КУЛТУРА

Во вторник во НОБ балетската претстава „Дамата со камелии“

Во вторник, 22 октомври, 2019 г. со почеток во 20 часот, во Националната опера и балет ќе биде изведена раскошната балетската претстава „Дамата со камелии“, на музика од Џузепе Верди. „Дамата со камелии“ е балетска продукција која наиде на одличен одзив кај публиката и беше оценета со позитивна критика, својата …

Повеќе »

Репертоар на Театар за деца и младинци од 16. до 20. октомври

16. октомври (среда) „Еднаш свет изградив“ Текстот „Еднаш свет изградив“ е пишуван по мотиви на романот „Сидарта“ од Херман Хесе. Преку семејна приказна за татко и син кои се среќаваат после долги години, авторот на претставата Јане Спасиќ се обидува да согледа неколку поважни животни фази и да ги разгледа …

Повеќе »

Концерт на Филхармонија со дела од Дебиси, Копланд и Коларовски

Филхармонија в четврток (17 октомври) во 20 часот ќе одржи концерт насловен „Ќе се разбудам ли пак“ на кој ќе прозвучат дела од Дебиси, Копланд и Коларовски. Насловот е извлечен од истоимениот вокален циклус на Гоце Коларовски (1959-2006), чија „Симфонија“ ќе биде дел од програмата на овој концерт. Со нејзината …

Повеќе »

Режисерите од „златната ера” на унгарскиот филм Илдико Ењеди и Корнел Мундручо за крај на „Киненова”

Со програмата „Фокус кон современата унгарска кинематографија” целосно се заокружи програмата на годинашното издание на филмскиот фестивал „Киненова”. Во рамките на програмата „Фокус на современата унгарска кинематографија” беа прикажани четири унгарски филмови од Илдико Ењеди и Корнел Мундручо, успешни режисери кои ја претставуваат „златната ера” на унгарскиот филм. -Во изминатите …

Повеќе »

ЧЕТВРТИ МЕЃУНАРОДЕН ФИЛМСКИ ФЕСТИВАЛ ЗА ДУХОВНИ И ХУМАНИ ВРЕДНОСТИ “БОГОРОДИЧЕН ПОКРОВ”

Четвртиот по ред Меѓународен филмски фестивал за духовни,  хумани и културни вредности “Богородичен покров”, годинава ќе се одржи од 14 до 19 октомври 2019 година во Скопје, во Кинотеката на Република Македонија. Свеченото Отворање на Фестивалот е на 14 октомври / понеделник во 18.00 часот во Кинотеката на Република Македонија.  …

Повеќе »

„Медена земја“ во недела репризно на „Киненова“

Програмата на фестивалот „Киненова“ продолжува до недела кога во 18 часот, поради голем интерес на публиката репризно ќе биде прикажан филмот „Медена земја“. Режијата е на Тамара Котевска и Љубомир Стефанов, кинематографери: Фејми Даут и Самир Љума, монтажер/продуцент е Атанас Георгиев. Атиџе, хероината во „Медена земја“, претставничка на јуручката заедница …

Повеќе »

Доделени наградите на „Киненова“

Доделени наградите на „Киненова”:„Љубовен автомобил”-најдобар филм, „Сожалување”- за најдобра режија, „Човекот кој ги изненади сите”-најдобро сценарио, Снежана Богдановиќ-најдобра актерка Во Кинотека синоќа беа доделени наградите на годинашното издание на филмскиот фестивал „Киненова”. Тричленото жири во состав: Витали Мански, претседател, Јесин Устаоглу и Ана Хофман, кои одлучуваа за наградите во главната …

Повеќе »

На 15. октомври во НОБ:„Кавалерија рустикана“ – трагична приказна за љубовен триаголник

Националната опера и балет, на 15 октомври 2019, со почеток во 20.00ч.  ја најавува трагичната приказна за љубовниот триаголник, за традицијата која се испречува помеѓу страста и љубовта, омразата и одмаздата. КАВАЛЕРИЈА РУСТИКАНА, опера на Пјетро Маскањи во режија на Џандоменико Вакари од Италија, сценограф е Зоран Николовски, костимограф е …

Повеќе »

650 деца и млади од 10 земји ќе се дружат и ќе учат на „Џифони Македонија“

Седмото издание на Филмскиот фестивал за млади „Џифони Македонија“ ќе се одржи од 12 до 17 октомври на повеќе локации во Скопје. Шестдневната програма ќе содржи богата филмска понуда, креативни работилници, мастер-класови и низа други креативни и едукативни активности кои ќе вклучат околу 650 деца и млади од 10 земји, …

Повеќе »