филм

(ВИДЕО) Се појавил прв трејлер за „Кралот на лавовите“ и е спектакуларен!

DISNEY го објавил првиот трејлер на римејкот на нивниот, веројатно, најпознат анимиран филм. Секако, станува збор за „Кралот на лавовите“. Долгоочекуваниот римејк ќе има ист третман како и одлично прифатениот „Книга за џунглата“, а на режијата се нафатил истиот режисер, талентираниот Џон Фавро. Во трејлерот веднаш ќе ја препознаете и …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Премиера на филмот „Мејкинг оф“ на 6. септември: Ванчо Петрушевски во една од последните улоги!

Премиерата на првиот македонски филм во жанрот еротска комедија, „Мејкинг Оф“ ќе се одржи на 6. септември во 20.30 часот во кино салата Синеплекс. Во филмот, меѓу актерската екипа е и Ванчо Петрушевски, кој почина минатата недела. Филмот е проект на продуцентската куќа „Аурипигмент“ од Скопје, а е работен според …

Повеќе »

(ВИДЕО) „Пеперутка“ како римејк со новите ѕвезди Рами Малек и Чарли Ханам

Да се сними филмот „Пеперутка“ во кој култни улоги остварија Стив Мек Квин и Дастин Хофмн, сигурно нема да биде лесно, но најтешко ќе им биде на Рами Малек и Чарли Ханам кои ќе ги играат главните ликови…посебно што секој нивен миг ќе биде споредуван со оригиналот… Тематиката бегство од …

Повеќе »

(ВИДЕО) Филмови денес, 15. април (недела) на Телма: Еден поинаков Шерлок Холмс

16:10 „Одиме понатаму“ Содржина:Педагошките методи на еден партизан се судираат со традиционалните школски методи од она време. Приказна за годините кои ги сменија животите на многу генерации… Режија: Здравко Шотра. Улоги: Драган Николиќ, Бата Живојиновиќ, Ена Беговиќ. 21:00 „Хајд парк“ Содржина:Приказна за љубовната афера на американскиот претседател Френклин Делано Рузвелт …

Повеќе »

(ВИДЕО) Празнични филмови на МТВ и Телма

30. декември МТВ 20:45 „Кој ќе го добие кучето“ – романтична комедија, 2016 Содржина: Еден брачен пар се разведува, а главен камен на сопнувањето кој ќе го направи нивниот развод потурбулентен е старателството за нивното заедничко и сакано куче. Режија: Хак Ботко Улоги: Рендал Бетинкоф, Рајан Квантен, Алиша Силверстоне   …

Повеќе »

(ВИДЕО) Филмови на кабелски канали

17:20 Fox Movies „Боксерка“ (драма, спорт 2000) Содржина: Дајана е воинствена, но болно сикрена девојка која живее во Бруклин. Фрустрирана и изневерена, Дајана е на добар пат да биде исфрлена од школото, постојано е на дополнителна настава и често учествува во тепачки во школскиот двор. Дома, нејзиниот слаб карактер доаѓа …

Повеќе »

(ВИДЕО) Филмски викенд на МТВ и Телма

МТВ петок 23:35 „Тимбукту“ – драма, 2014 Содржина: Дејството на филмот се одвива во 2012-2013 година во Тимбукту, мало, зафрлено место, за кое се раскажуваат многу легенди, кога на власт се верските фундаменталисти. Жителите на местото страдаат, немоќни се пред режимот на теророт што им го наметнуваат џихадистите и им …

Повеќе »

(ВИДЕО) Филмски викенд на РТЛ

петок 21:50 „Мистер Бин на одмор“- комедија, 2007 Содржина:Франција немала никакви шанси против него. Мистер Бин се заситил од ладниот и мокар Лондон, но спасот пристига во вистински момент бидејќи случајно освојува патување до сончевата Франција и нејзиниот брег. Па така, наоружан со нов дигитален фотоапарат тој тргнува на одмор. …

Повеќе »

(ВИДЕО) Препорака за филмови денес – одлична филмска вечер на RTL

Љубителите на филмската уметност, особено на акцијата вечерва на каналот РТЛ ќе имаат вистинска можност за филмско уживање – и тоа цела вечер Од 20. па се’ до 02. часот…со актери како Џон Траволта, Дензел Вашингтон,Рајан Рејнолдс,Џејсон Стетам, Клајв Овен, Роберт Де Ниро,Доминик Пурсел… 20:00  „Елита на убијци“ – трилер, …

Повеќе »