КУЛТУРА

Американската филмска академија ги покани Тамара Котевска, Љубо Стафанов и Атанас Георгиев да станат нејзини членови

Режисерите Тамара Котевска и Љубомир Стефанов, како и продуцентот и монтажер на македонскиот документарен филм „Медена Земја“, Атанас Георгиев, се поканети да бидат членови на Американската академија за филмски уметности и науки. Академијата го доделува Оскарот, најпрестижната филмска награда во светот. Во „Класата 2020 година“ Академијата покани вкупно 819 филмски …

Повеќе »

Нова Е-книжарница на „Антолог“ за супериорно корисничко искуство

 Издавачката куќа „Антолог” од Скопје со големо задоволство објавува дека на веб-локацијата http://www.antolog.mk/ е достапна новата интернет-страница, која е во модерен дизајн и со многу нови функции што ќе им помогнат на корисниците брзо и лесно да ги пронајдат сите информации и со уживање да ги одберат најдобрите книги.  Новата интернет-книжарница е …

Повеќе »

Со предавањето на Алфредо Саад Фиљо завршува првиот дел на КРИК – фестивал за критичка кулура

Првиот дел од програмата на годинешното јубилејно издание на КРИК – фестивал за критичка култура завршува утре (вторник, 30 јуни)со предавање на Алфредо Саад Фиљо, професор по политичка економија на Универзитетот СОАС (SOAS) во Лондон. Предавањето е насловено: „Трите кризи на глобалниот неолиберализам – економијата, демократијата и здравството“. Предавањето ќе …

Повеќе »

Филмови од „Мобил фестивал“ на гала вечер на Филмскиот маркет во Кан

Четири филмови од  „Мобил Фестивал“ се натпреваруваа во официјална селекција на натпреварот за кратки филмови на Иницијативата за светски мир и толеранција чија гала вечер се одржа вчера во рамките на онлајн Филмскиот маркет на Канскиот филмски фестивал. Тие се натпреваруваа за Карл Бартош хуманитарната награда за филмови снимени на мобилен …

Повеќе »

Три нови летни сцени во Градски парк

Град Скопје Ве поканува на pop up изложба на отворено  што се отвори вчерра (25.6.2020 (четврток), на која се  изложени пристигнатите архитектонски трудови на конкурсот за идејни решенија на три летни отворени сцени во Градскиот парк. На конкурсот пристигнаа 13 трудови за понудените три локации: во близина на Езерце, во …

Повеќе »

Хрватскиот теоретичар Томислав Медак гостува на КРИК 05

Програмата на годинешното јубилејно издание на КРИК – фестивал за критичка култура продолжува утре (четврток, 25 јуни)со предавање на хрватскиот теоретичар и филозоф Томислав Медак, насловено „За кревкоста, потрошноста и кршливоста: капиталистичка напуштеност и грижа“. Предавањето ќе се одржи на англиски јазик, онлајн во живо на Фејсбук страницата на КРИК https://www.facebook.com/KRIKfestival/ …

Повеќе »

Ова лето Еуростандард банка својот простор го претвора во промотор на уметноста

Како долгогодишен поддржувач на уметноста, но и на културата воопшто, ова лето Еуростандард банка се приклучува кон проектот „Летна авантура со Култура“ преку кој Банката ќе ја промовира литературата и младите автори во сите свои експозитури. Проектот на издавачката куќа „Култура“ подразбира промоција на многу нови наслови и попусти на …

Повеќе »

„Антолог” ја најавува промоцијата на книгата „Не правете им сенка на гробовите“ од Дијана Петрова

Издавачката куќа „Антолог” од Скопје со огромно задоволство ја најавува промоцијата на книгата раскази „Не правете им сенка на гробовите” од младата македонска авторка Дијана Петрова. Настанот ќе се одржи на 25 јуни 2020 година, со почеток во 20 часот, пред платото на МКЦ. Промотори на книгата ќе бидат Фросина Пармаковска и Марија Гиревска, а модератор Тамара …

Повеќе »

Почина писателот Миле Неделковски

Вчера, на 85-годишна возраст, почина писателот Миле Неделковски – поет, романсиер, раскажувач, драматург. Роден е на 25 ноември 1935 година во Прилеп. Член на ДПМ од 1963 година. Автор е на збирките поезија: Срцето од злато (1963), Јужно лето (1963), Улавиот од Преспа (1965 – поема), Еретикон–Еротикон (1969), Недела, ден …

Повеќе »