планета

(ВИДЕО+ФОТО) ОАЗА ЗА НУРКАЊЕ – Подводниот музеј во Турција стана вистинска туристичка атракција

Се наоѓа на дното на морето, на длабочина од 11. до 24. метри Подводниот музеј на дното на Средоземното море е се поголема туристичка атракција во Турција, а станува збор за музеј лоциран во местото Сиде во близина на Анталија. Првиот подводен музеј во Турција беше отворен на 31. октомври …

Повеќе »

(ВИДЕО) После земјотресите во Хрватска се појавиле дупки: Се’ повеќе се шират!

Најголемата дупка што се отворила во земјата во хрватското село Меченчани, во близина на Петриња, по земјотресот во таа област, сè уште се шири. Во селата меѓу Петриња и Хрватска Костајница се појавиле триесетина дупки, од кои некои се во непосредна близина на куќите, или како најголема, на нива. Дупката, …

Повеќе »

(ВИДЕО) Маче паднало во канал а она што го направило ова момче сите ги воодушевило!

ГРУПА млади момчиња забележале маче кое паднало во канал. Мачето пливало збунето и поради стрмните sидови не можело да излезе. Еден од момчињата успеал со помош на јаже да се спушти во каналот. Мачето веднаш допливало до него и го зграбило јажето.   View this post on Instagram   A …

Повеќе »

(ФОТО) ХРВАТСКИ ПАРАОЛИМПИЕЦ – Гордоста на Хрватска: Без двете нозе им помага на жртвите од земјотресот!

Хрватскиот параолимпиец Тони Бошњаковиќ ги загубил двете потколеница во 2014. година. Сепак, овој хендикеп не го спречил да биде меѓу првите што ќе потрчаат за да им помогнат на жителите на загрозените хрватски области кои настрадаа во неодамнешниот земјотрес во Петриња, Сисак и околината. Приказната на Тони отсекогаш предизвикувала воодушевување. …

Повеќе »

(ВИДЕО) СТРАШНО- АЈКУЛА УБИЛА ДЕВОЈКА НА НОВ ЗЕЛАНД: Ја грабнала и повлекла во длабочина – капачите сведочеле за морбидните сцени!

Кајла Марлоу, 19-годишна девојка од Нов Зеланд, смртно настрадала во стравичен судир со голема бела ајкула која го вовлекла нејзиното тело во длабочините и и’ ги сомлела нозете. Марлоу пливала на плажата Ваихи во четвртокот кога ја грабнала ајкула, а другите пливачи биле сведоци на грозоморни сцени додека луѓето врескале …

Повеќе »

(ФОТО) Хит призорите од завеаниот Мадрид се како од друга планета

Обилните снежни врнежи од невремето „Филомена“ ги довеле Мадрид и други делови на Шпанија во состојба на готовност, нарушувајќи го сообраќајот и принудувајќи некои региони да испраќаат трупи на расчистување на патиштата што водат кон селата.   View this post on Instagram   A post shared by ᗰᗩᗪᖇIᗪ_ᗷᕮᔕT_ᑭᕼOTOᔕ (@madrid_best_photos) Со …

Повеќе »

ИНТЕРЕСНО – Пет верувања кои привлекуваат пари: Ако ова го уфрлите во паричникот можете да се надевате на богатство

Правилата на фенг шуи и старото народно верување се совпаѓаат во една работа – паричникот што го користиме треба да биде црвен. Црвената боја е симбол на просперитет и предизвикува убави емоции. Најдобро е да изберете правоаголен паричник. За складирање на метални пари, подобро е да изберете правоаголна чанта, но …

Повеќе »

(ВИДЕО) Погледнете како изгледа кога во програма во живо водител ќе го удри гром!

Не им е лесно Дека работата на презентер не е воопшто лесна, покажува и снимката на овој спикер кој ја водеше временската прогноза, за време на временската непогода што се случувала во тој момент. Имено, кинескиот водител известувал, пред гледачите, за времето од покривот на една зграда. Надвор имало силна …

Повеќе »

Така се прави тоа: Новинарите си заминале бидејќи премиерот на Хрватска доцнел на прес конференцијата

Како што беше претходно било најавено, премиерот Андреј Пленковиќ требало да им се обрати на медиумите денес, но бидејќи доцнел еден час, новинарите се разотишле. Обраќањето на Пленковиќ било објавено за 13 и 30 часот. Откако тој не се појавил дури и по еден час, новинарите кои известуваат за работата …

Повеќе »