Bojan

Самостојна изложба на Надја Розева во Чифте амам

На 11.04.2024 година, четврток, во 19:30 часот, во Чифте амам ќе биде отворена самостојна изложба на Надја Розева. На изложбата ќе бидат прикажани медални скулптури создадени во различни периоди, како и други дела на авторот. Изложбата ќе трае до 7 мај 2024 година. Националната галерија за прв пат ќе ги …

Повеќе »

Проекција на филмот „Се сеќаваш ли на Доли Бел“ вечерва во Кинотека на Македонија

Вечерва со почеток во 19:00 часот во Кинотека на Македонија ќе биде прикажан босанскиот филм „Се сеќаваш ли на Доли Бел“. Овој филм е е првата соработка на сценаристот Сидран и Кустурица, ученикот на славната „Прашка школа“. Филмот го доби Сребрениот лав на Венецискиот фестивал како најдобро дебитантско дело и …

Повеќе »

Промоција на „Љубов во топка“ – интерактивна сликовница од авторката Ана Јовковска

Во четврток на 11 април 2024 година во 19:00 часот во КСП Центар Јадро во Скопје, ќе се одржи промоцијата на интерактивна сликовница „Љубов во топка“ од авторката Ана Јовковска и илустраторката Иванка НиБа. Промотор на сликовницата е универзитетскиот професор и писател Владимир Мартиновски. „Љубов во топка“ е интерактивна илустрирана …

Повеќе »

Сеќавање: На денешен ден се збогувавме со еден од најголемите македонски сликари Лазар Личеноски

Лазар Личеноски е роден во Галичник на 26 март 1901 година. Тој беше македонски експресионистички сликар и еден од најавтентичните сликари на македонскиот предел, во кои внесувал и фолклорни елементи. Сликал и мртва природа, портрети и мозаици. Уметничка школа со академски курс завршил во Белград, 1927 г. Специјализирал ѕидни техники …

Повеќе »

Денес роденден слави професорката и книжевна критичарка Весна Мојсова-Чепишевска

Весна Мојсова-Чепишевска е родена на 10 април 1967 година во Скопје. Tаа е ќерка на Љубица Мојсова (1945), родена Ивановска и на Сократ Мојсов (1942), познатиот фудбалер и е еден од неколкуте легенди на ФК Вардар. Од својата десетта па сè до својата осумнаесетта година, таа е член на Детското …

Повеќе »

ТАНЕЦ ВО ФОКУСОТ – мултимедиајлен настан во рамките на чествувањето на 75-годишнината од основањето на Танец

Во четврток на 11 април 2024 година во Кинотека на Македонија, со почеток во 19:00 часот, ќе се одржи мултимедиајлен настан на НУ Танец во соработка со Кинотека на РСМ, организиран во рамките на чествувањето на 75-годишнината од основањето на Танец. Во него се предвидени повеќе содржи – проекции, осврти, …

Повеќе »

„3 генерации Ташковски“ – изложба во МАНУ

Во четврток на 11 април 2024 година во Македонската Академија на Науките и Уметностите во Скопје, со почеток во 18:00 часот ќе биде отворена изложбата на трите генерации уметници, Ристо Ристовски, Васко Ташковски и Лара Ташковска. Ристо Ристовски е роден 1912 г. во с. Нижополе, Битола. До јули 1928 година …

Повеќе »

Проекција на филмот „Мементо“ во Кинотека на Македонија

Денес, со почеток во 18:00 часот во Кинотека на Македонија ќе биде прикажан филмот „Мементо“. МЕМЕНТО ја имаше својата премиера на филмскиот фестивал во Венеција. Набргу потоа, филмот се здоби и со награда на фестивалот САНДЕНС, како и со номинации за Оскар. Филмскиот автор Стивен Содерберг, со корени во независното …

Повеќе »

Промоција на монографијата ,,Стојан Стојков – мојот творечки пат”

Во организација на Сојузот на композиторите на Македонија – СОКОМ, утре 10.04.2024 (среда) во Музејот на македонската борба, со почеток во 19.30 часот, ќе се одржи промоцијата на монографијата ,,Стојан Стојков – мојот творечки пат”. Монографијата е посветена на делото, животниот и творечки пат на почитуваниот композитор и професор Стојан …

Повеќе »