интервју

(ВИДЕО+ФОТО) Интервју: Владо Јаневски:„Среќата ме служела во сите решавачки моменти во животот и ми праќала луѓе кои верувале во мене!“

Кога ке напишам песна за девојка која никој не ја познава и ќе опишам настани за кои никој не знае дека се случиле меѓу нас, само е прашање на време кога ќе слушнам од моите фанови како песната точно опишува некоја нивна ситуација со некоја личност во нивниот живот… Ако …

Повеќе »

Интервју: Гоце Андреевски: Отворено и со многу искрена љубов!

Го гледаме секој втор ден на утринската на Телма, онаа посебната која не ја креираат гледачите туку новинарите и постојано со нови и иновативни содржини. Во јануари ни покажа дека е „искован“ и за друг вид емисии – оние информативно-комуникативни-спортски кога цела земја гледаше во него и очекуваше убави вести…од …

Повеќе »

(ФОТО) Интервју: Дарко Димитровски:Наместо „пијачка“ во кафуле избра да ги „руши“ кеглите!

Појавувањето на кугланата „Мусандра“ во ГТЦ во Скопје беше вистински хит меѓу младите.Куглањето стана хит – ако не си бил таму како да не си бил излезе во град…Често не можеше да се најде место за таа „кугларска страст“…Но, годините минуваа, популарноста згаснуваше, како и кугланата, но оние вистинските вљубеници …

Повеќе »

(ФОТО) Интервју:Дино Имери и Дијана Имери Илкоска:Љубовта кон музиката и уметноста како инспирација и радост кон животот!

Во недела, 22. април, во Македонската филхармонија, пред Дино Имери и Дијана Имери Илкоска е нов предизвик – концерт за маестро Саша Николовски-Ѓумар. Но, секој од нив има свои обврски но и привилегии … Дијана Имери Илкоска е една од најперспективните диригенти од младата генерација која по дипломирањето во класата …

Повеќе »

( (ВИДЕО+ФОТО) Кристина Арнаудова: „Еден куп млади,отидоа курбан, колатерална штета на нашата деструктивна природа!“

„Проект Среќа, состаноци, средби, проби со бендот, настапи, време за себе, теретана, пилатес, понекогаш….Се трудам стварно, ама некогаш се осеќам како да играм брканица со себеси. Се трудам моите деца да не осетат дека сум воопшто отсутна, па давам се’ од себе набрзина да завршам се. Тука најголема жртва е …

Повеќе »

(ФОТО) Интервју: Фани Коровешовска: Хроно девојка која истопи 54 килограми и ужива во животот!

Фани Коровешовска е обична девојка на 35. годишна возраст, дипломиран и магистриран правник, вработена, забавна. Девојка што го сака и живее животот сто на саат, а од неодамна и ХРОНО ДЕВОЈКА… Среќна е кога е окружена со луѓе, ужива да се дружи, си ја сака работата, едноставно му се радува на …

Повеќе »

(ФОТО) Интервју – Боди Милер: „И’ кога си на скии, мораш да го правиш она што го сметаш за исправно!“

Боди Милер, Експерт за зимски спортови на Еуроспорт и добитник на златен медал на Олимпијада… Боди Милер (40) ги разгледува достигнувањата на Марсел Хиршер, неговите лични искуства на Олимпијадата и просперитетот за германските спортисти Што мислите за трката и перформансот на Хиршер? -Тоа беше одлична трка. Очигледно, несаканите услови се …

Повеќе »

(ФОТО) Интервју: Вера Калин:„Раскажувам приказни што сакам да бидат прочитани“

„Човек ми се чини најдолго ги преболува нештата со кои одбива да се соочи, најтешко се ослободува од нештата од кои се обидува да избега“ – Вера Калин Во македонската книжевност неколку години наназад доминираат нови имиња. Некои нови клинци, нови писатели, стануваат омилените писатели на новите генерации. Една од …

Повеќе »

(ФОТО) Интервју: Сашо С Ристовски:„Се’ можете да му земете на актерот, само љубовта кон тетарот не“

„Во нови претстави нема да играм бидејќи максимално сакам да се посветам на директорската работа, т.е. да се посветам на проблемите во театарот, да се посветам на подоброто утре на театарот и максимално да го подигнам брендот наречен Театар Комедија. Верувам дека со целосна посветеност ќе имаме успех. Работам со …

Повеќе »