уредување на домот

(ФОТО) ПАМЕТЕН и компактен дом: Ова е ТРЕНД на дизајнерите на ентериери кој ќе ја одбележи 2021. година!

Заштедете простор во вашиот дом, направете го компактен и функционален … Со оглед на тоа дека пандемијата ќе продолжи и работата од дома нема да заврши наскоро, ние мора да му се посветиме на просторот за живеење и да го направиме среќно место. Преминувањето на работа од дома исто така …

Повеќе »

Чудотворното БОНСАИ дрво треба да го има секој дом бидејќи може да ви го ПРОМЕНИ животот

Бонсаи дрвјата се здобија со популарност низ целиот свет од неколку причини, почнувајќи од потребното внимание до благосостојбата на сите домашни. Бонсаи билката стана неопходна во вашиот дом. Иако има повеќе здравствени и психолошки придобивки, еве сè што треба да знаете за растенијата бонсаи. Со текот на годините, луѓето почнаа …

Повеќе »

(ВИДЕО) ИЗМЕШАЈТЕ ТРИ СОСТОЈКИ И МАСНОТИЈАТА ОД ШПОРЕТОТ ЌЕ ИСЧЕЗНЕ: Трик за чистење без мака!

Шпоретот е како магнет за собирање маснотии и нечистотија, и ова и претставува вистински проблем на секоја домаќинка. Една мајка објавила трик како го исчистила шпоретот во еден момент и го вратила на стариот сјај користејќи само три состојки. Оваа жена објави видео во кое започна да ги отстранува решетките …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Погледнете го новиот дом на Иванка Трамп: Еден од најлуксузните простори во Мајами!

Иванка Трамп и нејзиниот сопруг Џеред Кушнер купиле парцела од 1,4 хектари од латини sвездата Хулио Иглесијас за 30 милиони долари. Парцелата се наоѓа на ексклузивниот остров Индијан Крик (Флорида) и парот планира да изгради вила на неа.   View this post on Instagram   A post shared by ARTE …

Повеќе »

(ВИДЕО) Фиоката под рерната на шпоретот повеќето ја користат за ставање садови: Нејзината намена е потполно поинаква – Трикот го открил еден корисник на ТикТок

Многу домаќинки фиоката под рерната на класичен електричен шпорет ја користат за чување садови што не ги користат често. Претежно има складирани тави, а понекогаш и капаци и тигани. Во некои куќи, овој дел од шпоретот служи како „пригодна фиока за сè и сешто“ – шрафцигери, шмиргла, марамчиња … Но, …

Повеќе »

(ВИДЕО) Со овој трик со коцки лед повеќе нема да мора да ги пеглате алиштата

Уморни од пеглање? Експертот Дејан Димитров има спасоносно решение ако поседувате машина за сушење на алишта. Тој објаснил дека со неколку коцки мраз може да „ја средите“ стутканата облека. “Кога ќе ја ставите облеката во машината, додадете неколку коцки мраз. Топлината ќе го стопи мразот и ќе се формира облак …

Повеќе »

РЕШЕНИЕ – Сите го правиме ова со ПЕШКИРИТЕ, и тоа е потполно ПОГРЕШНО затоа што тие ја губат својата мекост и стануваат груби

Беа толку меки кога ги купивте, но не траело долго. Постои соодветен начин за перење пешкири што ќе ја зачува мекоста. Луси Акорид, дизајнерка на пешкири, објаснува како тие треба да се одржуваат. „По некое време, тие ја губат мекоста што ја имаа кога само што ги купивте, а веројатно …

Повеќе »

ФЕНГ ШУИ – 6. работи кои ја осиромашуваат секоја куќа: Мора да обрнете посебно внимание на овие места во домот!

Која е енергијата на домот и неговото украсување, такви се финансиите во него, велат експертите за Фенг Шуи Секој имот има одредена енергија. Каква што е енергијата на домот и неговото уредување, така се и финансиите на домаќинството во него. Постојат клучни точки во домот кои се поврзани со финансиите. …

Повеќе »

(ФОТО) 14 домашни растенија кои се добри за вашето здравје

Сè повеќе луѓе избираат да го збогатат својот дом со растенија. Тие не само што изгледаат добро и внесуваат топлина и живот во нашиот личен простор, туку имаат и многу позитивни ефекти врз нашето здравје. Подолу можете да научите нешто за 14. домашни растенија кои главно се лесни за одржување …

Повеќе »