патувања

(ФОТО) Ова дрво е толку отровно што под него не смеете да стоите ниту кога врне!

РАДИОЛОГОТ Никол Срикленд заминала на одмор на карипскиот остров Тобаго, тропски рај богат со идилични песочни плажи. Првото утро од престојот таму, таа во белиот песок барала школки и корали, но наскоро нејзиниот одмор се претворил во пекол. Шетајќи меѓу дрвјата на кокос и манго на плажатасж, Срикленд и нејзината …

Повеќе »

(ФОТО Галерија) Дрвја како од друга планета: Вакво нешто не сте виделе!

На Земјата растат дрвја како да се од друга планета Иднината на нашата планета зависи од дрвјата/ Освен чистиот воздух што ни го обезбедуваат, овие дрвја се и многу декоративни.Погледнете сами па проценете! 1. Еукалиптус во бои на виножито View this post on Instagram How is this possible?? Nature just …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ИЗГУБЕНИ ВО СОВЕТСКОТО ВРЕМЕ – ОВА Е ДРЖАВА КОЈА НЕ ПОСТОИ А ПАСОШОТ НИШТО НЕ ВРЕДИ: Таму времето застанало, се’ изгледа како пред 30. години!

Приднјестровската Молдавска Република е „сместена“ меѓу Молдавија и Украина, а Русија го гарантира нејзиниот мир и стабилност. Приднјестровска, како што се нарекува, е независна, но непризнаена земја на територијата на Молдавија. Освен тоа, граничи само со Украина. Ниту една членка на ООН не и ја признава независноста. Покрај тоа, сите …

Повеќе »

(ФОТО) Чудесниот град Рио де Жанеиро добил контра реклама:Наместо промоција – предупредуваат на насилство!

Верувајќи дека објавува видеоспот во кој се истакнува убавината на Рио де Жанеиро, маркетинг агенцијата направила сериозна грешка кога објавила порака која всушност предупредува на насилство во градот на Карневалот. Промотивното видео на англиски јазик се емитуваше во вторникот вечерта на Инстаграм на Ембратур, кое потоа го отстраниле откако било …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Ова село е толку важно што заштитата од пожари е ПОСЕБНА АТРАКЦИЈА!

Во селото се наоѓаат скоро 40. куќи со кровови од слама, во кои луѓето сеуште живеат и работата. Селото е толку културно важно што во него изградиле посебе систем во случај на пожар… Прекрасното село Кајабуки но Сато се наоѓа во оддалечената рурална област Мијами, Јапонија. Внимателно го пазат затоа …

Повеќе »

(ФОТО) La Casa Batlló – Куќа од коски, еден од симболите на Барселона

Куќата Batlló (каталонски: La Casa Batlló) е позната станбена зграда лоцирана во срцето на Барселона, едно од ремек-делата на Антонио Гауди, каталонски архитект познат по неговиот оригинален стил (една од неговите најпознати згради е недовршената Sagrada Família). Куќата е изградена помеѓу 11875. и 1877. година. Во 1900. година е купа …

Повеќе »

(ФОТО) КУЌИ И ЦРКВИ ГРАДЕНИ СО ДИЈАМАНТИ: Ова гратче лежи на 72. тони драгоцени камења но не можат да се збогатат!

Жителите на градот Нердлинген во Германија знаат дека живеат на тони дијаманти, но немаат намера да го срушат за да се збогатат. Нердлинген во германската држава Баварија настанал на дијаманти кои датираат од ред 15 милиони години, кога астероидот ја погодил Земјата. Геолозите проценуваат дека ширината на астероидот била еден …

Повеќе »

(ФОТО) ЛУЃЕТО САКААТ ДА ПЛОВАТ ОКРУЖЕНИ СО САНТИ ЛЕД: Заборавете го Медитеранот – во мода се крстарења по ледените мориња!

Заборавете на Медитеранот и Карибите барем еден момент. Оставете ги Барселона, Сицилија, Корзика, но и Куба, Бахамите и слични дестинации. Според списанието „Блумберг“, во мода се „ледени“ крстарења, т.е. . патувања за Норвешка, Гренланд, па дури и Антарктик. Бидејќи туристите последниве години бараат уникатни искуства, овие дестинации дојдоа до „добра …

Повеќе »

(ФОТО) СИМБОЛ НА АБУ ДАБИ – Кривата кула во Пиза има конкуренција на Блискиот исток

Искривената кула во италијанскиот град Пиза има историја која ја знае скоро целиот свет, а нејзиниот „конкурент“ на Блискиот исток е, засега, познат само за љубителите на современата архитектура. Под прекрасното сино небо на Абу Даби се крева огромната стаклениот облакодер Капитал Гејт. Додека луѓето брзаат низ улиците, далеку над …

Повеќе »