Никогаш не би помислиле: 1 алатка ги отстранува сите дамки од облеката, сите ја имаме дома

Понекогаш детергентот може да остави траги на облеката, а експертите за чистење открија како да ги отстранат. Ако ја преоптоварите машината, детергентот нема добро да се измие во вода. Наместо тоа, може да заврши на облеката, во форма на бели или сини дамки, восочна лента или тврда текстура.

Можеби мислевте дека е невозможно да се отстранат, но експертите за чистење од The ​​Sun рекоа дека можете да ги исчистите – со алкохолен оцет.


Експертите објаснија: „Може да се појават дамки од детергент за перење ако детергентот не е правилно исплакнат. За среќа, овие типови на дамки прилично лесно се отстрануваат. За да ги отстраните дамките, измешајте една чаша оцет со четвртина чаша вода во мијалникот. Ставете ја извалканата облека во растворот и истријте ја ткаенината за да го исчистите детергентот“.

Оставете ја облеката да отстои еден час и ставете ја во машина сама или со неколку парчиња облека. Клучот не е да се преоптоварува машината за перење за да може детергентот да излезе од ткаенината.


Извор: Novi.ba

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

,,Гласна тишина” – самостојна изложба на младата визуелена уметница Мартина Спасовска

Вечерва со почеток од 20:00 часот во фоајето на Центарот за Култура Трајко Прокопиев во …