занимливости

(ВИДЕО) Поместува граници: Македонскиот професионален војник постави нов армиски рекорд во маратон на 42. километри под полна опрема!

Игор МЦ Јакимовски беше дел од маратонот за воени лица…Но, тоа не би било ништо ако маратонот од учесниците не бараше да истрчаат 42. километри под полна опрема… „Еве сум со македонското знаме. Три и пол часа трчав и сега го извадив македонското знаме да се види и да се …

Повеќе »

(ФОТО) Утре се отвора лизгалиштето во СЦ „Борис Трајковски“

Oд утре се отвора лизгалиштето во СЦ „БорисТрајковски“ каде што посетителите ќе може да уживаат во рекреативно лизгање, уметничко лизгање и хокеј. „Утре, (петок 23.11) се отвора лизгалиштето во СЦ „Борис Трајковски“ со најдобри услови досега и најдобро подготвен мраз по светски стандарди. Не очекуваат многу натпревари во хокеј и …

Повеќе »

Моќно партнерство со далекосежни придобивки:Cashback World и РК Вардар ја продолжуваат успешната заедничка соработка

Меѓународната куповна заедница – Cashback World и ракометниот клуб „Вардар” продолжуваат со градењето на успешната приказна со повеќекратни придобивки за сите. Продолжувањето на ова партнерство претставува логичен редослед за двата бренда, имајќи ги предвид бројните позитивни искуства во текот на изминатиот период. Cashback програмата за лојалност, специјално подготвена за фановите …

Повеќе »

(ФОТО) Македонскиот одбранбен џин доби принова!

Велат најголемите „љубовџии“ имаат ќерки, но дали е тоа случај и со македонскиот кошаркар… Еден од најважните ракометари на Македонија изминатава деценија кога е во прашање одбраната, Ацо Јоновски, деновиве имаше голема причина за радост. Неговата сопруга донесе на свет уште една принова во семејството. По двете ќерки, Јоновски стана …

Повеќе »

Реализирана уште една донација на Пивара Скопје и компанијата „Coca-Cola“:15-тата поставена во Македонска Каменица

Македонска Каменица станува дел од големиот проект на компанијата Coca-Cola и Пивара Скопје т.н „Coca-Cola Активни зони“, каде вчера беше поставена 15-тата, јубилејна зона. Во присуство на граѓани од сите генерации, бројни претставници на спортските друштва и медиумите, претставниците на Пивара Скопје и Општината, свечено го пуштија во употреба новото …

Повеќе »

„Македонската рок сцена од 1963. до 2018. година со Тошо Филиповски“ – потврден говорник на UNDERFEST 2019

Повеќе од 30 години Тошо Филиповски е активен и пасиониран собирач на музички артефакти, изданија и на информации за македонската рок-сцена. Македонската рок сцена во периодот од 1963. до 2018. година, тој ја овековечи за прв пат во капиталното издание „Рок енциклопедија“ (прв од трите том) на Тошо Филиповски. Тој …

Повеќе »

Донирана 13-тата по ред „Coca-Cola Активна зона“

Општина Сарај стана дел од големиот проект „Coca-Cola Активни зони“ на Пивара Скопје и на компанијата „Coca-Cola“ Жителите на Општина Сарај вчераја добија својата „Coca-Cola Активна зона“. Оваа зона е 13-та по ред и е дел од големиот проект на Пивара Скопје и на компанијата „Coca-Cola“. Зоната во Сарај всушност …

Повеќе »

Мундијалското финале е на прагот: Спремни сте за добивка?

На долгоочекуваниот Мундијал кој оваа година се одржуваше во Русија му се ближи крајот. Се сретнавме со многу изненадувања, но сепак Хрватска и Франција се сосема заслужено во финале. Сега кога сме веќе на крајот е вистинско време за обложување. Останаа уште два натпревари до самиот крај и тоа дуелот …

Повеќе »

Бимилк подари ново место за спорт и рекреација во Општина Карпош

Денес, 10 јули, Општина Карпош ја доби првата т.н. Balans+ Зона сочинета од повеќе фитнес-справи, која е подарок од компанијата Бимилк во знак на подигнување на свеста за спортот и за здравиот начин на живеење. Во присуство на градоначалникот на Општина Карпош, г. Стефан Богоев, како и други претставници на …

Повеќе »