филм

Светска ТВ-премиера на „Врба” на МТВ1 на 29 март

Светската ТВ-премиера на најновиот игран филм „Врба” на Милчо Манчевски ќе биде на 29 март (недела) во 22 часот на јавниот сервис МТВ1. Со прикажувањето на „Врба” ќе биде заокружен циклусот #Седидома со Милчо на филмови од целокупниот опус на Манчевски што изминатиов период се емитуваа на јавниот сервис, со цел да …

Повеќе »

(ФОТО) Крег е Џемс Бонд, а Рами Малек е главниот негативец

Продуцентите на филмот за Џемс Бонд, Мајкл Г. Вилсон и Барбара Броколи, го најавиле снимањето на најновиот филм за славниот таен агент, кого повторно ќе го игра Даниел Крег, а кој, после неколку децении, повторно ќе биде сниман на Јамајка, а главниот негативец е оскаровецот Рами Малек. Од Алберт Р. …

Повеќе »

(ФОТО) Средба после 32. години:Еве како ѕвездите на еден од најпознатите еротски трилери изгледаат денес

Глен Клоуз и Мајкл Даглас се потсетиле на некои дамнешни времиња и заедничкиот филм „Фаталнаа привлечност“ кој им донел светска слава. Холивудските ѕвезди Мајкл Даглас и Глен Клоуз обожавателите засекогаш ќе ги памтат по возбудливите улоги во филмот „Кобна привлечност“, своевеиден психолошко-еротски филм од 1987. година. После повеќе од три …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Шон Пен во Истанбул снима документарец за убиениот новинар Кашоги

Пен а познат по заземањето ставови во политиката и американското општество, воопшто, но и според иницијативите кои другите земји ги сметаат за спорни. Американскиот глумец Шон Пен се наоѓа во Истанбул, каде работи на снимање документарен филм за новинарот Џамал Кашоги, кој на 2. октомври е убиен во саудискиот конзулат …

Повеќе »

(ВИДЕО) Се појавил прв трејлер за „Кралот на лавовите“ и е спектакуларен!

DISNEY го објавил првиот трејлер на римејкот на нивниот, веројатно, најпознат анимиран филм. Секако, станува збор за „Кралот на лавовите“. Долгоочекуваниот римејк ќе има ист третман како и одлично прифатениот „Книга за џунглата“, а на режијата се нафатил истиот режисер, талентираниот Џон Фавро. Во трејлерот веднаш ќе ја препознаете и …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Премиера на филмот „Мејкинг оф“ на 6. септември: Ванчо Петрушевски во една од последните улоги!

Премиерата на првиот македонски филм во жанрот еротска комедија, „Мејкинг Оф“ ќе се одржи на 6. септември во 20.30 часот во кино салата Синеплекс. Во филмот, меѓу актерската екипа е и Ванчо Петрушевски, кој почина минатата недела. Филмот е проект на продуцентската куќа „Аурипигмент“ од Скопје, а е работен според …

Повеќе »

(ВИДЕО) „Пеперутка“ како римејк со новите ѕвезди Рами Малек и Чарли Ханам

Да се сними филмот „Пеперутка“ во кој култни улоги остварија Стив Мек Квин и Дастин Хофмн, сигурно нема да биде лесно, но најтешко ќе им биде на Рами Малек и Чарли Ханам кои ќе ги играат главните ликови…посебно што секој нивен миг ќе биде споредуван со оригиналот… Тематиката бегство од …

Повеќе »

(ВИДЕО) Филмови денес, 15. април (недела) на Телма: Еден поинаков Шерлок Холмс

16:10 „Одиме понатаму“ Содржина:Педагошките методи на еден партизан се судираат со традиционалните школски методи од она време. Приказна за годините кои ги сменија животите на многу генерации… Режија: Здравко Шотра. Улоги: Драган Николиќ, Бата Живојиновиќ, Ена Беговиќ. 21:00 „Хајд парк“ Содржина:Приказна за љубовната афера на американскиот претседател Френклин Делано Рузвелт …

Повеќе »

(ВИДЕО) Празнични филмови на МТВ и Телма

30. декември МТВ 20:45 „Кој ќе го добие кучето“ – романтична комедија, 2016 Содржина: Еден брачен пар се разведува, а главен камен на сопнувањето кој ќе го направи нивниот развод потурбулентен е старателството за нивното заедничко и сакано куче. Режија: Хак Ботко Улоги: Рендал Бетинкоф, Рајан Квантен, Алиша Силверстоне   …

Повеќе »