музика

Најпопуларните меѓу младите…Таско и Пајак со заедничка песна и спот

Доолгоочекуваниот дует за кој толку многу зборуваа фановите на Таско и Пајак се реализираше со песната “Психо”. Најпопуларни меѓу младите двајцата Киковци, Христијан Тасковски-Таско и Христијан Настески-Пајак, ден по промоцијата веќе високо котираат на трендинг листата на Јутуб. Песната е во трап стил за која музиката и текстот го напишаа …

Повеќе »

МКЦ стана дел од реномираната платформа LIVEUROPE

Младинскиот културен центар од денеска е полноправна членка на најреномираната мрежа на концертни сали во Европа, Liveurope. Станува збор за мрежа на легендарни европски концертни сали кои се од огромна важност за функционирањето на европската музичка индустрија. За деталите поврзани со ова членство, на денешната прес-конференција зборуваа градоначалникот Петре Шилегов, …

Повеќе »

Србија-Македонија-Албанија: Џез конекција под диригентската палка на Милан Петровиќ

Познатиот белградски композитор и клавијатурист со воведната нумера “Connected Again” ја најавува својата авторска компилација. Милан Петровиќ соработува со многубројни познати артисти од регионот, а како соработници на првиот сингл се јавуваат Сашо Поповски  (гитара, МКД), Џоле Максимовски (бас, МКД), Ермал Роди (саксафон, АЛБ) и Горан Савиќ Чаки (перкусии, СРБ). …

Повеќе »

(ФОТО) ШПАНСКИ ЕКСПЕРИМЕНТ: 5.000 луѓе на концерт после тестирање – дали тоа значи враќање на нромалниот живот?

Околу 5.000 луѓе присуствувале на концерт во Барселона синоќа, откако сите беа тестирани за вирусот корона со брз тест, во еден вид експеримент од шпанските власти што може да ја оживее музичката индустрија во таа земја, но и низ целиот свет. Љубителите на музиката морале да носат маски на концертот …

Повеќе »

(ВИДЕО) БЕЛОРУСИЈА Е ДИСКВАЛИФИКУВАНА ОД ЕВРОСОНГ: Организаторите тврдат дека во песната се подржува Лукашенко

БЕЛОРУСИЈА е дисквалификуван од Евровизија затоа што ги прекршила правилата на конкуренцијата. Организаторите побарале Белорусија пред две недели да достави друга песна за натпреварот поради наводниот политички контекст во доставената песна. Сепак, организаторите оценија дека втората песна, која беше доставена со истите изведувачи, е несоодветна за овој натпревар, бидејќи ги …

Повеќе »

МРТ, допрва, со комисија ќе утврдува и одлучува што со македонскиот претставник на Евровизија

Македонската Радио Телевизија, под притисок на јавноста, допрва ќе одлучува за овогодинешниот претставник на Евровизија. Од јавниот сервис велат дека интерна комисија ја анализира состојбата и деновиве ќе донесе конечна одлука. „Македонската Радио Телевизија формираше интерна комисија, која ги разгледува и анализира сите аспекти кои произлегуваат од реакциите на јавноста, …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ОБНОВЕНО – БРОЈОТ РАСТЕ: Петицијата Васил Гарванлиев да не ја претставува Македонија на „Песна на Евровизија“ надмина 15.000 потписи – Интересот се зголемува!

Петицијата на change.org Васил Гарванлиев да не претставува Македонија на „Песна на Евровизија“ во мај во Ротердам, до моментот на пишување на овој текст, ја потпишала 15.179 лица. Очигледно е дека Македонците не го прифатија извинувањето на Васил Гарванлиев за ненамерната грешка ниту пак објаснувањето за земањето бугарски пасош…Од утрово …

Повеќе »

РЕАКЦИЈА – Владимир Блажев: „Дали било намерно или ненамерно никогаш нема да дознаеме бидејќи штетата е веќе направена, непоправлива и сите се слагаме со тоа, а извинувањето (од Васил Гарванлиев) е неприфатливо за целата нација!“

По повод состојбата со Васил Гарванлиев на својот профил на Фејсбук се огласи и Владимир Блажев, објавата ја пренесуваме во целост: „Деновиве се изначитав се и сешто за минатогодишниот, овогодинешниот и по се изгледа евровизискиот претставник за наредната година. Блиските го бранат што е нормално ( да бил некој друг …

Повеќе »

(ФОТО) БРОЈОТ РАСТЕ: Петицијата Васил Гарванлиев да не ја претставува Македонија на „Песна на Евровизија“ е со скоро тројно поголем број на потписи од вчера

Петицијата на change.org Васил Гарванлиев да не претставува Македонија на „Песна на Евровизија“ во мај во Ротердам, до моментот на пишување на овој текст, ја потпишала 14.296 лице.   Секако, кога се потпишува се дава можност и да објаснување, па така едно лице има напишано:„Се потпишувам на петицијата за забрана …

Повеќе »