ТВ ЕКРАН

Денес роденден прославува нашата истакната актерка Јоана Поповска

Јоана Поповска е родена во Битола на 18 јуни 1943 година. Таа е македонска театарска, филмска и телевизиска глумица. Поповска во својата богата глумечка кариера има настапувано во повеќе од 300 улоги во светски, европски и македонски драми. Добитник е на повеќе награди и признанија. Филмографија: 1968 Планината на гневот …

Повеќе »

АНЏЕЛИНА ЏОЛИ БЛЕСНА КАКО ПРИНЦЕЗА: На црвениот тепих ја покажа и тетоважата

Анџелина Џоли (49) неодамна се појави на 77. доделување на наградите Тони во Њујорк со нејзината ќерка Вивиен (15). Славната мајка и ќерка беа во центарот на вниманието бидејќи мјузиклот на Џоли, кој таа го продуцираше, заработи врвни почести на најголемата вечер на Бродвеј. Анџелина изгледаше елегантно во бледо тиркизна …

Повеќе »

На денешен ден е родена актерката Ленче Делова

Ленче Делова е родена на 15 јуни 1948 година во Скопје. Таа е позната македонска театарска, филмска и телевизиска глумица. На сцената на Драмски театар – Скопје настапувала од 1964 година како глумец аматер, во 1970 година се вработила во Драмски театар – Скопје и работела сè до нејзиното пензионирање …

Повеќе »

100 години од раѓањето на Марлон Брандо

17 ЈУНИ (ПОНЕДЕЛНИК) 20:00 ч. ДА ЖИВЕЕ ЗАПАТА! (Viva Zapata, 1952) Режија: Елија Казан (Eliza Kazan) 18 ЈУНИ (ВТОРНИК) 20:00 ч. КВЕМАДА – ОСТРОВОТ ВО ПЛАМЕН (Burn! / Queimada, 1969) Режија: Џило Понтекорво (Gillo Pontecorvo) 22 ЈУНИ (САБОТА) 20:00 ч. ЈУГОЗАПАДНО ОД СОНОРА (The Appaloosa, 1966) Режија: Сидни Џ. Фјури …

Повеќе »

Среќен роденден Иво Јанкоски !!!

Иво Јанкоски е роден на 14 јуни 1955 година во Скопје. Тој е познат продуцент, издавач, промотор и основач на првата македонска независна издавачка куќа „Трето уво“. Јанкоски дипломирал на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје во 1980 година, добивајќи диплома по економски науки. По низа позиции во различни …

Повеќе »

Мими Таневска-Србиноска и Јордан Витанов добитници на наградата за животно дело на 58-то издание на МТФ “Војдан Чернодрински“

На годинешното 58 издание на МТФ “Војдан Чернодрински“ кое се одржува во Прилеп, беа доделен наградите за животно дело. Оваа година оваа престижна награда ја добија актерите Мими Таневска-Србиноска и Јордан Витанов. Мими Таневска-Србиновска е реномирана актерка и професорка по актерска игра на Факултетот за драмски уметности, која со својата …

Повеќе »

Денес роденден прославува нашиот истакнат актер Јовица Михајловски

Јовица Михајловски е роден на 12 јуни 1955 година во Битола. Веднаш по завршувањето на Факултетот за драмски уметности во Скопје (1981 г.) се вработил во Драмскиот Театар (1983 г.), учествувајќи во проекти на Детската и Малата сцена, како и во претстави реализирани на т.н. Голема сцена. Тој имал претстави …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ТАА ИМА 40, ТОЈ Е ДВОЈНО ПОМЛАД! СУЛТАНИЈАТА ХУРЕМ БЛЕСКА: Коментарите се редат – „Како да ти е син, бадијала целата пластика…“

Мерјем Узерли игра во новата серија „RU“ со многу помладиот Бурак Берки Агкул. Мерјем Узерли, која се прослави како султанијата Хурем во серијата „Сулејман Величествениот“, повторно е во центарот на медиумското внимание благодарение на нејзиниот нов проект. Станува збор за серијата „RU“, во која таа ја игра Рејан, жена која …

Повеќе »

Сеќавање: 9 години без еден од најголемите македонски актери Благоја Спиркоски-Џумерко

Благоја Спиркоски-Џумерко е роден во Прилеп на 6 февруари 1946 година. Тој беше познат македонски театарски и филмски глумец. Џумерко бил член на Народниот театар во Прилеп од 1966 година сè до неговото пензионирање. Остварил голем број на улоги, меѓу кои најзапаметен ќе остане по улогата на Итар Пејо во …

Повеќе »