КУЛТУРА

ОСТЕН ПАВИЉОН во Венеција со  ТРАНСКОДИРАНИ СТРУКТУРИ на Мице Јанкулоски 

ОСТЕН Павиљон во Венеција ќе се претстави пред пошироката публика од 11 мај – 7 јуни 2019 (отоврање за ВИП и медиуми на 7 мај 2019 во 19ч.) во Палатата Ка’Занарди,Канереџо 4132, Венеција, со независен интернационален проект: ТРАНСКОДИРАНИ СТРУКТУРИ – пред и после медиумите во апстракцијата Уметници: Мице ЈАНКУЛОВСКИ, С. …

Повеќе »

ИЗДАВАЧКИ ЦЕНТАР ТРИ СО БОГАТА САЕМСКА ПРОГРАМА

На саемот ќе се промовираат нови изданија на македонски јазик, тројца светски писатели спеецијални гости на штандот на ТРИ Издавачки центар ТРИ во пресрет на својот 20 годишен јубилеј за Саемот на книгата најавува богата и амбициозна саемска програма со многу нови звучни наслови, гостувања на странски автори, промоции, предавања, …

Повеќе »

„Македонска дискографија – Винили“:Ново капитално дело од Тошо Филиповски

Додека го подготвува и вториот том, Филиповски уште лани го најави и следното капитално дело – првиот том од „Македонска дискографија: Винили (1958-2019)“, чија промоција се очекува следниот месец. По повеќе од шест години истражувачка работа, музичкиот новинар Тошо Филиповскиво мај минатата година го промовираше првиот том од капиталното дело …

Повеќе »

Европска недела на креатори на културно наследство: Критериуми за пријавување на приказна

Пилот иницијатива на Европските денови на културното наследство насочена кон децата и младите луѓе Правила за учество ШТО Е ТОА? Европските денови на културнотo наследство претставуваат нajшироко прифатен партиципативен културен настан којшто го споделуваат граѓаните на Европа. Низ повеќе од 50000 настани што се организираат на годишно ниво во пеесетте …

Повеќе »

Славната Баиба Скриде солист со Филхармонија на концертот „Нов свет“

Во среда, на 8 мај со почеток во 20 часот, Филхармонијата ќе го реализира симфонискиот концерт „Нов свет“, на кој како солист ќе настапи врвната виолинистка од Латвија, Баиба Скриде. Виртуозноста, музикалноста, искрениот пристап кон делата што ги изведува и силната љубов што ја исполува кон нив ќе ја одведат …

Повеќе »

Филхармонијата ќе учествува на „Гоцеви денови“

Филхармонијата ќе учествува во одбележувањето на манифестацијата „Гоцеви денови“. На 4 мај (сабота) во Камерната сала на Филхармонијата во 19 часот, по повод 116 годишнината од смртта на македонскиот револуционер, Камерниот оркестар на Филхармонијата ќе одржи концерт, а ќе биде збогатен со музички уметници – гости од Бугарија. Под диригентство …

Повеќе »

Најгледаниот детски филм во Данска „Кариран нинџа“ во нашите кина синхронизиран на македонски и на албански

Од 2 мај во сите кина низ Македонија и на онлајн-платформата www.cinesqure.net Анимирана филмска авантура за најмладите гледачи од денеска (2 мај) приредува продукциската и дистрибутерска куќа „Катавеј“ од Скопје, која во последните две години успешно ги прикажа детските филмови „Неверојатната приказна за џиновската круша“ и „Малиот гангстер“. Годинава го …

Повеќе »

Утре во бифето на Драмски театар промоција на новата книга на Коле Ангеловски –  „Педесет години во драмски…и клоцата во …“

Ова е приказна за претставите, пробите, животот во Театарот, за патувањата, турнеите, гостувањата, фестивалите… Во бифето на Драмски театар – Скопје утре во 19. часот ќе биде промовирана книгата „Педесет години во Драмски… и клоцата во …” на Коле Ангеловски, македонски театарски и филмски актер, театарски и филмски режисер, сценарист, …

Повеќе »

Почина скулпторката Гордана Хаџи-Николова Малашев

Хаџи-Николова Малашев е дипломец на Факултетот за ликовна уметност (ФЛУ) во 2000, отсек вајарство во класата на професорот Драган Попоски-Дада, а во неговата класа и магистрира во 2003. Скулпторката Гордана Хаџи-Николова Малашев почина вчера на 43. години во родниот град Гевгелија, соопшти Друштвото на ликовни уметници на Македонија (ДЛУМ). Таа …

Повеќе »