филм

Премиера на филмот „М“ во Битола

Денес во Центар за култура во Битола со почеток од 20:00 часот, премиерно ќе биде прикажан  вториот долгометражен филм на режисерот Вардан Тозија „М“. М“ е фантастична бајка за осамено, осумгодишно момче Марко, кое е во потрага по љубов низ мрачниот, дистописки свет на нашата блиска иднина. Сценариото е на …

Повеќе »

„Љубовната соба“ на режисерката Сузана Диневски на филмски фестивали во Романија, Грција и Обединетите Арапски Емирати

Долгометражниот документарен филм „Љубовната соба“ во режија на Сузана Диневски, кој е реализиран со поддршка на Агенцијата за филм, Сузи Кју продукција и Аворд филм и видео е избран во официјалната селекција на 30-то издание на документарниот филмски фестивал АСТРА што се одржува во Сибиу, Романија од 15 до 22 …

Повеќе »

Милена Дравиќ денес ќе го прославеше својот 83-ти роденден

Милена Дравиќ е родена на 5 октомври 1940 година, во Белград, во населбата Дорчол, а нејзиниот роден дом се наоѓал наспроти црквата Свети Александар Невски. Учела во основното училиште „Јанко Веселиновиќ“, а потоа се запишала во Првата белградска гимназија. Таа се занимавала со изведувачки уметности уште од четиригодишна возраст, најпрвин …

Повеќе »

Денес започнува 9-тото издание на Меѓународниот фестивал на етнографски филм ЕТНОФФ

Во организација на Македонско студентско етнолошко друштво, денес и утре, во Кинотеката на Северна Македонија ќе се одржи 9-тото издание на меѓународниот фестивал на етнографски филм ЕТНОФФ. Отварањето на настанот е закажано за 19:00 часот. Програмата за денес е следна: 19:15 ПРОЕКЦИЈА НА ФИЛМОВИ ПРАШИНА- Каја Ракушчек (Словенија) AШК(ЉУБОВ)- Владимир …

Повеќе »

„Најсреќниот човек на светот“ – кино проекција во Кочани

Денес и утре во Национална установа- Центар за култура “Бели мугри”во Кочани, можете да ги проследите кино прoекциите на филмот „Најсреќниот човек на светот“ во режија на на Теона Стругар Митевска. Проекциите и двата дена започнуваат во 20:00 часот а цената на билетот изнесува 100 денари. Филмот имаше премиера лани …

Повеќе »

На денешен ден е роден Jason Priestley – Брендон од серијата „Беверли Хилс“

На денешен ден во 1969 година во Ванкувер – Канада, е роден популарниот актер Jason Priestley. Својата кариера ја започнува правејќи реклами за големи компании и се појавува во мали филмски улоги. Во 1990 година тој беше избран да го глуми Брендон Волш во хит серијата Беверли Хилс. Серијата достигна …

Повеќе »

Проекција на филмот „Нешто слатко“ во рамките на Меѓународниот Ден на млади

Во рамките на Меѓународниот ден на млади, денес 11 август 2023 година во паркот на Франкофонијата ќе се одржи проекција на филмот „Нешто слатко“. Настанот е од отворен тип и ќе започне во 20:30 часот. Во склоп на истиот ќе се послужуваат освежителни пијалоци, со цел да се осигура добра …

Повеќе »

Театарот „Војдан Чернодрински“ со претста , одлично се претстави на 12 издание на фестивалот „Мирослав Крлежа“во Загре

Театарот „Војдан Чернодрински“ со претставата “Глембаеви“  по текст на Мирослав Крлежа, во режија на Бранко Брезовец, одлично се претстави на 12 издание на фестивалот „Мирослав Крлежа“во Загреб, кој се одржува по повод 130 години од раѓањето на овој истакнат писател.             Претставата изведена во театарот Керемпух на 4 јули, публиката …

Повеќе »

Прилепскиот теaтар вечерва ќе ја изведе Глембаеви во Загреб

          Театарот „Војдан Чернодрински“ со претставата „Глембаеви“ во режија на Бранко Брезовец, гостува во Загреб на фестивалот посветен на Мирослав Крлежа. Загребската публика има можност вечерва од 21 оо.ч. во сатиричниот театар Керемпух, да ужива во изведбата на „Глембаеви“ која е критика на нововековната тајкунска чудовишност. Композитор е Никола Мицевски, …

Повеќе »