ТВ ЕКРАН

Сеќавање: на денешен ден пред три години почина нашата радио и тв водителка Бранка Станковска

Бранка Станковска е родена на 30 април 1931 година во Скопје. Таа беше позната македонска радио и тв водителка. Во Македонската радио-телевизија го поминала целиот работен век (1948-1987). Нејзината најава на првиот телелевизиски пренос од Црн Врв на 5 јуни 1964 година е почеток на програмата на ТВ Скопје, емитувана …

Повеќе »

Среќен роденден Дарко Димитров !!!

Дарко Димитров е роден на 21 јануари 1973 година во Скопје. Тој е македонски текстописец, композитор и музички продуцент. Покрај тоа што се смета за ревитализатор на главната поп сцена во Република Македонија, која влијае на околните Балкански држави, тој исто така има добиено многу награди за меѓународна соработка со …

Повеќе »

„Бизнисот на задоволството“ селектиран на два нови фестивали во САД

„Бизнисот на задоволството” на Гоце Цветановски ќе биде прикажан на јубилејното 30. издание на „Седона интернешнал филм фестивал”, кој ќе се одржи од 24 февруари до 3 март во Аризона. Мисијата на организаторите е поддршка на независните филмски дела од целиот свет, потребата да се разбере човековата природа и препознавањето …

Повеќе »

На денешен ден е роден нашиот актер и музичар Раде Рогожаров

Раде Рогожаров е роден на 20 јануари 1960 година во Штип. Тој е познат македонски театарски, филмски, телевизиски актер и музичар. Во 1988 година Дипломира на Факултет за Драмски уметности во Скопје, во класата на проф. Владимир Милчин.  Истата година се вработува во Народен Театар – Штип, каде што е …

Повеќе »

Среќен роденден Нино Леви !!!

Нино Леви е роден на 19 јануари 1960 година во Скопје. Тој е македонски театарски, филмски и телевизиски актер. Дипломира на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ на Факултетот за драмски уметности, на отсекот за актерска игра во класата на проф. Љубиша Георгиевски и проф. Слободан Унковски, во 1987 година. Од …

Повеќе »

Турбулентната комедија „Дрим тим“ со втора сезона, ексклузивно на Суперстар

Комедијата која што ни ја врати вербата во обичниот човек, „Дрим тим“ се враќа на малите екрани со втора сезона, откако првата постигна одлични резултати на гледаност и ја одушеви публиката ширум регионот. Од 22 јануари ексклузивно на Суперстар филмскиот канал почнуваат со емитување новите 12 епизоди од втората сезона …

Повеќе »

Германскиот детски филм „Смрдушковци“ од утре во кината

Германскиот детски филм „Смрдушковци“, во режија на Јенс Мулер и Тоби Генкел, од утре почнува да се прикажува во кината низ земјава и тоа во Кинотека со почеток од 14 часот, во кино „Милениум“ со почеток од 19 часот и во кино „Манаки“ – Битола од 18 часот. Филмот се …

Повеќе »

Сеќавање: на денешен ден беше роден великанот на македонското глумиште Мето Јовановски

Мето Јовановски е роден на 17 јануари 1946 година во с. Панчарево, Пехчевско. Тој беше еден од најголемите и најзначајните македонски театарски, филмски и телевизиски актери. Основно училиште и гимназија завршил во Делчево. По завршувањето на средното образование работи во Народниот театар во Штип. Двапати испратил барање до театарската академија …

Повеќе »

Среќен роденден Јоце Панов !!!

Јоце Панов е роден во Штип на 17 јануари 1982 година. Тој е познат македонски изведувач на поп-музика, кој моментално живее во Скопје. Основно и средно училиште завршил во родниот град, во училиштата ОУ „Славејко Арсов“ – Штип и СМУ „Сергеј Михајлов“ – Штип. Со високо образование се стекнал на …

Повеќе »