филм

Денес во Стара Скопска Чаршија ќе биде одиграна „Вилицата на Ибен Бајерс“

Денес во Стара Скопска Чаршија во Сули Ан во рамките на Скопско лето ќе биде одиграна „Вилицата на Ибен Бајерс“ од Филип Грујиќ во режија на Борис Василески. „Вилицата на Ибен Бајерс“ сведочи за извонредниот подем и трагичниот пад на Ибен Бајерс, човек обземен од амбиции и заробен од смртоносна …

Повеќе »

Македонскиот филм „М“ на Вардан Тозија, ќе ја има честа да го 22-рото издание на „Синедејс“

Оваа година од 13 до 18 јули се отвора 22рото издание на „Синедејс“. Македонскиот филм „М“ на Вардан Тозија, ќе ја има честа да го отвори фестивалот. Филмот „М“, е копродукција меѓу Македонија, Хрватска, Косово и Франција, и претставува приказна за осумгодишниот Марко, кој во суровиот и мрачен свет обземен …

Повеќе »

(ФОТО) Заврши снимањето на краткометражниот игран филм,,Ракетно моделарство”

Играниот филм е работен по сценарио и режија на Златко Калеников, а во продукција на Стримон Филм Скопје „Ракетно моделарство” е краток филм кој обработува тема од детскиот живот каде сите ние сме биле некогаш под нечие влијание. Децата се најмногу изложени, поготово во денешницата. Влијание на деликвенти, влијание на …

Повеќе »

(ВИДЕО) Силвестер Сталоне се враќа: Објавен трејлерот за ​​Mercenaries 4

LIONSGATE објави акциски трејлер за Mercenaries 4, кој го најавува враќањето на Силвестер Сталоне. Речиси една деценија по третиот филм, Џејсон Стетам, Ренди Кутур, Долф Лундгрен и Сталоне се враќаат и се здружуваат со Меган Фокс и 50 Сент во сосема нова мисија. На актерската екипа и се придружуваат дуото …

Повеќе »

(ВИДЕО) Бројка од која боли глава: Џек Николсон заработил 15 пати повеќе од главниот актер за улогата во „Бетмен“

1989 година ја одбележа Бетмен, суперхеројски филм во режија на Тим Бартон, кој ја воодушеви и публиката и критичарите. Денес, филмот се смета за култна класика, а многу фанови на Бетмен го сметаат за една од нивните омилени филмски адаптации на херојот од стрипот. Освен што доби позитивни критики и …

Повеќе »

(ВИДЕО) СКАНДАЛ НА ФЕСТИВАЛОТ ВО КАН: Познатата актерка ја гаѓала режисерката во глава, откако ја исфрлила од такт!

Таа не се ни свртела… Актерката Џејн Фонда (86) е позната по својот фитнес режим поради кој во деветтата деценија изгледа одлично. Но, освен што воодушеви со својот младешки изглед, на овогодинешниот Кански фестивал, таа ги изненади сите со скандалозен испад. Имено, таа на режисерката Жистин Трије и ја врачила …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Доделени наградите: Најдобар филм во Кан е „Анатомија на падот“

Златната палма на 76. Кански филмски фестивал ја доби филмот „Анатомија на падот“ на француската режисерка Жастин Триет. Во тој филм, како и во исто така наградениот филм „Зона на интерес“, главната улога ја има Германката Сандра Хилер. Златната палма на 76. Кански филмски фестивал ја освои филмот „L’ anatomie …

Повеќе »

(ВИДЕО) Критичарите го фалат новиот филм на Џерард Батлер, тоа е еден од неговите омилени филмови што ги снимил

Џерард Батлер смета дека филмот „Plane“ (Опасен лет) е еден од најдобрите што ги снимил. Иако Шкотланѓанецот доминираше во бројни акциони филмови, како што се „300“, „Граѓанин со опасни намери“ и „Ловец на глави“, овој нов акционен трилер е меѓу неговите омилени. Филмот го следи пилотот Броди Торенс (Џерард Батлер), …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ДЕВЕТ МИНУТНИ ОВАЦИИ во Кан за новиот филм на МАРТИН СКОРСЕЗЕ: Критиката не можеше да биде подобра, велат и дека ова е најдобрата улога на ЛЕОНАРДО ДИ КАПРИО

Вечерта во Кан синоќа беше резервирана за премиерата на новиот филм на Мартин Скорсезе „Killers of the Flower Moon“. Публиката го награди ова достигнување со деветминутни овации. Критиките не можеа да бидат подобри. Познатиот режисер е пофален, но и Леонардо ди Каприо кој ја игра главната улога во овој филм …

Повеќе »