ТВ ЕКРАН

Емра Куртишова дозна дека е бремена, но и дека татко и нема да го дочека раѓањето на нејзината ќерка Лена

Иако за љубителите на театарската уметност и претходно не беше анонимна, особено за помладата публика како професионален актер во „Театарот за деца и младинци” во Скопје, пошироката јавност сепак ја запозна дури по емитувањето на третата сезона на популарната македонска серија „Преспав”, кога се појави во ликот на собарката Исаура, …

Повеќе »

НЕВРЗАНИТЕ: СЦЕНИ ОД ФОНДОТ НА ЛАБУДОВИЌ

НЕВРЗАНИТЕ: СЦЕНИ ОД ФОНДОТ НА ЛАБУДОВИЌ Србија, Франција, Хрватска, Црна Гора, Катар / 2022 / 100′ 📆 15.2.2024, 20 часот 📌Салон 19:19 🎫 Влез слободен 🎞 По големиот успех на меѓународни и домашни фестивали, документарниот диптих „Неврзаните” и „Филмски герили” на Мила Турајлиќ, ќе биде прикажан во Салон 19:19 во …

Повеќе »

На денешен ден е роден нашиот познат актер Александар Микиќ

Александар Микиќ е роден во Скопје на 9 февруари 1966 година. Тој е познат македонски театарски, филмски и телевизиски актер. Дипломирал на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, Факулет за драмски уметности, Скопје на отсекот за глумечка игра во класата на проф. Димитрие Османли, во 1992 година. Од 1997 година, работи …

Повеќе »

Дали знаете што се случува кога ќе ги внесете имињата на „Пријатели“ на Google? (ФОТО)

Речиси и да нема човек кој не гледал барем една епизода, а благодарение на социјалните мрежи на сите ни се познати ликовите на овој сериски филм, но и нивните реплики. Рејтингот на серијата никогаш не беше доведен во прашање, но по смртта на Метју Пери, актерот кој го толкуваше ликот …

Повеќе »

Сеќавање: на денешен ден пред 5 години почина Димитар Чемков-Циме, доајенот на македонското музичко новинарство и член на култните „Бисери“ и „Бис Без“

Димитар Чемков – Циме е роден на 2 февруари 1942 година во Скопје. Тој беше македонски рок-музичар, композитор и доајен на македонското музичко новинарство. Бил член на двете најпопуларни рок групи во 60-те, „Бисери“ и „Бис Без“. Цели 37 години како музички новинар и уредник бил дел од музичката редакција …

Повеќе »

Сеќавање: на денешен ден беше роден еден од најдобрите македонски актери Благоја Спиркоски-Џумерко

Благоја Спиркоски-Џумерко е роден во Прилеп на 6 февруари 1946 година. Тој беше познат македонски театарски и филмски глумец. Џумерко бил член на Народниот театар во Прилеп од 1966 година сè до неговото пензионирање. Остварил голем број на улоги, меѓу кои најзапаметен ќе остане по улогата на Итар Пејо во …

Повеќе »

Вечер премиера на интердицсиплинарниот перформанс Два пати Мери

Вечер (05.02.2023) во Котур Кафе и Филм, ќе се одржи премиерата на перформансот Два пати Мери. Два пати Мери е интердисциплинарен перформанс кој комбинира изложба на фотографии, театарска претстава, видео и поезија. Се изведува од два тима во исто време на две различни локации, во Прага и во Скопје. Публиката …

Повеќе »

На денешен ден е роден актерот Роберт Вељановски

Роберт Вељановски е роден во Скопје на 5 февруари 1968 година. Тој е  македонски глумец и поранешен директор на Драмски театар – Скопје. Вељановски е дипломиран глумец на Факултетот за драмски уметности при Унивезритетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје. Од 1997 година е вработен во Драмски театар – Скопје. …

Повеќе »

На денешен ден е роден нашиот познат актер Предраг Павловски

Предраг Павловски е роден на 4 февруари 1968 година во Куманово. Тој е познат македонски театарски, филмски и телевизиски актер. Дипломира актерска игра на Факултетот за драмски уметности во Скопје (1991 година). Во 1993 година се вработува во Народно позориште – Суботица. Од 1994 до 2017 година работи во Театар …

Повеќе »