уредување на домот

„Професорите садат”: збогатување на дендропаркот на Факултетот за шумарски науки, пејзажна архитектура и екоинженеринг „Ханс Ем” во Скопје со нови видови дрвја и грмушки

Со пригодна манифестација одржана денеска во дендропаркот во Скопје се засадија нови видови дрвја и грмушки од северната земјина хемисфера. Во присуство на наставниот кадар и студентите на Факултетот за шумарски науки, пејзажна архитектура и екоинженеринг „Ханс Ем” во состав на Универзитет „Св. Кирил и Методиј” во Скопје, а со …

Повеќе »

СЕ ПРИБЛИЖУВА КРАЈНИОТ РОК ЗА УЧЕСТВО ВО АРХИТЕКТОНСКИОТ КОНКУРС „СКОПЈЕ НА НОВАТА ГЕНЕРАЦИЈА”

Јуроп хаус потсетува дека остануваат само уште 10 дена до крајниот рок за учество во архитектонскиот конкурс „Скопје на новата генерација”, кој завршува на 22 октомври 2023 година. Оваа иницијатива, преку која ќе се означи 60-годишнината од земјотресот во Скопје, нуди единствена платформа за младите архитекти и урбанисти за редефинирање и …

Повеќе »

Никогаш не би помислиле: 1 алатка ги отстранува сите дамки од облеката, сите ја имаме дома

Понекогаш детергентот може да остави траги на облеката, а експертите за чистење открија како да ги отстранат. Ако ја преоптоварите машината, детергентот нема добро да се измие во вода. Наместо тоа, може да заврши на облеката, во форма на бели или сини дамки, восочна лента или тврда текстура. Можеби мислевте …

Повеќе »

(ВИДЕО) Куќа што се склопува за 6 часа, а чини 21.85 долари за метар квадратен

Компанијата вели дека доволни се три лица за да ја склопат целата куќа во рок од 6-7 часа. Во зависност од квадратурата,а цената се движи помеѓу 29. и 60. илјади евра. Архитектот Ренато Видал од Италија со својата компанија ја измислил оваа монтажна куќа која се склопува за само шест …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ИМА ДУРИ 4 СОБИ ВО 24 КВАДРАТИ: Цел свет му се восхитува на архитектот кој го изградил овој стан во кој НЕМА НЕРЕД И ХАОС

Во еден стан во Сиднеј нема отповеќе предмети, сè има своја повеќенаменска функција и сè е дизајнирано да обезбеди максимална удобностЗа удобен живот не ви требаат многу квадрати, а доказ за тоа е и овој стан кој се наоѓа во Сиднеј.Дизајниран е од архитектот Бред Сверц кој го нарекол „куча …

Повеќе »

Отстранете го МИРИСОТ НА ЧАД ОД ТУТУН ОД ДОМОТ: Три корисни трикови за кои не е потребна употреба на хемикалии

Неутрализирајте го мирисот природно Ви откриваме неколку одлични трикови како брзо и лесно да се ослободите од мирисот на чад од тутун. Сода бикарбона Содата ставете ја во сад, кој потоа ќе го ставите во просторот за пушење. Можете исто така да посипете сода бикарбона на подот и да ја …

Повеќе »

(ФОТО) Ова е најскапата куќа некогаш продадена во Калифорнија. Ја купиле Бијонсе и Џеј Зи

МУЗИЧАРИТЕ Бијонсе и Џеј Зи купиле замок во Малибу за неверојатни 200 милиони долари. Со ова купување парот го собори претходниот рекорд по цена на куќи во Калифорнија. Имено, TMZ пишува дека оваа куќа е најскапата досега продадена во Калифорнија. Пред неа најскапа била куќата на Марк Андреесен, кој за …

Повеќе »

Никако да ги отстраните сите дамки и нечистотии на рамната плоча на шпоретот? Пробајте некои од ОВИЕ 4 ПРИРОДНИ СОСТОЈКИ – ринглите ќе бидат како нови!

За многумина, чистењето на керамичката плотна изгледа како многу полесна работа во споредба со класичните рингли, но одржувањето на рамна плоча е главоболка за многу домаќинки, особено ако јадењето случајно преврие. Наместо да купувате скапи хемикалии и производи за чистење, пробајте природни производи. Користете само меки крпи и сунѓери, а …

Повеќе »

Со овој одличен трик ќе ги избркате мувите без пестициди

Мувите го мразат мирисот на босилек, а за наша среќа, растенијата имаат многу интензивен мирис кој ја исполнува просторијата Од денес можете да се борите со мувите со саксија и малку семки од босилек. Ова многу миризливо растение е еден од најдобрите сојузници во кујната за претворање на многу јадења …

Повеќе »