КУЛТУРА

КУЛТУРНОТО ДЕЈСТВУВАЊЕ НА ГРАД СКОПЈЕ И ОПШТИНА ЦЕНТАР: Разговор и промоција

Јадро – Асоцијација на независна културна сцена, Ве поканува на 03 февруари (петок), во 10:30 часот, во КСП Центар Јадро, на промоција на публикацијата „Културното дејствување на Град Скопје и Општина Центар“ во авторство на новинарот и уредник Ѕвездан Георгиевски. Разговорот за културната понуда и можностите за културно дејствување овозможени …

Повеќе »

Репертоар на Театар за деца и младинци од 1. до 4. февруари

01.02 (среда) – „Зрното грашок и принцезата“ Светски познатата бајка ПРИНЦЕЗАТА НА ЗРНО ГРАШОК, во текстот на бугарскиот драмски писател Атанас Илков во насловот претрпува промена и на нашиот репертоар се појавува како ЗРНОТО ГРАШОК И ПРИНЦЕЗАТА. Ова е убедливо најстарата наша претстава што се уште е активна. Својата премиера …

Повеќе »

Перформанс и предавање на уметницата Дилејн Ле Бас во МСУ – Скопје          

 Утревечер, на 1 февруари, во 20 часот, во Музејот на современата уметност – Скопје предавање и перформанс ќе одржи британската уметница Дилејн Ле Бас. Разговорот со неа ќе го води уметникот Никола Узуновски.  Перформансот се однесува на уметничка практика на Ле Бас, претставена преку проектот„Архивата на Куќата”. Неколку нејзини уметнички дела се составен дел …

Повеќе »

„Големата ноќ“ на Батухан Ибрахим на копродукцискиот форум When East Meets West

После неколку активни сесии во изминативе пет месеци, со искусни и докажани ментори од филмската уметност, креативниот тим на краткиот филм во развој „Големата ноќ“ составен од режисерот Батухан Ибрахим, сценаристот Никола Кузелов и продуцентот Илија Тирицовски, успешно ја заврши етаблираната програма за развој на кратки играни филмови MIDPOINT Shorts …

Повеќе »

Репертоар на театарот „Војдан Чернодрински”

Сабота, 4.02.2023 – 19.30 ч. „Мистерија Буфо”, режија Андреј Цветановски ******************************************************* Влезници на тел.076 442 378 МИСТЕРИЈА БУФО Според Дарио Фо Режија:Андреј Цветановски Асистент на режија: Теодора Силјаноска Сценографија: Сергеј Светозарев Костими: Марта Дојчиновска Музика:Томе Темелкоски, Димитар Ѓорѓиевски и ВИС „Војдан Чернодрински” Драматург и превод: Лидија Митоска-Ѓорѓиевска Играат: Наташа АЧАНСКИ …

Повеќе »

ИЗАБЕЛА НОВОТНИ И ВЛАДИМИР ЛАЗОВИСКИ: Првовработените актери на Театарот за деца и младинци прославуваат 30 годишен јубилеј

На 1. февруари, 2023 (среда) со претставата „Зрното грашок и принцезата“, актерскиот тандем Изабела Новотни и Владимир Лазовски, ќе го одбележат три деценискиот јубилеј од нивната плодна кариера како првовработени актери во ансамблот на Н.У. Театар за деца и младинци – Скопје. 30 години исполнети со најразлични театарски ролји, со …

Повеќе »

НОБ: Изведба на оперската претстава „РИТА“ од Гаетано Доницети на 1 февруари во 20.00 часот

Комичната опера во еден чин „Рита“ од Гаетано Доницети ќе биде изведена на малата сцена во Националната опера и балет, в среда на 1 февруари 2023 со почеток во 20.00 часот. „Рита“ е приказна за младата и убава Рита, вплеткана во сплетките и интригите на брачните недоразбирања со комичен и …

Повеќе »

НУ Центар за култура „Трајко Прокопиев” Куманово – Промоција на книгата „Идентитетот е приказна” од Иван Антоновски

На ден 01.02.2023 година (среда) со почеток во 19ч во мала сала на НУ Центар за култура „Трајко Прокопиев” Куманово ќе се одржи промоција на книгата „Идентитетот е приказна” од Иван Антоновски. Промотор на настанот е Весна Мојсова Чепишевска, фрагменти ќе читаат актерките Кети Дончевска Илиќ и Анастасија Величковиќ. Иван …

Повеќе »

Објавен „Конкурс за откуп на необјавен и непоставуван македонски драмски текст” на Министерството за култура

Министерството за култура, во соработка со Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински” – Прилеп, денеска распиша „Конкурс за откуп на необјавен и непоставуван македонски драмски текст”. Целта на конкурсот е афирмација на современата македонска драма и збогатување на фондот на драмски текстови од македонски автори. Право на учество на конкурсот имаат …

Повеќе »