интервју

Интервју, Reinconnected: Ни претставува огромно задоволство што ќе учествуваме на АНДЕРФЕСТ во Скопје – на пролет очекувајте и албум!

Reinconnected e бенд од Охрид и е составен од четири изведувачи. Нивниот жанр на музика е комбинација од повеќе стилови : Grunge, Industrial psychedelic fat metal. Берндот ќе се претстави и на фестивалот UNDERFEST 2019 во сабота на 06 април, 2019-та година во Јавна Соба во Скопје. Влезот за сите посетители …

Повеќе »

Интервју со Илузија: Публиката на UNDERFEST Скопје ќе ги слушне нашите хитови и нови песни на фестивалот

Илузија се бенд од Кратово и го сочинуваат: Дарио (бас), Младен (гитара), Џо (тапани). Бендот Постои од 2015, и свири хардрок. Имаат издадено еден студиски албум “Остатоци од живот”, кој содржи 9 песни, сниман во “Blue town production” – Скопје, а на пат е и вториот албум. Имаат и еден видео …

Повеќе »

Интервју – Мирослав Пап: „Без вредните и талентирани деца ниту една идеја не може да се реализира!“

Детскиот фестивал “Поточиња” на македонската сцена за прв пат се појави во 2004 година. Идејно и концепциски осмислен од страна на композиторот Мирослав Пап, „Поточиња” стартува како прв фестивал за деца од предучилишна возраст во Македонија. Успешноста и популарноста на првите изданија на фестивалот доведоа до голем интерес кај деца …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Интервју – Вардан Тозија:„Најтешко е да се создаде добар производ, без разлика дали предизвикува насмевки или солзи!“

Ако некој и’ не го следел опусот на Вардан Тозија тогаш после „Џган“ и работата на сериите „На терапија“ и „Преспав“ сигурно слушнал за младиот режисер кому филмот му е во крвта и кој тежнее да раскаже своја приказна и свое видување на нашето секојдневие… „Мојата желба е да внесам …

Повеќе »

Интервју, К’пурдат: Чекаме наскоро да излезе 3-тиот албум

К’пурдат е инди рок група основана во 2013та година во Тетово. Формирана е од Адмир Ибраими (тапанар) и Арбер Ибиши (бас гитара), за потоа кон бендот да се приклучат Флорим Шемши (соло гитара) и вокалот Шпетим Лутфиу. Екипата на Екран разговараше со членовите од бендот: 1. Како што може да …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Интервју – Филип Стевановски: Македонскиот музички професор заедно со ВАН ГОГ „држеше“ лекции по музика!

Во светот на музиката е од многу мал, откако знае за себе, но музичкото образование го започнал на шест години.Во основното музичко училиште во Куманово свирел пијано, за да подоцна образование го продолжи во средното музичко училиште ДМБУЦ „Илија Николовски – Луј“ во Скопје, инструмент тромбон во класа на проф. …

Повеќе »

Ексклузивно интервју со Тревис Ворен, Blind Melon: Новиот албум ќе му конкурира на тоа што „Melon“ некогаш сопрел да го прави

Blind Melon е американски рок бенд формиран во Лос Анџелес, Калифорнија од двајца музичари од Мисисипи и еден од Индијана. Тие се најдобро познати по хитовите “No Rain” од 1993 година, Soup, Galaxie и уживаа критички и комерцијален успех во почетокот на 1990-тите со нивниот нео-психоделичен алтернативен рок. По објавувањето …

Повеќе »

(ФОТО) Ексклузивно интервју со исцелителот Чарли Голдсмит:„Можам да им помогнам на луѓето кои се до мене, но и на оние кои се далеку!“

„Исцелител“ е нова интригантна документарна серија на ТЛЦ каналот, која го следи животот и работата на исцелителот Чарли Голдсмит, кој воедно ја шири свеста за своите извонредни способности за лечење. Чарли има дарба за лечење со помош на својот ум, им помага на луѓето да се ослободат од болката, додека …

Повеќе »

Интервју со бендот „Визија: Дел од албумот го снимивме со еден од најдобрите продуценти Алан О’Конел

Визија е македонска рок група оформена во 2011 година. Во 2013та, биле единствениот македонски бенд кој се нашол во најдобрите 12 балкански рок групи. Кон крајот на истата година на 30-то издание на Рок фест, Марко Џамбазоски ја освојува наградата „најдобар гитарист“ на фестивалот. Во 2016та година, Визија го издаваат …

Повеќе »