патувања

(ВИДЕО) ДОБРО Е ДА СЕ ЗНАЕ – Бивша вработена ги открила тајните на хотелите: „Овие работи не ги користете – не ги перат!“

Поранешна вработена во хотел споделила некои тајни на хотелските соби и ги советувала луѓето на што треба да внимаваат кога престојуваат во нив. Јанеса Ричард објавила видео на „ТикТок“ кое станало вирално. „Работев во хотел пред неколку години и мислам дека би било забавно да ви откривам тајни за хотелите …

Повеќе »

Кои се најдобри а кои најлоши градови за живот – на светот!

Окленд е најдобриот град за живеење во 2021. година, според новото истражување на Ekonomist Intelidžens junita (ЕИУ). Истражувачите оценија 140. градови низ целиот свет и ги оценија според здравјето, стабилноста, културата, животната средина, образованието и инфраструктурата. Јапонскиот град Осака е на второто место, Аделаида во Австралија е трето. Ниту Њујорк …

Повеќе »

Во Грција нови олеснителни мерки – стапуваат на 12. јуни!

Грција од 12. јуни ќе го скрати ноќниот полициски час и ќе дозволи музика во отворените делови на локалот, објавија тамошните власти. Бидејќи епидемијата полека се смирува, мерките за превенција за ширење на короната полека се олеснуваат во Грција. Новата одлука, која треба да стапи на сила на 12. јуни, …

Повеќе »

Лето во Будва – Уживајте во убавините на бисерот на Јадранот

Летото веќе дојде, а луѓето околу вас почнаа сериозно да размислуваат за следната дестинација за одмор. Поволната местоположба ни дава можност да одбираме помеѓу неколку популарни дестинации за летување, но и оваа година како најпопуларна се покажува прекрасната Будва на Јадранскиот брег. Ако досега не сте ја посетиле Будва, сега …

Повеќе »

ПЛАНИРАТЕ ОДМОР ВО ГРЦИЈА? Ова се новите правила и услови што треба да ги исполнувате од утре за влез!

Грците пресекоа и објавија   правила за влез кои важат од утре, а една од нив е и обврската да се спроведе задолжителен влезен тест за лица постари од 6. години. Туристите ќе можат да влезат во оваа земја со негативен PCR тест, кој нема да биде постар од 72 часа …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Дали е ова најубавиот природен базен на светот?

Grotta della poesia е исполнет со солена морска вода со прекрасна сина боја што главно го привлекува локалното население, пишува на страницата punkufer.hr.   View this post on Instagram   A post shared by Grotta Della Poesia (@grotta_della_poesia) Grotta della poesia или во превод од италијански јазик – Пештера на …

Повеќе »

Познатиот готвач и патеписец – Ненад Гладиќ, уживаше во гастрономската магија на Будванската ривиера

Кога ќе се вљубите во една убава дестинација, која покрај својата уникатна природа, може да ви понуди и добри соговорници кои си го сакаат своето место под сонцето и она што го прават, тогаш секогаш сте среќни дека се враќате на такви места . Во тој случај покрај професионалниот предизвик, …

Повеќе »

(ФОТО) Зошто Саранда во Албанија е омилено летно одморалиште за регионот

Сместено на самиот југ на Албанија, Саранда е мал град со повеќе од 300 сончеви денови во годината. Привлекува се’ повеќе гости со својот шарм, а неодамна стана хит дестинација за туристите и од Македонија. Веројатно сте слушнале како некои пријатели го споменуваат ова летно одморалиште. Ова не треба да …

Повеќе »

Цени на продукти во грчките супермаркети и ресторани

Сите зборуваат за тоа дека цените во Грција нема да се променат ова лето во споредба со времето пред короната – ниту кога станува збор за туристички аранжмани, ниту кога одите во супермаркет, седите на кафе или гиро во вашето омилено летно одморалиште. На страниците Killdeal.gr и Grckainfo.com, ги проверивме …

Повеќе »