Bojan

На денешен ден е роден актерот Јордан Витанов

Јордан Витанов е роден во Велес на 13 јануари 1958 година. Тој е македонски театарски и филмски глумец и режисер. Живее и работи во Велес. Дипломирал на отсекот за глумечка игра на Факултетот за драмски уметности во Скопје во 1986 година. Од 1987 год. е член на Народниот театар „Јордан …

Повеќе »

Зимска школа 2024

Планинарскиот спортски клуб „Х2О“ од Скопје, традиционално и оваа година ја организира Зимската школа, во недела, 14 јануари 2024 година. Школата ќе се одржи на скијачкиот центар – Попова Шапка ( 1780 мнв ). Поканата за Зимската Школа на Х2О е упатена до нашите стари и нови членови како и …

Повеќе »

Перформанс за деца „Вселенска Мисија“ – работилница, анимација и цртање на лице

Утре, со почеток во 11:00 часот во Public Room (Јавна Соба) во Скопје, ќе се одржи перформансот за деца насловен „Вселенска Мисија“. Перформансот е наменет за деца 5+. Перформанс за деца кој што започнува со цртање на лице! Децата потоа седнуваат во публика и започнува Вселенската мисија. Нашиот Супер Вселенко …

Повеќе »

Зимска размена на облека и додатоци во Социјалниот Центар Дуња

Во сабота на 13 јануари 2024 година, од 17 до 19 часот во Социјалниот Центар Дуња, во духот на солидарноста ќе биде организирана размена на зимска облека и додатоци. Правила за учество: – Носиш неколку парчиња зимска облека и модни додатоци кои веќе не ти се потребни. Секое парче мора …

Повеќе »

Сеќавање: На денешен ден во 2014 година почина еден од најактивните македонски резбари Димитри Јанков

Димитри Јанков е роден во Охрид на 21 октомври 1919 година. Тој беше еден од најактивните резбари од постарата македонска генерација, кој зад себе има оставено голем број на уметнички копаничарски дела. Тој својот живот го посветил на усовршувањето на копаничарскиот занает, и се смета за претставник на македонската резбарска …

Повеќе »

Денес роденден слави нашиот актер и режисер Бајруш Мјаку

Бајруш Мјаку е роден во Качаник на 12 јануари 1952 година. Тој е македонски глумец и режисер. Во средината на шеесеттите доаѓа во Скопје и тука завршува Гимназија во „Зеф Љуш Марку“. Уште како средношколец почнува да статира и да игра некои улоги во тогашната Албанска драма, при Малцинскиот театар. …

Повеќе »

Спремајте ги суратите! – од 12 до 14 јануари ќе се одржи Вевчанскиот Карневал 2024

Најстарата манифестација кај нас, Вевчанскиот Карневал кој е стар најмалку 1460 години, традиционално и оваа година ќе се одржи од 12 до 14 јануари 2024 година. Вевчанскиот карневал во суштина е обичај под маска, кој се празнува на 13 и 14 јануари секоја година и е посветен на св. Василиј …

Повеќе »

„Фамилија Металковци“ – интерактивен концерт и работилница во Македонската Филхармонија

Во сабота, 13 јануари 2024 година, во Македонската Филхармонија, со почеток во 11:00 часот ќе се одржи интерактивен концерт и работилница насловен „Фамилија Металковци“. Едукацијата на најмладата публика е многу важна за нас, како институција, зошто на овој начин ја создаваме нашата идна публика, ги поттикнуваме децата да развијат интерес …

Повеќе »

Промоцијата на книгите од Пламен Тотев и Сашо Кокаланов

Во малата сала (театар) во Центарот за култура во Куманово, вечерва, со почеток во 19:00 часот, ќе се одржи промоцијата на книгите „Животот на литературната класика“ од Пламен Тотев и „Среќните луѓе не слават родендени“ од Сашо Кокаланов. Промотори на настанот ќе бидат: Петар Андоновски, Стојан Синадинов и Сашко Насев. …

Повеќе »