ТВ ЕКРАН

Ananas пристигна во Македонија

Ananas онлајн шопинг мол е конечно достапен и во Македонија, а по објавената прва кампања можеме само да погодуваме какви изненадувања подготви Ananas за своите корисници. „Шопинг мол, ā на нет“ со над 100.000 производи од различни категории со себе носи целосно нов концепт на онлајн купување во Македонија. Што …

Повеќе »

„Домаќинство за почетници“ на Горан Столевски влезе во селекција за Европските филмски награди

Македонскиот филм „Домаќинство за почетници“ во режија и по сценарио на Горан Столевски, кој неодамна ја имаше својата светската премиера на филмскиот фестивал во Венеција, влезе во групата на филмови кои ја комплетираат овогодинешната селекција за 36. издание на Европските филмски награди, соопшти денеска Европската филмска академија (ЕФА). Кон крајот …

Повеќе »

Питер Бижу: По снимањето на „Мисисипи гори”, ми беа потребни неколку недели за емотивно да закрепнам

Во мојата кариера работев сè. Бев и асистент на снимателот. Тоа ми помогна да се изградам себеси и да изградам самодоверба. Ова денеска го истакна Питер Бижу, извонредниот кинематографер, оскаровец и добитник на Златна камера 300 за животно дело на годинашното 44. издание на ИФФК „Браќа Манаки”. Тој денеска одржа …

Повеќе »

СО 4 ПРОЕКЦИИ, ГРОМОГЛАСЕН АПЛАУЗ И СТОЕЧКИ ОВАЦИИ СЕ ОДРЖА ПРЕМИЕРАТА НА TE DUA, ЖИМИ МЕНЕ

На 22 Септември во Синеплекс се одржа премиерата на независниот, домашен филм Te Dua, Жими Мене. Филмот премиерно го погледнаа четири полни кино сали, а публиката ја поздрави екипата со громогласен аплауз и стоечки овации. Станува збор за целовечерна комедија во режија на Марјан Гавриловски, а по сценарио на Никола …

Повеќе »

Лоренс Шер, кинематограферот на „Џокер”: Платформата Шотдек е славење на филмовите

Шотдек (Shotdeck) e буквално славење на филмовите. Овде ќе најдете фотографии и видео материјали од илјадници филмови. Можете да одберете било кој. Овде можете да најдете слики и видеа кои ќе ви послужат и само за инспирација. Ова денеска го истакна американскиот кинематографер Лоренс Шер, на денешната презентација насловена како …

Повеќе »

Кинематограферите од соништата прават филмски материјал

Паоло Карнера, кинематограферот на филмот „Носталгија” кој е во официјалната селекција Камера 300 денеска со новинарите на прес-конференција откри како течело снимањето во Неапол. Работел претходно на серијата „Гомора” која исто така е снимена во овој град така што, како што истакна веќе му биле познати локациите. -Сакавме градот да …

Повеќе »

„КРУГОТ НЕ Е ТРКАЛЕЗЕН, ДОБРЕДОЈДЕ ВО ТИРАНА” – ОГРОМНИ ПОЧЕСТИ ЗА МАНЧЕВСКИ

Културната и политичка јавност на Албанија го пречека најтрофејниот македонски режисер Милчо Манчевски со огромни почести. Градоначалникот на Тирана, Ерион Велиај, го нарече „мој херој” во говорот пред премиерата на најновиот филм на Манчевски, „Кајмак”, кој го отвори Тиранскиот филмски фестивал. Пречекувајќи го во неговиот кабинет претходниот ден, Велиај го поздрави со …

Повеќе »

Кетрин Зита Џонс и Мајкл Даглас се родени на денешен ден, но со 25 години разлика – кај нив вистинската љубов не ги брои годините

Кетрин Зита Џонс и Мајкл Даглас се родени на ист ден, но со 25 години разлика. На 25-ти септември, Кетрин слави 54, а нејзиниот сопруг Мајкл Даглас 78 години. Мајкл Даглас е роден во 1944 година, а актерката е родена во 1969 година. Тие покрај големата разлика, тие имаат еден …

Повеќе »

Костадиновска-Стојчевска од Битола: Фестивалот на врвната визуелна уметност „Браќа Манаки” е чувар на споменот за љубопитните браќа Милтон и Јанаки

Многубројни гости со силен аплауз го поздравија македонскиот филм „Домаќинство за почетници” на режисерот Горан Столевски, по светската премиера на Фестивалот во Венеција, со кој вчеравечер во Центарот за култура во Битола беше отворен 44. Интернационален фестивал на филмска камера „Браќа Манаки”. Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска на свеченоста пред …

Повеќе »