музика

Музичкиот фестивал Андерфест Скопје ќе се одржи на 13.ти октомври во МКЦ

Музичкиот фестивал АНДЕРФЕСТ ќе се одржи по петти пат на 13.ти октомври 2023 година во Младинскиот културен центар (МКЦ). На овој ЈУБИЛЕЈ публиката ќе може да ужива во музиката од алтернативната, рок, панк рок, метал, хардкор сцената од нашата држава која ќе покаже дека е одлична и има што да …

Повеќе »

Koнцерт на виолинистите Владимир Костов и Марко Поп Ристов

Овој четврток, со почеток во 20 часот во Камерната сала на Филхармонија ќе настапи дуото виолини Владимир Костов и Марко Поп Ристов. На програмата се дела од Глиер, Шпор и Горецки. Владимир Костов е роден во Битола, каде го започнува своето музичко образование. Студиите по виолина ги завршува на Факултетот …

Повеќе »

„Dreamcatchers“ на Јова е рекорд на денот на веб-страницата „Record of the Day“.

Eксперименталното поп дуо Јова e формирано по случајна средба меѓу Јова Радевска, родена во Македонија и мултиинструменталистот од Лондон, Марк Вернон. Дуото го објави својот деби албум „Nine Lives“ кон крајот на 2021 година за да ги пофали имињата како Mojo, Louder Than War и Electronic Sound. Сега работат на …

Повеќе »

„Македонијо во срце те носиме” ја заокружува приказната во Скопје!

Караванот „Македонијо во срце те носиме” во четврток (12 октомври) доаѓа во Скопје. По Штип, Велес, Битола, Прилеп, Кочани, Тетово и Кавадарци убавата македонска песна ќе се слушне и во главниот град, каде ќе биде заокружен првиот дел од приказната наречена „Македонијо во срце те носиме”, а која во овој …

Повеќе »

Оливер Митковски и Андреја Салпе по втор пат во МНТ ќе го изведат поетско-музичкиот електронски акт „Поетроника“

Поетско-музичкиот проект „Поетроника“ на двајцата современи уметници, Оливер Митковски и Андреја Салпе, ќе биде изведен во вторник, 10 октомври, во живо по втор пат на малата сцена во Македонскиот народен театар, со почеток во 20:00 часот. Публиката ќе има можност да проследи речиси двочасовен перформанс на Митковски и Салпе, каде …

Повеќе »

Владимир Четкар со концерти на три континенти

На Владимир Четкар наредниот период ќе му биде исполнет со концерти на три континенти!! Концертите се комплетно самостојни и со негова авторска музика а со нив се опфаќаат некој од најпознатите џез фестивали во Азија како и некој од најпопуларните џез клубови во Америка. Распоред на настапи: SOUTH KOREA October …

Повеќе »

На денешен ден е роден пејачот на Рејдиохед Том Јорк

Томас Едвард „Том“ Јорк е роден на 7 октомври 1968 година. Тој е светски познат англиски музичар кој е водечкиот вокалист и главен текстописец на музичката група Radiohead. Том главно свири на гитара и пијано, но исто така има свирено на тапани и бас гитара (најмногу за време на сесиите …

Повеќе »

Владо Јаневски повторно на „Макфест“: 30 години по „Чаирска романтика“ ѕвездата се враќа на фестивалот со „Златни години“

Како што најавија организаторите, годинешново 38-мо издание на фестивалот на забавна музика „Макфест 2023“ во Штип, според списокот на музички имиња и квалитетот на песните кои ќе ги изведуваат, нуди мошне атрактивна музичка понуда. Покрај оние помладите или помалку афирмираните музички имиња кои ќе настапат во првата фестивалска вечер, втората најавува вистинска …

Повеќе »

Концерт на камерниот ансамбл „Алтус“ во Филхармонија

Камерниот ансамбл на Филхармонија – „Алтус“ в понеделник со почеток во 19 часот ќе одржи концерт под диргентската палка на маестро Паскал Галоа од Франција. Камерниот ансамбл „Алтус“ во состав Катарина Павлович – виолина, Гонца Богоромова Краповски – сопран, Елена Стојческа – флејта, Игор Иванов – кларинет, Паскал Краповски – …

Повеќе »