КУЛТУРА

Националната опера и балет ја најави операта „Кавалерија рустикана“

На 12.2.2021 (петок) во салонот на Националната опера и балет ќе се одржи операта „Кавалерија рустикана“ Пјетро Маскaњи, со концертна изведба, почеток во 20 часот. „Кавалерија рустикана“ е опера во еден чин,  трагичната приказна за љубовниот  триаголник, за традицијата која се испречува помеѓу страста и љубовта, омразата и одмаздата. Диригент: …

Повеќе »

FLUX IDENTITY, современата уметничка сцена на Канада во дијалог со уметниците од Република Северна Македонија во Чифте амам

Годинешната програма на Националната галерија на Република Северна Македонија започнува со меѓународна изложба, по една година одложување на меѓународните проекти заради состојбата со пандемијата на Ковид 19, со изложбата FLUX IDENTITY, современата уметничка сцена на Канада во дијалог со уметниците од Република Северна Македонија. Организацијата е во соработка со Канадската …

Повеќе »

Фуснота ја претставува „Во самракот на мислите“ од Елка Димитрова

Излезе од печат поетската книга „Во самракот на мислите“ од бугарската авторка Елка Димитрова во издание на Здружението за развој на културата и уметноста ФУСНОТА од Скопје. Преводот од бугарски на македонски јазик: Борче Георгиев. Дизајн на корица: Мартин Ѓеорѓиевски. Насловот на книгата е особено интересен: самракот е токму таква …

Повеќе »

Митко Бојаџиски, во Бугарија, во конкуренција за најдобра драма

Струмичкиот драмски писател Митко Бојаџиски со неговата пиеса „Со човечко лице“ влезе во најтесниот избор за најдобра драма објавен од Нов Бугарски Универзитет во Софија, Бугарија на тема „Слобода“. Од вкупно 62 пристигнати ракописи на овој меѓународен конкурс, пиесата „Со човечко лице“ на Митко Бојаџиски се најде во најтесниот избор, …

Повеќе »

Во издание на „Македоника литера“ објавен романот „Имот“ на италијанскиот писател Федериго Тоци

„Македоника литера“ го објави романот „Имот“ на италијанскиот писател Федериго Тоци (1883 – 1920), во превод од италијански на македонски јазик на Анета Симовска. Со овој роман со кој Тоци влезе во историјата на италијанската литература, а критиката го споредуваше со Кафка и со Достоевски и се смета за значајно …

Повеќе »

Фанфари за еден пријател – концерт посветен на Саша Николовски -Ѓумар

„Фанфари за еден пријател” е насловен концертот кој ќе се одржи в четврток во 20 часот, кој Филхармонија му го посветува на маестро Саша Николовски-Ѓумар (1966-2017), еден од најзначајните диригенти на нашата музичка сцена со кого оркестарот реализираше низа незаборавни концерти. Диригент е Габриел Бебешелеа, а на програмата се дела Копланд, …

Повеќе »

Киндл верзијата на романот „Анатомија на бумбарот“ од Марковски на водечка позиција во категоријата Источноевропска литература на Амазон

Романот „Анатомија на бумбарот“ (анг. The Bumblebee Anatomy) од македонскиот писател Стефан Марковски неделава се искачи на првата позиција во категоријата Источноевропска литература во „Киндл“ продавницата на најголемата е-платформа за продажба на книги, Амазон. Објавата на романот е на англиски јазик во рамки на програмата за независно издаваштво Kindle Direct …

Повеќе »

Во петок, во НОБ, втора изведба на балетскиот концерт „Балетски бисери“

Националната опера и балет, поради големиот интерес на публиката Ви најавува втора изведба на балетскиот концерт насловен „Балетски бисери“ на 5.2.2021 (петок) со почеток во 20 часот. Балетскиот концерт ги опфаќа најубавите балетски дела „Бајадера“, „Рајмонда“, „Силфида“ итн. Настапуваат првенци, солисти и балетскиот ансамбл на Националната опера и балет. Настанот …

Повеќе »

Визуелна уметност – Специјални награди за Блажевски и Крстевски во Кореја

Македонските карикатуристи Тоде Блажевски и Златко Крстевски се наградени на 9-от Меѓународен фестивал СИКАКО – Си Ксонг за современ цртеж и карикатура во Сисонг Кореја. Фестивалот се одржал во Градската галерија, учествувале 479 уметници од 45 земји. Делата ќе бидат публикувани во „Светска енциклопедија за цртани филмови“, која ќе биде …

Повеќе »