КУЛТУРА

Во НОБ оперски рецитали на 11. и 12.12.2020

На 11 и 12.12.2020 со почеток 20 часот НОБ ги најавува оперските рецитали, во фоајето на Националната опера и балет. Пијано придружба Андреј Наунов. На 11.12.2020 настапуваат Злата Тошевска, Марика Поповиќ, Невен Силјановски и Ана Ројдева. На 12.12.2020 настапуваат Билјана Јосифов, Дејан Стоев, Десанка Глигоријевиќ и Драган Ампов. Билетите се …

Повеќе »

ДЛУМ „МиниАРТура“ 2020

Друштвото на ликовни уметници на Македонија под покровителство на Град Скопје и Министерство за култура на Р. С. Македонија имаат чест да Ве поканат да ја погледнете изложбата „МиниАРТура“ која ќе биде поставена во четврток  10.12.2020 година  во Уметничкиот Центар АРТ ХАБ, ГТЦ 2 кат, локал 306 во Скопје и ќе …

Повеќе »

Изложба на цртежи, графики и колажи  на Валентина Илијевска во Изложбениот салон на НУ Центар за култура “Трајко Прокопиев“ – Куманово

Во периодот од 10.12. – 17.12.2020 во Изложбениот салон на НУ Центар за култура “Трајко Прокопиев“ – Куманово ќе биде поставена изложбата на цртежи, графики и колажи со наслов “Квадратот низ графики и цртежи“ од авторката Валентина Илијевска. Изложбата содржи  33 дела од најновиот опус на Илијевска и истата ќе …

Повеќе »

Во Прилеп отворена изложбата со акварели „Приказни од дворот” од Симонида Филипова Китановска

Во Ликовната галерија од ЦК „Марко Цепенков” беше отворена изложбата „Приказни од дворот” од Симонида Филипова Китановска, која изложува 40 акварели. ПРИКАЗНИ ОД ДВОРОТ Зошто современ уметник во дваесет и првиот век би сликал цвеќиња и мотиви од природата? Можеби концептите се исцрпени? Можеби современата технолошка уметност, која често се …

Повеќе »

Филхармонија за Филхармонија

Музичари од оркестарот на Филхармонија в четврток во 20 часот ќе одржат камерен концерт во големата сала, насловен „Филхармонија за Филхармонија” на кој ќе бидат изведени дела од македонскиот  композитор Томе Манчев, од П.И. Чајковски, Л.В. Бетовен, Ференц Фаркаш и Бизе. Во рамки на концертот ќе настапат Мојца Седеу – перкусии, …

Повеќе »

Палестинскиот филм „Решетки“ ја доби наградата „Ратка Илиевска-Лале“ на Мобил филм фестивал

Филмот „Решетки“ (Bars) на младиот палестински режисер Валед Зеданеј ја доби наградата за најдобар филм „Ратка Илиевска-Лале“, што ја доделува меѓународниот фестивал на филмови снимени со мобилен телефон -Мобил филм фестивал. Фестивалот годинава се одржа само онлајн, од 30 ноември од 6 декември, а 90-ина филмови беа бесплатно достапни на …

Повеќе »

Швајцарската драма „Хронофобија“ во кино „Милениум“ -хроника на невозможна љубовна приказна-

Швајцарската драма „Хронофобија“ во режија на Франческо Рици е на реперторот на киното „Милениум“ во терминот од 16.30 часот. Филмот е со времетраење од 93 минути. Во главните улоги се познатата швајцарска актерка Сабине Тимотео и италијанскиот актер Виничио Маркиони. Станува збор за хроника на невозможна љубовна приказна. Филмот е …

Повеќе »

Во издание на „Македоника литера“ објавен романот „Теорија на чудноста“ на чешката писателка Павла Хоракова

„Македоника литера“ неодамна го објави романот „Теорија на чудноста“ на чешката писателка Павла Хоракова. Преводот е на Даниела Роус Мишевска и Донка Роус, а романот е награден со највисоката книжевна награда во Чешка „Магнезија литера“ за најдобра проза во 2019 година. Романот претставува брилијантно прикажана потрага по длабокото значење на …

Повеќе »

ИЗЛОЖБА ВО РАМКА НА ПРОЕКТОТ„ ИНТЕРЕТНИЧКО СТРИП УЧИЛИШТЕ”

Проектот ”  СТРИП УЧИЛИШТЕ  СТРИПОТ ВО ИНТЕРКУЛТУРНА ЕДУКАТИВНА МИСИЈА  2020″ е финансиран од Министерството за култура на РС Македонија како дел од програмата за интердисциплинарни дејности за 2020 г. Цел на проектот е развој на   Интеркултурноста како и деметрополизацијата на културата во Р.Македонија преку едукативни стрип активности наменети за млади од разни …

Повеќе »