ТВ ЕКРАН

ГОСТУВА МОНОБАЈКАТА „ПРЕЗИМЕТО НА РОЗАТА”, ВО ИЗВЕДБА И РЕЖИЈА НА ОЛИВЕРА БАЛАШЕВИЌ

На големата сцена во Македонскиот народен театар на 15 март 2024 година со почеток во 20:00 часот ќе гостува монобајката „Презимето на розата”, во изведба и режија на Оливера Балашевиќ. „Презимето на розата” е автентична драма на театарот на исповеди, која ја води публиката низ сеќавањата на авторката на книгата …

Повеќе »

Среќен роденден Влатко Стефановски !!!

Влатко Стефановски е роден во Прилеп на 24 јануари 1957 година. Тој е македонски рок, поп и џез музичар, основач на „Влатко Стефановски Трио“, и еден од основачите на групата „Леб и сол“. Влатко е роден во типично театарско семејство. Неговите родители, како уметници, често патувале, па така набрзо Стефановски …

Повеќе »

Три омилени песни од македонски изведувачи со Панчо од ДНК

Владимир Блажев – Панчо заедно со Андреја Ѓорѓиески – Андреј го сочинуваат популарното дуото ДНК, кое повеќе од 20 години е препознатлив бренд кој не престанува да расте и да создава музика која со задоволство ја слушаме сите овие години. Подолу видете и слушнете кои три песни од македонски изведувачи …

Повеќе »

На денешен ден е роден нашиот познат актер Никола Ристановски

Никола Ристановски е роден на 23 јануари 1969 година во Острава, Чешка. Тој е познат македонски театарски, филмски и телевизиски актер. Ристановски на седум годишна возраст, со семејството се преселил во Тетово. Во средното училиште, членувал во драмската секција. Во тоа време, наговорен од професорката Нада Гешоска, тој учествувал на …

Повеќе »

На денешен ден е роден актерот Оливер Митковски

Оливер Митковски е роден на 22 јануари 1974 година во Скопје. Тој е познат македонски театарски, филмски и телевизиски актер. Во 1997 година дипломирал на Факултетот за драмски уметности во Скопје, во класата на Владимир Милчин. Од 2000 година работи во Македонскиот народен театар – Скопје. Остварил голем број на …

Повеќе »

Сеќавање: на денешен ден пред три години почина нашата радио и тв водителка Бранка Станковска

Бранка Станковска е родена на 30 април 1931 година во Скопје. Таа беше позната македонска радио и тв водителка. Во Македонската радио-телевизија го поминала целиот работен век (1948-1987). Нејзината најава на првиот телелевизиски пренос од Црн Врв на 5 јуни 1964 година е почеток на програмата на ТВ Скопје, емитувана …

Повеќе »

Среќен роденден Дарко Димитров !!!

Дарко Димитров е роден на 21 јануари 1973 година во Скопје. Тој е македонски текстописец, композитор и музички продуцент. Покрај тоа што се смета за ревитализатор на главната поп сцена во Република Македонија, која влијае на околните Балкански држави, тој исто така има добиено многу награди за меѓународна соработка со …

Повеќе »

„Бизнисот на задоволството“ селектиран на два нови фестивали во САД

„Бизнисот на задоволството” на Гоце Цветановски ќе биде прикажан на јубилејното 30. издание на „Седона интернешнал филм фестивал”, кој ќе се одржи од 24 февруари до 3 март во Аризона. Мисијата на организаторите е поддршка на независните филмски дела од целиот свет, потребата да се разбере човековата природа и препознавањето …

Повеќе »

На денешен ден е роден нашиот актер и музичар Раде Рогожаров

Раде Рогожаров е роден на 20 јануари 1960 година во Штип. Тој е познат македонски театарски, филмски, телевизиски актер и музичар. Во 1988 година Дипломира на Факултет за Драмски уметности во Скопје, во класата на проф. Владимир Милчин.  Истата година се вработува во Народен Театар – Штип, каде што е …

Повеќе »