Bojan

Сеќавање: Пет години без нашиот фолк пејaч Момо Николовски

Момо Николовски е роден во Струга во 1957 година. Завршил музичка академија, отсек етномузикологија. Кариерата ја започнал во Струга, каде пеел забавна музика некаде во средината на осумдесетиите години од XX век. Успешно настапувал на фестивалите подеднаково пеејќи и новосоздадени и забавни мелодии. Негови хитови се „Молчи срце молчи“, „Билјана“, …

Повеќе »

На денешен ден е роден нашиот истакнат режисер и сценарист Владимир Блажевски

Владимир Блажевски е роден во Скопје на 3 јуни 1955 година. Тој е познат македонски режисер и сценарист. Автор е на над 200 ТВ емисии, играни и документарни филмови. Од 1977 година професионално се занимава со филм, во 1978 година дипломирал филмска режија на Факултетот за драмски уметности во Белград …

Повеќе »

После 33 години една Стеријина награда повторно во Народниот Театар Битола – Сандра Грибовска Илиевска е добитник на наградата за најдобра млада актерка

Со гордост и среќа, објавуваме дека Сандра Грибовска Илиевска е добитник на наградата за најдобра млада актерка, на штотуку завршеното 69то по ред Стеријино Позорје во Нови Сад, Србија. Стеријината награда од Фондот „Дара Даринка Чалениќ“ за најдобра млада актерка – САНДРА ГРИБОВСКА ИЛИЕВСКА за улогите на Малата сестра, Алиса, …

Повеќе »

„Коперникус 551“ – Мејл-арт изложба на Златко Крстевски

На 3 јуни 2024 година (понеделник), во НУЦК Марко Цепенков, со почеток во 20:00 часот пред прилепската публика ќе се претстави Златко Крстевски со еден невообичаен проект, не многу етаблиран на нашите простори. Станува збор за мејл-арт изложбата со наслов „Коперникус 551“. Златко Крстевски е роден во Прилеп и во …

Повеќе »

Деветнаесетта Завршна изложба на дела изработени од членовите на ликовното студио „Арс вивенди“

На 3.6.2024 (понеделник), со почеток во 19:00 часот, во НУ Дом на култура „Кочо Рацин“-Скопје, во големата сала-сутерен, ќе биде отворена деветнаесеттата завршна изложба на дела изработени од членови на ликовното студио „Арс вивенди“, под менторство на академскиот сликар и ликовен педагог м-р Тони Шулајковски. Во ликовното студиото „Арс вивенди“ …

Повеќе »

Прв самостоен концерт на Благој Ламњов во Македонија

Во понеделник на 3-ти јуни 2024 година во Народниот театар „Јордан Хаџи Константинов – Џинот“ во Велес, со почеток во 20:00 часот, ќе имате уникатна можност да уживате во концертот на Благој Ламњов. Во овој интимен концертен амбиент, македонско-шведскиот кларинетист Благој Ламњов ги поместува границите на инструментот кларинет, мешајќи го …

Повеќе »

„Мешана приказна“ – завршна театарска претстава на малите групи на Тинтири – Минтири.

Претставата „Мешана приказна“ е завршна претстава на малите групи на Тинтири – Минтири. Истата ќе се одигра во Театар за деца и младинци на 2 јуни во два термина: од 11.00 и од 13.00 часот. „Сите принцези и неколку други ликови од светот на бајките слушнаа за свадбата на Снежана. …

Повеќе »

Осмо издание на „Вози право, вози здраво“

Ги повикуваме сите граѓани на Скопје кои сакаат низ центарот на Градот слободно да ги возат своите велосипеди, ролерки, тротинети (електрични или обични), скироли и бебешки колички да ни се приклучат на најмасовното возење по улиците ослободени од автомобили. Настанот ќе се одржи на 2 јуни, недела со СТАРТ од …

Повеќе »

Денес се сеќаваме на големиот македонски композитор Кирил Македонски

Кирил Македонски е роден во Битола на 19 јануари 1925 година. Тој беше истакнат македонски композитор, автор на првата македонска национална опера „Гоце“, која својата премиера ја доживеала во Скопје, во 1954 година. Покрај камерни творби, тој пишувал музика и за радиодрами и за театарски пиеси, потоа за краткометражни филмови, …

Повеќе »