планета

(ВИДЕО) АВАНТУРИСТИЧКИ – НЕСЕКОЈДНЕВНО ИСКУСТВО: Ноќ во „ЗАТВОР“ за 42. евра! Ова е НАЈНЕПРИЈАТНИОТ хостел на планетата!

“Sook Station” е првиот хостел во Бангкок, Тајланд со затворска тема. Се состои од седум затворски ќелии и две самица без прозорци во кои е можно да се спие по цена од 42 евра по лице за една ноќ. За дополнителни 18 евра, можете да изнајмите типични затворски пижами и …

Повеќе »

(ВИДЕО) Пустината Сахара побеле од снег

Снег ја покри пустината Сахара. Јануари во многу делови во светот донесе снег, меѓу нив оваа година и во Сахара што не е невообичаено и во Саудиска Арабија каде температурата падна до -2 степена целзиусови. На снимките што станаа вирални може да се виси како снегот ги прекрива песочните дини …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Гробовите на овие девојки и денес СВЕТАТ ноќе, а нивната приказна ЈА ЛЕДИ КРВТА во вените!

Минатата година беше снимен филмот „Радиумски девојки“, а нивната судбина е потресна. Откривањето на радијацијата беше историски момент. Пјер и Мари Кири беа наградени со Нобелова награда, а ренгенските зраци спасија животи на многумина. Сепак, многумина на оваа иновација во време на кралицата Викторија се обиделе да заработат пари. Имало …

Повеќе »

(ВИДЕО) Сулјо Машала запливал во ледената Дрина: На социјалните мрежи многу коментари но ова не му е единствен подвиг!

Сулјо Машала од Горажде вчера пливал во ледената Дрина, а видеото го објавил на својот Фејсбук профил, што предизвикало многу реакции и коментари, но и смешни пораки. Машала на нула степени останал во Дрина подолго отколку што некои можат тоа да го направат во текот на летото, а на сето …

Повеќе »

(ВИДЕО) РУСКИ ТЕНКИСТИ ГО ОСТВАРИЛЕ СОНОТ НА МОМЧЕТО МАКСИМ: Се обидел и како возач на тенк!

Тенкистите на воениот корпус на Балтичката флота му ја исполниле новогодишната желба на момчето Максим од Калининград, сираче од центарот за помагање на деца оставени без родителска грижа „Надежда“, изјавил претставникот на Балтичката флота, капетан од прв ранг, Роман Мартов. Тој објаснил дека 12-годишното момче „сакало да знае што е …

Повеќе »

(ВИДЕО) ЖЕЛБАТА ГО ПОБЕДУВА И НЕВОЗМОЖНОТО: Во инвалидска количка, покрај солитер, се искачил на 250. метри!

Пејачот Лаи Чи-ваи стана првиот човек во Хонг Конг кој во инвалидска количка се искачил на висина од 250. метри, на еден солитер. Лаи (37), кој бил парализиран од половината надолу во сообраќајна несреќа пред 10. години, не можел да стигне до самиот врв на 300. метри од високата кула …

Повеќе »

(ФОТО) ТОА ГО МОЖАТ САМО КИНЕЗИТЕ: За 5. ден завршена болница со 1.500 соби

Властите во кинескиот град Нангонг за само пет дена ја завршија изградбата на болница со 1.500 соби, откако се појави нов кластер на луѓе заразени со вирусот корона, пренесува „Раша тудеј“. Овој голем изолационен центар е изграден врз темелите на фабрика надвор од градот во североисточната провинција Хебеи. Други 5.000 …

Повеќе »

(ВИДЕО) ЖЕНА НАРАЧАЛА ХРАНА, А ДОСТАВУВАЧОТ И ОТКАЖАЛ ВО ПОСЛЕДЕН МОМЕНТ: Го видела од прозорецот и снимила НЕПРИЈАТНА СЦЕНА!

Една жена се пожалила дека нарачала испорака за на нејзината нарачката ненадејно биде откажана. Кога погледнала низ прозорецот, имала што да види. Имено, таа се шокирала кога забележала дека возачот на службата за достава ја јаде нејзината храна – пред нејзината куќа! Таа брзо го земала мобилниот телефон и ја …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) НАЈДОЛГ ХОТЕЛ НА СВЕТОТ – Напуштеното одморалиште на Хитлер е нова туристичка атракција

Комплексот „Сила преку одмор“ на Хитлер на островот Реген, долг пет километри и дизајниран да прими 20.000 луѓе истовремено, никогаш не бил отворен поради избувнувањето на Втората светска војна, а зградите биле користени за воени цели, најпрво во рајхот на Хитлер, а потоа и во ГДР. Според Дојче веле, комплексот …

Повеќе »