актуелности

(ФОТО) Лица од зад камерите без кои не се може – Симе Младеновски – продуцент: Квалитет и истрајнот!

За продуцентската работа ретко се знае, бидјќи тие се зад камерите а го овозможуваат сето она што го гледаме на малите екрани…Да се биде продуцент и да се опстојува повеќе од 30. години не е едноставно, но токму тоа му успеало на Симе Младеновски, сега, продуцент на многу гледаната емисија …

Повеќе »

„#Седидома со Милчо“: Вечерва на МТВ е „Бикини Мун“

По прикажувањето на „Пред дождот“, „Мајки“ и „Сенки“, вечерва на МТВ во 22. часот ќе биде емитуван филмот „Бикини Мун“ на најнаградуваниот македонски филмски режисер Милчо Манчевски. Манчевски преку Фејсбук го најави својот придонес и поддршка на вонредните мерки против ширењето на коронавирусот. „#Седидома со Милчо“, порача режисерот.

Повеќе »

(ВИДЕО) Специјална „Еден на Еден – Седи си дома“ со Влатко, Симон, Тамара, Елена, Жељко…

Време е за седење дома па во тој манир и Жаре го сними најновото издание на „Еден на еден“… Симон Трпчески, Влатко Стефановски, Тамара Тодевска, Елена Ристеска, Жељко Самарџиќ од Белград и Јован Јованов од Канада се гости во новата епизода на „Еден на Еден“ наречена „Седи си дома!“. Жаре …

Повеќе »

(ВИДЕО) „Фчерашни новости“ предлага како да се работи од дома за време на корона вирус?

Една од препораките, за време на светската пандемија поради корона вирусот, е да се биде во домашна изолација и да се работи од дома. Фчерашни новости влезе во еден изолиран дом се со цел да ви долови како изгледа еден работен ден во изолација на една од најтешките професии кај …

Повеќе »

„Лица и дела“: Одблизу со новата македонска ѕвезда Ташко Каранфиловски

Вечерва гостин во денешното издание на „Лица и дела“ ќе биде Ташко Каранфиловски, ново име на македонката музичка сцена, но пејач кој има учествувано на многу фестивали. Каранфиловски има издадено албум, а неодамна се врати и од турнејата по Австралија каде имаше свои настапи пред нашинците во Сиднеј, Мелбурн,, Волонгонг…

Повеќе »

ТДМ и МРТ секоја недела на пладне ќе емитуваат претстави за најмладите

Н.У. Театар за деца и младинци во соработка со МРТВ, секоја недела од 12. часот ќе прикажува дел од претставите на репертоарот за најмладите. „На овој начин сакаме да придонесеме во дружeњето со нашата верна публика, додека седиме дома, а воедно да го означиме нашиот 30 -ти јубилеен роденден (25 …

Повеќе »

ЕБУ ја откажа Евровизија!

Овогодишниот Евросонг требаше да се одржи во Ротердам, но поради новонастанатата ситуација со пандемијата со коронавирусот е откажан. Поради сѐ поголемиот број смртно настрадани од ковид-19 првпат во историјата овој музички натпревар е откажан. Нашата земја на Евросонг требаше да ја претставува Васил Гарванлиев со песната „You“. Ова е дел …

Повеќе »

(ВИДЕО) ДОБРО Е ДА СЕ ПОГЛЕДНЕ за да се РАСЧИСТАТ некои дилеми: Даниловски и Аврамовски во „Отворено“ на ТВ Алфа

Ако ја пропуштивте синоќешната емисија „Отворено“ на ТВ Алфа со Горан Момироски, со доктор епидемиолог Драган Даниловски и доктор гастро ентро-хепатолот Владимир Аврамовски, која донесе многу информации но и предлози за справување со епидемијата на коронавирусот, можете да ја погледнете на линкот подолу: ОТВОРЕНО СТУДИО НА АЛФА СО ГОРАН МОМИРОВСКИ …

Повеќе »

(ВИДЕО) Петар Грашо во „Еден на Еден“ открива за што е одговорен тој а за што Даниела!

Петар Грашо ќе биде гостин во новата „Еден на Еден“ кај Жаре, во недела од 18.30 на Канал 5. Далматинскиот пејач и автор искрено раскажал многу негови животни приказни во специјалот на „Еден на еден“. Една од нив е онаа за неговата долгогодишна партнерка, пејачката Даниела Мартиновиќ. „Јас сум одговорен …

Повеќе »