледа одењето по стаклениот мост на висина од 120. метри

Дали би сте се осмелиле да одите 70. метри по стакло на висина од 120. метри? Стаклениот мост во Кина на висина од 120 метри неодамна влегол во Гинисовата книга на рекорди како мост без поддршка бидејќи е поврзан само со кабли. Мостот долг скоро 70 метри свечено е отворен …

Повеќе »

(ФОТО) Балкански Париз: Oтпатувајте во метрополата во којашто во строгиот центар може да изнајмите стан за само 250 денари по лице!

На AirBnB може да пронајдете стан во центарот на градот за 4 лица за само дваесетина евра по ноќевање, па така, наместо една недела на море, тука за своите пари ќе може да уживате пет пати подолго, а и пивото е евтино! Деновите кога Букурешт беше познат уште и како …

Повеќе »

(ФОТО) Искрени критики на патниците: Венеција е чиста измама, Дубаи нема душа, а Каиро е преполн со безобразни луѓе…

Корисниците на Reddit одлучиле со читателите да ги споделат местата и градовите во коишто никако не се чувствувале добро, ниту пак стекнале моменти на коишто вечно ќе се присетуваат, во позитивна смисла. Токму некои од најголемите метрополи за нив претставувале огромно разочарување, а тука би ги издвоиле дури и Париз …

Повеќе »