филм

Денес се сеќаваме на нашиот познат актер Данчо Чевревски

Данчо Чевревски е роден во Скопје на 17 мај 1951 година. Тој беше познат македонски театарски, филмски и телевизиски глумец и продуцент. Дипломирал на Факултетот за драмски уметности во Скопје на отсекот за драмски глумци. Специјализација, односно филмско усовршување има добиено на УКЛА во Лос Анџелес. Тој е еден е …

Повеќе »

Фамилијарната комедија „Луси гангстерката“ синхронизирана на македонски и албански јазик во кината

Шарената фамилијарна комедија „Луси гангстерката“ во режија на Тил Ендеман, синхронизирана на македонски и албански јазик, втора недела се прикажува во киносалите во повеќе градови низ републиката. Филмот премиерно беше прикажан на 9ти мај, а од денеска повторно е на редовен репертоар во кината „Синеплекс“, „Милениум“  и „Киноверзум“ во Скопје …

Повеќе »

Режисерка од Нов Зеланд сними филм инспирирана од „Пред дождот“ на Милчо Манчевски

И после 30 години, македонскиот филмски класик „Пред дождот“ на Милчо Манчевски инспирира нови режисери насекаде низ светот. Овојпат во Нов Зеланд: режисерката Лорен Тејлор во интервју за „НЗ Хералд“ открива дека нејзиното дебитантско дело „Месечината е наопаку“ е инспирирано токму од македонскиот филм. Таа кажува дека „Пред дождот“ првпат …

Повеќе »

Награди за филмот „М“ на Вардан Тозија

Македонскиот режисер Вардан Тозија ја освои главната награда за Најдобра режија во интернационална конкуренција на најголемиот жанровски филмски фестивал во Јужна Америка, Fantaspoa. Fantaspoa, чие јубилејно 20-то издание се одржа во Порто Алегре, Бразил, е единствениот фестивал од Јужна Америка што е дел од престижната Мелиес – Европска Филмска Федерација …

Повеќе »

Проекција на филм и трибина на тема: „Процеси, терапевтски практики и грижа во и вон институциите за ментално здравје“

На 13 мај (понеделник) во 20.00 часот во КСП Центар-Јадро ќе се одржи проекција на филм и трибина на тема: „Процеси, терапевтски практики и грижа во и вон институциите за ментално здравје” Проекција на документарниот филм „Беласица” (2023) на режисерката Марија Апчевска и трибина на тема менталното здравје во 21виот …

Повеќе »

Фамилијарната комедија „Луси гангстерката“ синхронизирана на македонски и албански јазик во кината

Шарената фамилијарна комедија „Луси гангстерката“ во режија на Тил Ендеман, синхронизирана на македонски и албански јазик, од денеска се прикажува во киносалите во повеќе градови низ републиката. Во Скопје се прикажува во кината „Синеплекс“ и „Милениум“, во Битола во Центарот за култура и киното „Манаки, кината „Киноверзум“ во Велес и …

Повеќе »

Edu Cuts работилници за филм за млади од Западен Балкан – одлична можност бесплатно да ги создадат првите филмови

Едукацијата на млади таленти од областа на филмот е целта на мрежата на филмски фестивали и организации Edu Cuts што е формирана во рамките на проектот „Култура и креативност за Западен Балкан“, кој се спроведува со поддршка на „Британскиот совет“. Иницијатор на мрежата е „Планет-М“ од Скопје, организатор на Филмскиот …

Повеќе »

Македонскиот филм „Лена и Владимир“ ја доби наградата за најдобар долгометражен филм на 13. издание на Julien Dubuque International Film Festival

13. издание на Меѓународниот филмски фестивал Julien Dubuque (JDIFF) ги објави своите победници, a „Лена и Владимир“, во режија на Игор Алексов, ја однесе дома главната награда за најдобар долгометражен игран филм. На фестивалот, кој се одржа од 24-28 април во Дубјук, Ајова, беа прикажани преку 150 филмови од целиот …

Повеќе »

Уште една награда за „Бизнисот на задоволството“ во САД – „Сребрено реми“ на престижниот „Хјустон интернешнал филм фестивал“

Долгометражниот филм „Бизнисот на задоволството” на Гоце Цветaновски е добитник на наградата „Сребрено реми” на „Хјустон интернешнал филм фестивал” (WorldFest-Houston International Film Festival) во САД. Овој значаен фестивал, кој постои цели 57 години е еден од најстарите во Америка и најстар во светот за независни филмови. Се гордее со тоа …

Повеќе »