ТВ ЕКРАН

Од 10 февруари „В Ефект“ – нова трилер серија на „Суперстар“

Новата хит серија од продукцијата на Телеком Србија, „В Ефект“ ни раскажува интригантна приказна за едно мистериозно убиство извршено на театарската сцена. Интригантната серија, чиј режисер е Гордан Кичиќ и Ѓорѓе Марковиќ, се состои од осум епизоди чие емитување почнува на 10 февруари на Суперстар каналот, секоја сабота и недела …

Повеќе »

Денес се сеќаваме на нашата актерка Тодорка Кондова-Зафировска

Тодорка Кондова-Зафировска е родена на 1 февруари 1926 година во Прилеп. Таа беше истакната македонска глумица и режисерка. Тодорка завршила Театарска академија во Белград, на Отсекот за режија (1952). Член на драмата во МНТ (1945-1964) и во Драмскиот театар од 1964 година до пензионирањето. Нејзиниот творечки опус е обемен, раскошен …

Повеќе »

Среќен роденден Шенка Колозова !!!

Шенка Колозова е родена во Добрево, Пробиштипско на 1 февруари 1947 година. Таа е пензионирана македонска глумица, најпозната по улогите во Македонските народни приказни. Дипломирала на Катедрата за јужнословенска книжевност при Филозофскиот факултет во Скопје. Целиот работен век го поминала како професионална глумица во народните театри во Штип и Куманово, …

Повеќе »

Денес се сеќаваме Александар Ѓурчинов – режисерот на култниот филм „Исправи се Делфина“

Александар Ѓурчинов – Ацо е роден на 30 јануари 1934 година во Скопје. Тој беше македонски филмски режисер и сценарист, најпознат по своето дело Исправи се Делфина. Во 1962 година дипломира уметност во Белград. Долги години се занимавал со кино-аматеризам. Во 1958 година го добил првиот професионален ангажман на филм, …

Повеќе »

Сеќавање: 81 година од раѓањето на Кирил Ценевски – еден од најголемите македонски филмски режисери и сценаристи

Кирил Ценевски е роден во Крива Паланка на 28 јануари 1943 година. Тој беше истакнат македонски филмски режисер и сценарист. Студирал на Архитектонско-градежниот факултет во Скопје. Со киноаматеризам се занимавал уште од студентските денови. Првпат на игран филм професионално бил ангажиран како асистент на режисерот Љубиша Георгиевски во филмот „Цената …

Повеќе »

На денешен ден е роден нашиот пејач, композитор и продуцент Александар Митевски

Александар Митевски е роден во Скопје на 27 јануари 1978 година. Тој е македонски пејач на забавна музика, композитор и продуцент. Митевски за првпат се појавува на македонската сцена како тинејџер во 1993 година кога со рап бендот “Океј Бенд” учествува на “Рап енд Рол фестивал” во организација на ревијата …

Повеќе »

Денес роденден слави нашата позната актерка Ирена Ристиќ

Ирена Ристиќ е родена во Охрид на 26 јануари 1975 година. Таа е македонска театарска, телевизиска и филмска глумица. Дипломирала на Факултетот за драмски уметности во Скопје во 1999 година, во класата на Владимир Милчин. Од 2000 година работи во Драмскиот театар во Скопје. Покрај реализација на улогите на матичната …

Повеќе »

Денес се сеќаваме на нашиот Тоше, на денот кога требаше да го прослави својот 43-ти роденден

Тодор „Тоше“ Проески е роден во Прилеп на 25 јануари 1981 година. Музичкото образование го стекнува во музичко училиште во Битола и на Музичката академија во Скопје. Првите почетоци на музички план Тоше Проески ги прави уште во раното детство настапувајќи на детскиот фестивал „Златно славејче“ во 1992 година со …

Повеќе »

Дунавка Трифуновска: Штом зборат лошо за мене знаеш дека ми се бивши, тоа е дијагнозата!

Дали во животот е поважно каков животен партнер ќе избереме или какви пријатели ќе имаме? Во новото издание на „Нешто конкретно” зборуваме на оваа тема, а нашите гости искрено ги споделуваат своите искуства на истата. Според Дунавка Трифуновска, точно треба да се знае со кое чудовиште си во врска, таа …

Повеќе »