Avtor Ekran

„Њу момент“ 30 години ја поттикнува и унапредува македонската креативност

Повеќе од 110 реномирани меѓународни награди, подготвени и реализирани над 7.500 кампањи, соработка со 600 клиенти, како и 300 вработени се само дел од успесите и достигнувањата на маркетинг-агенцијата „Њу момент“, која што годинава одбележува три децени од своето основање. Како еден од главните поставувачи на темелите на домашниот адвертајзинг, …

Повеќе »

Издадена втората книга на Маја Трајковиќ ,,Животопис“

Првата книга,, Пресек’’ е автобиографија која беше врзана во розова панделка во месец октомври како повик да се промени свеста на општеството, а општеството се сите чинители во него. Нејзината тема беше горчливото искуство со канцерот на дојка на авторката Маја Трајковиќ, со мастектомија на десната града и нејзината промена …

Повеќе »

Добијте огромно новогодишно изненадување од Godeal24! Office 2021 Pro е дури 15,05 €/компјутер

Среќни празници! Ова е најубавото време од годината – божиќната продажна сезона. Сега кога колачињата беа исечени, а чорапите висеа. Дали ги подготвивте подароците за вашите семејства? Големата продажба на Godeal24 пред Божиќ се препорачува кај многу трговци на мало, бидејќи лесно можете да добиете разни оригинални софтверски лиценци за …

Повеќе »

На 13 декември во кино Мис Стон ќе се одржи премиерата на првиот долгометражен документарен филм за Блаже Конески – „Јанѕа“

На 13 декември 2023/ среда/ од 19.30 ч. во кино Мис Стон ќе се одржи премиерата на првиот долгометражен документарен филм за Блаже Конески – „Јанѕа“, според мотиви од „Дневник по многу години“ на Конески, од истакнатиот македонски документарист, Никола Т. Калајџиски. Филмот е подготвен во продукција на „Контраст филм“, …

Повеќе »

Шеснаесетта година по ред Фондацијата „Трајче Мукаетов“ доделува 40 стипендии за студенти на Фармацевтскиот и на Медицинскиот факултет

Шеснаесетта година по ред Фондацијата „Трајче Мукаетов“ доделува 40 стипендии за студенти на Фармацевтскиот и на Медицинскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ од Скопје. Изборот на стипендистите за учебната 2023/2024 година, кој е во согласност со објавениот јавен конкурс, е одобрен од Управниот одбор на Фондацијата, по предлог-прелиминарната …

Повеќе »

Извлечен е последниот Гранд милионер за оваа година!

Успешно заврши уште едно издание на наградната игра „Стани Гранд милионер“, со извлекување на третиот добитник на главна награда од 1 милион денари. И оваа година, Гранд кафе подготви вредни награди за своите најверни потрошувачи, од кои тројца имаа среќа да станат новите Гранд милионери. Во последното извлекување од наградната …

Повеќе »

Промоција на книгата „Патот на водата“ од Гордана Каракашевска во Градската библиотека во Скопје

Скопје, 11 декември – Утре (вторник, 12 декември) во 19 часот во спомен-собата „Т’га за југ“ ќе биде промовирана книгата „Патот на водата“ од Гордана Каракашевска. Стихозбирката е во издание на „Современост“, а пред публиката за неа ќе говори Вања Таневски. „Патот на водата“ е стихозбирка посветена на водата како …

Повеќе »

Музичко-сценскиот спектакл „Фолклорно-класична симбиоза“ на НУ Национална опера и балет и НУ Танец на 14.12.2023, 21.00 ч

На барање на публиката на сцената на Националната опера и балет на 14 декември 2023 со почеток во 21.00 часот ќе се одржи музичко-сценскиот спектакл „Фолклорно-класична симбиоза“ на НУ Национална опера и балет и НУ Танец. Повеќе од 130 учесници на сцената, во заедничка изведба на симфонизираните антологиски кореографии „Осоговка“, …

Повеќе »

Отворање на изложба на скулптури “Зодијак” на Митко Дамјановски

Вечерва во ЈУ Младински културен центар се отвора изложбата со скулптури на младиот уметник Митко Дамјановски со наслов “Зодијак”. Митко Дамјановски, роден во Кавадарци1996 година. Завршил во средното Училиште за применета уметност „Лазар Личеноски” во Скопје на отсек вајарство 2014 година и дипломирал на Факултетот за ликовни уметности смер вајарство …

Повеќе »