Bojan

Ретроспективна изложба на авторот Владимир Георгиевски

Денес, со почеток од 19:00 часот во ЈОУДК “Бранд Петрушев” Богданци, ќе биде отворена ретроспективната изложба на еден од најзначајните македонски уметници Владимир Георгиевски (1942–2017). Георгиевски зад себе остави скапоцена ризница од уметничко богатство. Во неговите дела болска златна нишка што ги поврзува и води кон скриеното духовно благо закопано …

Повеќе »

Промоција на книгата „Културолошки точки на Македонија“ од Алексанадар Јорданоски

Вечерва во Дом на млади во Штип, со почеток од 19:00 часот ќе се случи промоцијата на книгата „Културолошки точки на Македонија“ од м-р Алексанадар Јорданоски. Со оглед на долгогодишниот ангажман на Александар Јорданоски во институции кои се грижат за наследството, материјално и нематеријално, управуваат со него и креираат политики …

Повеќе »

На денешен ден е родена нашата актерка Викторија Анѓушева

Викторија Анѓушева е родена во Скопје на  1 декември 1959 година. Таа е македонска театарска, филмска и телевизиска глумица. Покрај ангажманот на театарската сцена како актерка, реализира и театарски кореографии. Анѓушева ги остварила следниве тетарски улоги: Наталија Митиќ (Карамазови, 1984) ; Пил (Крал Иби, 1984); Кристина ( Дупло дно, 1984);Снеже/ …

Повеќе »

Слушнете ја „Единствен“ – новата песна и спот на скопскиот бенд Red18

Red18 се одличен млад бенд кој е добро препознатлив кај публиката и веќе зазема значајно место на македонската алтернативна сцена. Зад себе го имаат албумот Red18’s Grit, а настапуваат и на сите позначајни фестивали во земјата. Последно публиката имаше можност да ги види на овогодинешното издание на фестивалот Андерфест. Од …

Повеќе »

Изложба на карикатури од меѓународниот фестивал за хумор и сатира “In Vinica Veritas”

Во петок, на 1 декември 2023 година во НУЦК “Бели мугри” во Кочани, во Салон фоаје 1, со почеток во 12:30 часот, ќе биде отворена изложбата на дела „Карикатури“ од меѓународниот фестивал за хумор и сатира “In Vinica Veritas”. Традиционалната манифестација МЕЃУНАРОДНИОТ Фестивал за хумор и сатира “IN VINICA VERITAS” …

Повеќе »

„Latin Jazz Grooves“ – Концерт на Битолскиот Дувачки Оркестар

На 1 декември 2023 година со почеток во 20:00 часот во Центарот за култура во Битола, БИТОЛСКИОТ ДУВАЧКИ ОРКЕСТАР ве поканува на нов голем концерт насловен „LATIN JAZZ GROOVES” – Big Band Edition. Дојдете да уживате во латино звуците на нашиот оркестар и во прекрасниот вокал на нашиот гостин Бојан …

Повеќе »

Годишен симпозиум на Здружението на ликовни критичари – АИКА Македонија – „Визуелизирање на еднаквоста: женските улоги во обликувањето на уметничките наративи“

На 1 декември (петок) 2023 година, со почеток од 12:00 часот во Музејот на современа уметност во Скопје, ќе се одржи годишниот симпозиум на Здружението на ликовни критичари – АИКА Македонија, насловен „Визуелизирање на еднаквоста: женските улоги во обликувањето на уметничките наративи“. Учесници на симпозиумот се Нада Пешева, Ана Ивановска …

Повеќе »

Дискусија на тема: вештачката интелигенција од перспектива на христијанската философија

Третата дискусија од Форумот за интердискурзивен дијалог „Philosophia Christiana“, ќе се одржи во петок на 1 декември 2023 година во Градската Библиотека “Браќа Миладиновци” во Скопје, со почеток во 19:00 часот. Дискусијата ќе се сосредоточи врз актуелното прашање за вештачката интелигенција, при што ќе го опсуди во контекст на христијанската …

Повеќе »

Сеќавање: на денешен ден во 2011 година се збогувавме со нашиот познат флејтист Илија Зимбо

Илија Зимбо е роден на 10 октомври 1969 година во Охрид. Бил истакнат македонски солист, камерен музичар и прв флејтист во оркестарот на Македонската опера и балет. Основното музичко образование го стекнал во Охрид, средното образование го продолжил во Скопје, а студирал на музичките академии во Скопје и во Љубљана, …

Повеќе »