интервју

(ФОТО) Интервју-Џон Мекинро:Верува во Новак, Рафа и Роџер се надева на младите сили!

Најголемиот дрзник на тениските терен, како што го нарекуваа додека беше активен играч, сега во тенисот е присутен како коментатор, своевремено тренер на Милош Раониќ, а и неизоставен дел од програмата на Еуроспорт. Џон Мекинро, човекот без „влакна на јазикот“ кој сеуште, овојпат вербално, се впушта во разни битки со …

Повеќе »

(ФОТО) Интервју: Матс  Виландер: Федерер е фаворит и ќе игра до 40. години, Новак е стар,на Надал му треба трпение…

Матс Виландер е една од легендите на белиот спорт. Човек кој последните години е редовно на програмата на Еуроспорт, како коментатор но и дел од емисијата „Гем, сет, Метс…“. Од Еуроспорт со него направиле ексклузивно интервју пред стартот на првиот Грен слем годинава, во Мелбурн… Да го старуваме интервјуто со …

Повеќе »

(ФОТО) ИНТЕРВЈУ – Ева Заева: „Го имам најдобриот чичко на светот. Тој ми е и’ чичко, и’ пријател и’ другар…!”

После се’ за внуката на политичарот Зоран Заев, Ева Заева која е ќерка на неговиот брат и заинтересираноста на читателите за нејзината убавина, порталот dookaz.mk, носи информации од прва рака. Ева Заева раскажува за својата голема љубов кон модата која умешно успева да ја балансира со средношколските обврски и ни …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Интервју – Александра Јанева:„Поставувам цели на кои работам и сакам да го видам нивниот резултат!“

Таа е една од ретките, можеби и единствена во тоа што го работи. За малкуте години кои ги им си изгради пат кој е за респект – Победник е на музичкото шоу „Сите наши песни“ во 2013.,два пати победи на „Макфест“ во 2013. и 2016. година, победила на натпреварот на …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Интервју – Никола Перевски Пере:„Имам верба затоа што знам какви таленти и искрени вљубеници во музиката творат во Македонија!“

Повозрасните познавачи на музичките прилики во Македонија многу добро знаат за групата „Нокаут“. Бенд кој одбележа еден голем период во македонската музика и му даде свој печат, но и ден денес го прави истото,после 20. години работа. Успех, не само во македонски оквири туку и пошироко. „Нокаут“ е бенд кој, …

Повеќе »

(ФОТО) Интервју – Софија Теодор: „Сакав да почуствува љубов, но психопат, лажга и манипулатор, не можеш да смениш“

„Скандалозна и контроверзна“, „без влакна на јазикот“, „директна“…се само дел од префиксите кои одат со името на режисерката, сценаристка, актерка, продуцентка и активистка за правата на ЛГБТ зедницата Софија Теодор. Секогаш директна, отворена, но одмерена (ја знае мерката) во своите изјави па оттаму и чудат нејзините постови на Фејсбук во …

Повеќе »

(ФОТО) Интервју – Џон Илија Апелгрен: „Корумпираните треба да отидат в затвор, неспособните да бидат заменети, но треба и’ свест за тоа!“

Секој вљубеник во музиката, особено џезот, добро знае кој е Џон Илија Апелгрен, човекот кој повеќе од три децении е на музичката сцена, а најмногу од тоа во џезот и стандардите.Поради големиот интерес, утре, (12.12.2017) со Македонската филхармонија ќе има уште еден концерт. Реткост, секако, за наши услови, со оглед …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Интервју – „Некст тајм“:„Нашата поента е на младите да им се приближи македонската изворна музика“

Кога ќе се спомне „Некст тајм“ веднаш како асоцијација ви се појавуваат песните „Ја излези Ѓурѓо“ и „Слушам кај шумат шумите“, особено што нивните видеа допреа до милиони гледачи…Иако започнаа како рок дуо, во последно време повеќе ги привлекува изворната музика и имаат намери да и се посветат…на нивен начин …

Повеќе »

(ФОТО) Интервју – Елена Петреска: „Максимално сум посветена на децата и сите обврски ги организирам според нив!“

„Благодарна сум неизмерно на сите кои гласаат и го споделуваат линкот, на сите новинари кои споделуваат информации и го споделуваат линкот за гласање, и се надевам дека наредниве денови додека трае гласањето ќе соберам доволно гласови за да бидам во првите 10“ – вели Елена Животот некој го живее полека, …

Повеќе »