КУЛТУРА

Македонска филхармонија, Џијан Емин и Хуан Аткинс заедно на најдобриот музички настан досега

Македонска Филхармонија, под диригентската палка на Џијан Емин и американскиот диџеј Хуан Аткинс, ќе го направат најдоброто музичко искуство со единствен и несекојдневен спој на електронска и класична музика. Овој ексклузивен настан ќе се случи во Античкиот театар во Охрид на 2 Август, од 22.00 часот. Тричасовниот музички сет на …

Повеќе »

Македонскиот филм „Црни и криви“ со африканска премиера во Кенија

Македонскиот краткометражен филм „Црни и криви“ во режија на Марко Џамбазоски својата африканска премиера ќе ја има на „Slum Film Festival“, кој се одржува од 27. до 31. август во Најроби, Кенија. Филмот ја доживеа својата светската премиера на реномираниот филмски фестивал во Пула, а од филмската екипа најавуваат дека …

Повеќе »

Во Охрид на неверојатна локација, нè очекува перформанс и спектакл на летото

Сезоната на добра забава започна одамна, а во текот на месец август, истата ја збогатува перформанс и музичко искуство раководено од диригентска палка, а дополнето со електронски извук од плоча и на локација во срцето на градот на УНЕСКО – Охрид. Дали сте подготвени за неверојатно музичко патување? На 2-ри …

Повеќе »

ОБЈАВЕН РОМАНОТ „САМО ДОЈДИ СИ ДОМА“ ОД СЛОВЕНЕЧКИОТ ПИСАТЕЛ АНДРЕЈ Е. СКУБИЦ

„Македоника литера“ од Скопје, неодамна го објави романот „Само дојди си дома“ од словенечкиот писател Андреј Е. Скубиц, во превод од словенечки јазик на Давор Стојановски. „Само дојди си дома“ (2014), кој е добитник на најпрестижната книжевна награда во Словенија, „Кресник“ за 2015 година, опфаќа многу актуелна и претходно необработена …

Повеќе »

(ФОТО) Има иднина за Галичка свадба: Младенците во сенка на дечињата!

Еден од традиционалните културни настани е и Галичка свадба кој успешно се спротивствува на „модерните“ времиња, па така беше и оваа година… Галичка свадба е сигурно еден од настаните со кои Македонија може да се гордее и со кои може слободно да се претставува во светот…А, дека има иднина покажале …

Повеќе »

Од четврток „Исцелител“ ќе се прикажува во грчките кино сали

Од 19. јули (четврток) започнува кино дистрибуцијата на филмот „Исцелител“ во Грција. Својата кино премиера филмот ќе ја има во едно од најстарите кина во Атина – „Трианон“. Киното „Трианон“ постои од 1961 година и повеќе од 50 години е една од најактивните кино сали во Грција, која прикажува уметнички …

Повеќе »

Елена Мошуц, еден од најдобрите светски сопрани, го отвори реномираниот фестивал „Охридско лето”

Вчера вечер Охрид блесна во полн сјај со свеченото отворање на 58. издание на „Охридско лето” кое сите го очекувавме со нетрпение. Публиката во преполниот Антички театар уживаше во експресивниот и уникатен романски сопран Елена Мошуц која заедно со тенорот Калин Братеску, настапи во придружба на Македонската филхармонија. Одличниот настап …

Повеќе »

(ВИДЕО) Полупразен Антички театар на отворањето на „Охридско лето“

Полупразен Антички театар и речиси празен партер го отслика отворањето на годинашното 58. издание на „Охридско Лето“ синоќа во Охрид, пишува порталот „Охрид1“. На отворањето престижната културна манифестација на која е покровител претседателот на државата Ѓорге Иванов, скоро и да немало амбасадори кои инаку се редовни гости, изостанаа речиси сите …

Повеќе »

Децата ќе свират и ќе прават инструменти на музичка работилница во Капиштец: „Остави го таблетот, симни се пред зграда“

Детското лето во Центар продолжува. Минатата среда стотици деца цртаа во паркот Капиштец, а оваа среда, 11 јули, на истото место во 18:30 часот најмладите жители на општина Центар ќе имаат можност да учествуваат на музичка работилница. Тоа ќе биде вториот од вкупно седум настани од проектот „На одмор сум …

Повеќе »