КУЛТУРА

Националната Галерија го одбележува денот на Никола Иванов – Балтон – македонски истакнат академски сликар

„На денешен ден (31.01.), во 1948 година, во Штип е роден Никола Иванов- Балтон, наш истакнат академски сликар. Дипломирал на Факултетот за ликовни уметности во Скопје, во класата на Петар Мазев. Живеел и работел во Скопје. Во неговиот творечки опус најзастапено е сликарството, додека во неговата уметност застапени се и …

Повеќе »

„Киненова”: Мира Фурлан и Љупчо Тодоровски-Упа беа луѓе со кои заедно мечтаевме за уметноста

„Киненова” е она што ги поврза и двајцата уметници кои ненајдено и неочекувано починаа – Мира Фурлан и Љупчо Тодоровски-Упа беа дел токму од првото издание на „Киненова” во 2016 година.  Во чест на овие големи луѓе, големи за светот, а посебно значајни за започнувањето, заживувањето и постоењето на филмскиот …

Повеќе »

Во издание на „Македоника литера“ објавен романот „Тивко рушење“ на хрватскиот писател Ивица Пртењача

„Македоника литера“ деновиве го објави романот „Тивко рушење“ на хрватскиот писател Ивица Пртењача, во превод од хрватски на македонски јазик на Ленче Тосева. Романот Тивко рушење претставува тематско и мотивско про­должение на неговиот награден роман Брдо. Во Тивко руше­ње авторот повторно се качува на „брдо“, но овојпат тоа се наоѓа …

Повеќе »

ТАЖНА ВЕСТ: Почина Игор Пармаковски – болеста беше посилна!

Вчера после долгогодишна борба со Кроновата болест почина Игор Пармаковски (1970-2021), музички уметник. Од НОБ ја соопштија веста за прераното заминување на нивниот колега, соработник и драг пријател. „Почивај во мир, нека ти е светол патот! Искрено сочувство до семејството!“ се вели во соопштението на НОБ. Игор Пармаковски со години …

Повеќе »

Оркестарот на Филхармонија в четврток со Концертот за хармоника и оркестар „Аконкагва” од Астор Пјацола

Оркестарот на Филхармонија в четврток, во 20 часот ќе одржи концерт на кој ќе биде изведен Концертот за хармоника и оркестар „Аконкагва” од Астор Пјацола, а како солистка ќе настапи Анна Коловска од Русија. Диригент е Борјан Цанев, а на програмата се и „Песна и танец” од македонскиот композитор Томе Манчев, и …

Повеќе »

Во петок во НОБ – „Балетски бисери“

Националната опера и балет на 29.1.2021 (петок) со почеток во 20 часот Ви го најавува балетскиот концерт насловен „Балетски бисери“ кој ќе ги опфати најубавите балетски дела, „Бајадера“, „Рајмонда“, „Силфида“ итн. Настапуваат првенци, солисти и балетскиот ансамбл на Националната опера и балет. Настанот ќе се одржи според протоколите предвидени со …

Повеќе »

„Антолог” најавувa  – „НЕВИДЛИВИ ЉУБОВИ” ОД ВЛАДИМИР ЈАНКОВСКИ ОБЈАВЕНА НА СРПСКИ ЈАЗИК

Ве известуваме дека неодамна издавачката куќа „Граѓански форум” го објави српскиот превод на романот „Невидливи љубови” од Владимир Јанковски. Преводот на изданието е на Алма Мујовиќ.   „Невидливи љубови” е вториот роман на Владимир Јанковски, објавен во 2015 година. За оваа книга авторот го доби „Рациновото признание” и беше македонски кандидат за меѓународната награда „Балканика”.  …

Повеќе »

Изложба на Јана Јакимовска во Куманово

На 21 јануари 2021 во 12 часот во Изложбениот салон  на НУЦК “Трајко Прокопиев“ –  во Куманово ќе се отвори изложбата на небесни пејзажи со наслов „Небо“ на ликовната уметница Јана Јакимовска. На изложбата ќе бидат претставени 20 дела во техниката акрил на платно работени во последните 3 години. Во …

Повеќе »

ТРИУМФАЛЕН НАСТАП НА МАКЕДОНСКИОТ  СТРИП ВО ВАЉЕВО, СРБИЈА

На меѓународниот конкурс во рамки на стрип фестивалот во Ваљево,традиционално дел од наградите отидоа кај македонски автори. Жирито во состав Зоран Стефановиќ, управител на Центарот за уметност на стрипот, Дејан Богојевиќ, мултимедијален уметник, и Ана Новаковиќ, историчарка на уметност, едногласно одлучија , во  конкуренција на стотина автори од Србија, Црна Гора, …

Повеќе »