(ВИДЕО) Не ви требаат тегови: Овие две вежби се доволни за слабеење

Процесот на слабеење не мора да вклучува одење во теретана секој ден.
Со правилни вежби дома, можеме да согоруваме калории, да изградиме мускули и да изгубиме тежина. Без разлика дали претпочитаме вежби со телесна тежина или кардио, има многу ефективни рутини што можеме да ги правиме без да купуваме скапа фитнес опрема.
Личниот тренер Ендрју Вајт издвоил две вежби кои можете да ги правите дома.

1. Чучњеви
Чучњевите се фантастична вежба која може да биде одлична за топење на салото на стомакот.
„Чучњевите се насочени кон големите мускулни групи на долниот дел од телото. Додека ги вклучувате овие главни мускули, вашето тело согорува повеќе калории и затоа губи маснотии“, изјавил Вајт за „SheFinds“.


2. Подигање на нозете во стоечка положба
Вежбата за подигнување на стоечки нозе е погодна за почетници и може многу лесно да се направи дома. Оваа вежба е насочена кон долниот дел од телото, особено квадрицепсите, тетивата и глутеусот. Исто така, го ангажира мускулното јадро одговорно за стабилноста на телото, што е од клучно значење за рамнотежата, особено како што старееме.
„Оваа вежба е насочена кон надворешните бедра и колкови, зајакнувајќи ги тие области. Како вежба со мал удар, таа е одлична за постарите лица бидејќи го намалува стресот на зглобовите додека работите со мускулите“, вели тренерот.


Фoтo: Принтскрин/YouTube


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

„Титов Врв Скајрејс 2024“

Во недела, на 7 јули 2024 година, на Попова Шапка, со почеток во 8:00 часот, …