Bojan

Промоција на стихозбирката „Номадски затвори“ од Ивана Јовановска

Четврток, 5.10.2023 година, од 20:00 часот во кафе-книжерница „Буква“ ќе биде промовирана стихозбирката „Номадски затвори“ од Ивана Јовановска. Промотор: Јулијана Величковска, а стихови ќе чита: Андреј Ал-Асади. „Номадски затвори“ на Ивана Јовановска е емотивна имплозија. Поезија, небаре падната трепка што чека најнежниот здив на ветрот да ја однесе далеку, сосе …

Повеќе »

Митко Панов / Наместо вовед

Во четврток, 5 октомври во Националната галерија на Македонија – Мала станица, со почеток од 20:00 часот ќе може да ја погледнете изложбата на делата од Митко Панов,  насловена како  „Наместо вовед“. Изложбата на Митко Панов е осмислена да прикаже два елемента од неговото творештво – сликарството и филмот. Всушност …

Повеќе »

Промоција на поетската збирка „Мед и младост“ на Гордана Михаилова Бошнакоска

Утре, 4 октомври 2023 година, од 19 часот, во Културно Информативниот Центар – Скопје во Салонот Империјал 1, ќе биде промовирана збирка „Мед и младост“ на Гордана Михаилова Бошнакоска. Промотор е писателот Гоце Смилевски, стиховите ги кажуваат артистите Софиа Насевска Трифуновска и Мартин Манев. Најновата поетска збирка Мед и Младост …

Повеќе »

Изложба „Животи обликувани од вода“

Изложбата „Животи обликувани од вода“ ќе се одржи во Културно-информативниот центар во Скопје на 5 октомври, 2023 година во 19:00 часот. Изложбата „Животи обликувани од вода“ ја открива сложеноста на нашиот однос со реките и ги документира врските меѓу луѓето и реките преку објективот на седум етаблирани фотографи од Босна …

Повеќе »

Љупка Димитровска не напушти на денешен ден пред седум години

Љупка Димитровска е родена во Скопје на 25 јули 1946 година. Нејзиниот прв албум насловен како „Љупка“ бил издаден во 1975 година, а потоа следеле уште голем број албуми и синглови. Таа била сопруга на големиот хрватски и југословенски композитор  на популарна музика Никица Калоѓера, која е автор на нејзините …

Повеќе »

Изложбата на делата од Лесновска ликовна колонија 2023

Денес во Национална установа- Центар за култура “Бели мугри”- Кочани, со почеток од 12:30 часот ќе биде поставена изложбата на делата од Лесновска ликовна колонија 2023. Далечната 1992 година започнува приказната наречена ,,Лесновска ликовна колонија“. Од тогаш па се до денес Ликовната колонија прерасна во голема културна манифестација, која денес …

Повеќе »

„Будење“ – Отворање на новата концертна сезона 2023/2024 во Филхармонија

Секој почеток е нов предизвик, секој концерт возбудлива авантура која не смее да се пропушти. Ви го најавуваме стартот на сезоната 2023/2024 во Филхармонија. Новата концертна сезона на оркестарот на Македонска филхармонија започнува на 5 октомври во 20:00 часот, а како солист ќе настапи Барнабаш Келемен, унгарски виолинист со виртуозна …

Повеќе »

GrandVin 2023 – “Вкусот на Наградите”

Петото издание на GrandVin 2023 или “Големо Вино” е фокусирано на интернационално наградените македонски вина во 2022/23 година. Настанот е насловен како “Вкусот на Наградите 2023” – The Taste of Awards 2023, и ќе се одржи традиционално во хотелот Хилтон – 55Бар на 05 Октомври 2023, со почеток 18:00 часот. …

Повеќе »

Споменар: 20 кратки и интересни одговори на Антони Анев, вокал на „Преку Ред“

Во рубриката „Споменар“ нашите познати личности одговараат на 20 кратки и интересни прашања по теркот на споменарите што беа актуелни кај тинејџерите во 80те и 90те години пред интернетот да стане главна занимација. Се надеваме дека за миг ќе ви ги „разбудиме“ најубавите спомени … Денес прочитајте го споменарот на …

Повеќе »