филм

Оскарот за најдобар филм му припадна на Nomadland

ЕДНА од најчудните години, како што се очекуваше, изроди една од најчудните филмски години, а такво беше секако и доделувањето на најпрестижната филмска награда, која се обидуваше да го задржи зракот на нормалноста со сета сила на продуцентите, но вибрацијата на пандемијата избувнуваше во секоја секунда. Едноставно кажано, филмовите номинирани …

Повеќе »

(ФОТО) Пред Оскарите доделени Златните малини: Еве кој ги добил наградите за најлош филм!

Наградите Златна малина за најлошите достигнувања во светот на филмот во 2020 година беа доделени во саботата во Лос Анџелес. Како најлош филм беше „награден“ „Апсолутен доказ“, во кој најлош актер е Мајк Линдел, а наградата му беше доделена и на поранешниот адвокат на Трамп, Руди Џулијани.   View this …

Повеќе »

(ВИДЕО) Во пресрет на Оскарите се појавиле белешки на член на Академијата: Ги исплукал номинираните филмови!

Престижните Оскари се одржуваат ноќта од 25. на 26. април, а во пресрет на церемонијата, во јавноста се појавиле белешките на еден член на Академијата, пишува Hollywood Reporter. Дури осум играни филмови се натпреваруваат во трката за Оскар, а за номинациите и победниците одлучуваат членовите на Академијата со гласање секоја …

Повеќе »

Оскарот донесува нешто ново:„Гледајте се за да не испуштите нешто!“

Пет песни номинирани за овогодинешните Оскари ќе бидат изведени на покривот на новиот музеј на Академијата за филмска уметност и наука во мало рибарско гратче во Исланд, во обидот продуцентите да го освежат форматот на шоуто погодено од пандемијата на Ковид 19 Ѕвездата на „Хамилтон“, Лесли Одом Јуниор ќе биде …

Повеќе »

НАСКОРО Е ДОДЕЛУВАЊЕТО НА ОСКАРИТЕ: Бред Пит, Хали Бери, Харисон Форд и Рис Витерспун се водители на годинешното!

БРЕД Пит, Хали Бери, Харисон Форд и Рис Витерспун се само дел од славните личности кои како водители ќе учествуваат оваа година на 93-тата престижна церемонија на Оскарите, што ќе се емитува во недела, 25. април, објавила Американската академија за филмска уметност и наука. На Бред Пит, минатогодишниот оскаровец во …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Пристигна трејлер за холивудскиот хит со Рајан Рејнолдс и Салма Хаек

Објавен е трејлер за холивудскиот блокбастер „Hitman’s Wife Bodyguard“ (Жена на телохранителот на Хитман). Вчера беше објавен трејлер за претстојниот филм, кој беше снимен, меѓу другото, во Риека и Истра, а за само еден ден го погледнаа повеќе од 1,3 милиони луѓе. Во главните улоги се Рајан Рејнолдс, Салма Хаек …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Прво корона па после злоставување: „Дизни“ во големи проблеми поради филмот „Смрт на Нил“

„Дизни“ се најде во неволја поради филмот „Смрт на Нил“, во кој глуми Арми Хамер, актер кој неодамна се најде во центарот на скандалот, откако протекоа пораки поради што некои го обвинија за канибализам. Меѓутоа, актерот неодамна беше обвинет за сексуално злоставување и силување. Се разбира, ова им создава сериозни …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) НЕУНИШТИВ: Клинт Иствуд во новиот филм режира и глуми!

Филмот во режија на Клинт Иствуд со наслов „Плачи, Мачо“, во кој тој ја игра и главната улога, премиерно ќе биде прикажан на 22. октомври. Холивудската легенда премиерата на овој филм ја дочекува на 91. година и во тоа остварување тој се враќа на вестернот на свој начин. Во годините …

Повеќе »

(ФОТО) Откриени деталите за доделувањето на Оскарите: Ќе се одржи интимна церемонија во живо – без „Зум“

Организаторите на овогодинешните Оскари открија одредени детали, наведувајќи дека и покрај пандемијата, сè ќе се одвива како и претходните години. Ова значи дека нема да има повици преку „Зум“ за време на церемонијата, а „дрес кодот“ за црвениот тепих не вклучува тренерки и патики, туку вистински гала-изданија. „За оние кои …

Повеќе »