Bojan

Промоција на книгата „Траума и театар: Горан Стефановски“ од Мишел Павловски

На 29 ноември 2023 година, во Културно информативниот центар во Скопје со почеток во 10:00 часот во Салон Империјал 2, ќе биде промовирана книгата „Траума и театар: Горан Стефановски“ од Мишел Павловски. Книгата ќе ја промовираат Емил Ниами и Мишел Павловски. Мишел Павловски е редовен професор по културолошки студии на …

Повеќе »

“Временски Одрази“ – самостојна изложба на Ристе Мицевски

Утревечер во Оро-радио, галерија и бар, со почеток во 20:00 часот, ќе може да ја погледнете самостојната изложба на нашиот талентиран уметник Ристе Мицевски, со наслов “Временски Одрази“, на која ќе бидат претстави неговите најнови дела создавани во текот на последните пет години. Оваа уникатна колекција на слики претставува вистинско …

Повеќе »

Промоција на книгата „Гласот на земјата“ од Мендо Димовски

Утре, во Домот на културата во Виница, со почеток во 12:30 часот, ќе биде промовирана книгата „Гласот на земјата“ од авторот Мендо Димовски. Со првичните песни во Македонија што се родија после ослободувањето, односно со одот на „Силно светнатиот ден“ на Кочо Рацин и „Сончевата колона“ на Блаже Конески, се …

Повеќе »

Изложба на слики од Mеѓународната ликовна колонија “Св. Јоаким Осоговски” 2023

На 29 ноември 2023 година (среда) во 12 часот, во изложбениот салон Галерија 22 при Центарот за култура Ацо Шопов – Штип, ќе биде отворена изложбата на слики од 37. издание на Mеѓународната ликовна колонија “Св. Јоаким Осоговски” 2023 година. На изложбата се застапени триесетина дела работени од автори од …

Повеќе »

Сеќавање на академикот Блаже Ристовски, кој почина на денешен ден во 2018 година

Блаже Ристовски бил роден во Гарниково, Кавадаречко на 21 март 1931 година. Истакнат македонски книжевен историчар, филолог, фолклорист и историчар. Во првата Влада на Република Македонија од 1991 година Ристовски е избран за потпретседател. Тој е уредник на првата „Македонска енциклопедија“ во издание на МАНУ. Ристовски потекнува од македонско патриотско …

Повеќе »

На денешен ден е роден нашиот познат актер Сашко Коцев

Сашко Коцев е роден на 28 ноември 1981 година во Куманово. Тој е еден од најпознатите македонски театарски, филмски и телевизиски глумци, стендап комичар и водител. Дипломира на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ на Факултетот за драмски уметности, Скопје, на отсекот за актерска игра во класата на проф. Владимир Милчин, …

Повеќе »

Премиера на претставата „Пикник на фронтот“ утревечер во Драмски Театар Скопје

Утревечер, 28 ноември 2023 година, во Драмскиот татар во Скопје, со почеток од 20:00 часот, премиерно ќе биде изведена претставата „Пикник на фронтот“. Автор: Фернандо Арабал Режија: Андреј Цветановски Сценографија: Сергеј Светозарев Костимографија: Раде Василев Композитор: Димитар Андоновски Улоги:Биљана Драгиќевиќ – Пројковска, Филип Трајковиќ, Дамјан Цветановски, Стефан Вујисиќ, Соња Стамболџиоска …

Повеќе »

Хуманитарен настан за Петар

Во среда, 29 ноември 2023 година, со почеток во 19:00 часот, во НУ Центар за култура “Григор Прличев” – Охрид, ќе се одржи хуманитарен настан за Петар. Во организација на Црвен крст Охрид, со помош и поддршка од страна на Никола Тодороски, е организиран хуманитарен настан со цел собирање на …

Повеќе »

Денес во МКЦ – Премиера на перформансот „Мачката Елеонора“

Денес, во МКЦ клуб, со почеток во 20:00 часот, премиерно ќе биде изведен перформансот „Мачката Елеонора“ по монодрамата на Карен Јес, со авторски текстови од колективот и текстови на Елфриде Јелинек, Пол Б. Пресиадо и Силвија Федеричи. Премиерата на перформансот е дел од изведувачката програма на Фестивалот за феминистичка култура …

Повеќе »