КУЛТУРА

На „Браќа Манаки“ денеска разговори со кинематограферот на Алмодовар, Алкаине, Љупчо Константинов и Џим Шеридан

По вчерашното свечено отворање на јубилејното 40 – то издание на ИФФК „Браќа Манаки“, денеска имаше средби со големите филмски имиња како кинематограферот Хозе Луис Алкаине и ирскиот режисер и сценарист Џим Шеридан. Исто така, се одржа разговор со добитникот на наградата на ДФРМ „Голема ѕвезда на македонскиот филм“, композиторот …

Повеќе »

Јубилејното издание на „Браќа Манаки“ отворено со доделување на Златна камера 300 на Едвард Лакман и „ Голема ѕвезда на македонскиот филм“ на Љупчо Константинов

Битола започна да дише со фестивалот „Браќа Манаки“. На црвениот килим пред Центарот за култура поминаа бројни странски и домашни филмски работници, режисери, кинематографери, членови на меѓународното жири како и претставници на највисокиот политички врв на земјата, јавни личности и голем број битолчани. Пред да стигнат на црвениот килим гостите …

Повеќе »

Наградата „Ристо Шишков“ за хрватскиот актер Драшко Зидар

Хрватскиот актер Драшко Зидар ја доби наградата за високо актерско остварување на 27 издание на Меѓународниот фестивал на камерен театар „Ристо Шишков“, кое заврши синоќа во Струмица. Актерот наградата ја доби за улогата на Сладек во претставата „Аудиенција“, работена по текст на Вацлав Хавел, во режија на Дражен Ференчина, а …

Повеќе »

Вечерва, премиерно, во Драмски ќе биде изведена „Чудесна терапија“:Претстава за нарушената комуникација меѓу мажот и жената

Вечерва, сабота, од 20 часот во Драмски театар Скопје на малата сцена премиерно ќе биде изведена камерната претстава „Чудесна терапија“ по текст на австрискиот автор Даниел Глатауер и во режија на Димче Николовски. Осумдесетминутната претстава со тројца актери (Соња Стамболџиоска во ликот на психотерапевт и Маја Вељковиќ-Пановска и Предраг Павловски …

Повеќе »

Голем јубилеј со големо име за отворањето – 40тото издание на „Браќа Манаки” го отвора „Болка и слава” на Алмодовар

Престижниот филмски фестивал „Браќа Манаки” оваа година се одржува по јубилеен 40-ти пат, а ќе го отвори новиот филм на култниот шпанскиот режисер ПедроАлмодовар, кој својата премиера ја имаше на годинешното издание на Канскиот филмски фестивал. И оваа година, како и изминатите, Халкбанк со големо задоволство го поддржува фестивалот „Браќа …

Повеќе »

НА 13 СЕПТЕМВРИ ПОЧНУВА 44-ТО ИЗДАНИЕ НА МОТ

Mеѓународниот театарски фестивал Млад отворен театар (МОТ), годинава ќе биде домаќин на повеќе интересни театарски претстави од 8 држави кои во периодот од 13. до 21. септември на различни сцени ќе се претстават пред скопската публика. – Чест ми е што имам можност да присуствувам на најава на вакви институционални …

Повеќе »

Замина поетот и писател Васил Пујовски – Автор на многу ТВ серии, хитови од „Макфест“ и „Златно славејче“

Вчера не напушти уште еден голем човек кој остави длабока трага во македонското творештво…Васил Пујовски трајно ни рече „Збогум“ оставајќи зад себе дела кои внесоа големи иновации…    Васил Пујовски е роден на 11. октомври 1946 во Д’мбени, Костурско, со потекло од Егејскиот дел на Македонија. Во време на Граѓанската војна …

Повеќе »

Нова изложба на Зоран Арсовски – Бабата во Србија!

Академскиот ликовен уметник Зоран Арсовски – Бабата, откако ја реализираше својата самостојна изложба во престижната “Галерија – Белградска тврдина на Калемегдан” во Белград со наслов “Тектонски пореметувања” која доживеа оргомна посетеност, продолжува со презентирање на своите уметнички слики овој пат во градот Књажевац Р. Србија во Националната установа Дом на …

Повеќе »

ИНТЕРНАЦИОНАЛЕН ФЕСТИВАЛ НА ФИЛМСКА КАМЕРА: „Браќа Манаки“ се отвора со новиот филм на Алмодовар „Болка и слава“ – специјалниот гостин Џим Шеридан доаѓа во Битола

Уште еден специјален гостин покрај познатиот режисер Фатих Акин, е и светски познатиот ирски драматург, режисер, сценарист и продуцент Џим Шеридан, кој на Фестивалот доаѓа како претставник на Европската филмска кадемија (ЕФА). Тој има шест номинации за Оскар и е автор на антологиски филмови во светската кинематографија како „Моето лево …

Повеќе »