КУЛТУРА

ПРИЗНАНИЕ: „Медена земја“ во потесен избор за номинација за Оскар

Mакедонскиот документарец „Медена земја“ на Тамара Котевска и Љубомир Стефанов влезе во потесниот избор за номинација за Оскар во две категории – за најдобар документарец и за најдобар странски филм. Американската филмска академија го објави потесниот избор филмови во 9 категории. На 13 јануари ќе се изберат по пет кои …

Повеќе »

Филхармонија во сабота со традиционалниот „Замисли желба“ – новогодишен концерт за деца

Оркестарот на Филхармонија в сабота во 12 часот ќе го одржи традиционалниот Новогодишен концерт за деца. Концертот е насловен „Замисли желба“, а приказната ја следи нарацијата која ја сугерира насловот – новогодишните желби кои секое дете си ги посакува на крајот од годината. Поентата и мотивот во приказната се дека …

Повеќе »

Македонски автори и предводници на светската уметничка сцена во МСУ

Од Прља и Иваноска до Бругуера, Хито и Видокле во Музејот на современата уметност – Скопје Осум предводници на светската курентна уметничка сцена и тројца звучни македонски уметници ја сочинуваат поставката „Се што ни е заедничко“, која ќе биде отворена на 21 декември во Музејот на современата уметност – Скопје. …

Повеќе »

Свечено одбележување на 25. години од премиерата на филмот „Пред дождот“ на Милчо Манчевски

Кинотеката на Македонија и Македонската академија на науките и уметностите со поддршка на Вардар филм ја одбележуваат 25-годишнината од премиерата на ПРЕД ДОЖДОТ – најуспешен игран филм во македонската кинематографија и најзначаен културен производ на Македонија, првенецот на режисерот Милчо Манчевски. Одбележувањето ќе се одржи на 18. декември со два …

Повеќе »

Исмаили го честиташе отворањето на гостиварскиот театар: „Театарот е храм на јазикот и културата!“

Со премиерната изведба на претставата „Натан мудриот“ од Готхолд Ефраим Лесинг, во режија на Сулејман Рушити, синоќа започна работата на гостиварскиот театар. Во Центарот за култура „АСНОМ“ во Гостивар видни личности од културниот и од политичкиот живот во земјава, меѓу кои и министерот за култура Хусни Исмаили, со бурен аплауз, …

Повеќе »

Со гала балетски концерт „Живот во движење“ и изложба се заокружува чествувањето „70 години Балет“

Чествувањето седум децении постоење на Балетот кое траеше во целата 2019 година, ќе биде заокружено вечерва со гала балетски концерт од 20 часот и изложба „Живот во движење“ која еден час порано ќе биде отворена во фоајето на Македонската опера и балет. Концертот ќе има два дела – класичен и …

Повеќе »

Во Музејот на современата уметност пристигнуваат светски етаблирани уметници

На 21 декември, во 20 часот во Музејот на модерната уметност – Скопје ќе биде отворена изложбата „Се што ни е заедничко”. Кураторки на поставката се Мира Гаќина и Јованка Попова. Во рамки на изложбата со свои дела, уметнички инсталации, видеа, скулптури, перформанс и фотографии ќе се претстават 12 уметници …

Повеќе »

Фантастичната драма „Сонот на Катрина“ по премиерата на „Синедејс“ во кината низ републиката

Швајцарската фантастична драма „Сонот на Катрина“, третиот филм на браќата Дарко и Мирко Бишофбергер, од денеска се прикажува кината и домовите за култура низ републиката по неполн месец откако премиерно беше прикажан на Фестивалот за европски филм „Синедејс“. На „Синедејс“ беше прикажан во рамки на програма „Земја во фокус – …

Повеќе »

РЕПЕРТОАР ЗА ПРЕТСТАВИ НА ТЕАТАРОТ „ВОЈДАН ЧЕРНОДРИНСКИ“ – ПРИЛЕП

    ДЕН МЕСЕЦ                                              ЧАС                        ПРЕТСТАВА        12.12.2019    ЧЕТВРТОК      18.00 Ч. ПИРЕЈ 13.12.2019  ПЕТОК      18.00 Ч НИШТО БЕЗ ТРИФОЛИО 14.12.2019    САБОТА      19.30 Ч. ГЛЕМБАЕВИ 15.12.2019    НЕДЕЛА      12.00Ч. ПРИКАЗНИ ЗА ВЕТРОТ И МЕСЕЧИНАТА претстава за деца Влезници на 076 442 378

Повеќе »